Desatero rad, jak být šťastný každý den

Desatero rad, jak být šťastný každý den
14. 03. 2018

Dalajlama říká, že lidé nejsou nešťastní proto, že by měli málo důvodů ke štěstí ale proto, že nedokáží ocenit to, co mají. Jak být šťastný každý den – téma dnešního článku.

Pokud jste vycestovali do chudší zahraniční země než je Česká republika, možná jste si všimli, že lidé jsou tam tak nějak šťastnější než lidé u nás. Jeden příklad za všechny. Chudý, v mnohém rozvojový Vietnam a pouliční stánek. V něm postarší žena připravuje nudle a kolem ní si hrají děti. Nemají moc peněz, výdělek z prodeje smažených nudlí její rodině ale stačí na skromné živobytí. A tak je šťastná – žena i její rodina. A víte proč? Nemá totiž důvod být nešťastná

Čtěte také:

Jak si správně přát, aby se vám splnily všechny sny?

10 pravidel, jak být šťastný každý den

1. Nezáviďte ostatním 

Vietnamská žena z našeho příběhu se nezajímá o to, jak se mají ostatní. Neví nebo možná ani nechce vědět, jaký je průměrný plat v Evropě. Nezávidí, ale pracuje s tím, co má sama. Má práci, domov, rodinu a zdravé děti. A tak je šťastná. Pravidla číslo jedna, jak být šťastný tedy zní – nezáviďte a přejte ostatním štěstí a úspěch. Pak se dostaví i u vás.  

2. Šťastný život je o vnitřním nastavení

Bohatství je jen stav mysli, říká se. A jak je to tedy se štěstím? Pro šťastný život platí prakticky to samé, jde o nastavení v hlavě. Zatímco někdo dokáže říci „jsem šťastný“ jen proto, že je zdravý a má skvělého partnera a práci, jinému člověku to samé nestačí.

3. Štěstí se nedostaví až...

A proč jinému člověku to samé ke štěstí nestačí? Takový člověk má totiž pocit, že bude šťastný až... až si našetří na nové auto, až dá výpověď v práci, až dokončí školu. Štěstí ale není otázkou budoucnosti, ale přítomnosti. A právě s tím souvisí další bod.

Jak být šťastný každý den (2)

4. Naučte se hledat každodenní okamžiky štěstí

Opravdové štěstí naleznete, až se naučíte radovat z běžných denních okamžiků. Každý den se dá prožít dvojím způsobem. Ráno můžete třikrát odložit budík, nepozdravit nadřízeného, pohádat se pro nic za nic s partnerem a večer usnout s pocitem, že celý den nestál za nic. A nebo to také jde i obráceně, zkuste to.  

5. Vědomý čas = šťastný život 

S pozitivním přístupem souvisí ještě jedna věc a tou je vědomý čas. Že nevíte, co to je? Ukážeme si to na příkladu. Děti přijdou ze školy a chtějí vám toho spoustu povědět a být s vámi. Vy jste ale unavení s práce a jediné co chcete, je káva a chvilka klidu. A tak sice kýváte, ale své děti nevnímáte, neboť vaše myšlenky víří jinde. Z takového prožívání času jste unavení vy i vaše okolí. Zkuste se se situací popasovat příště následovně. Dětem věnujte 20 minut vědomého času, během kterého vám řeknou vše potřebné a až poté se věnujte sami sobě. Opět vědomě. 

6. Já jako priorita

Kroutíte hlavou, že mít šťastný život každý den, je v záplavě denních povinností skoro nemožné. Naučte se stavět sami sebe na první místo. Nikoliv partnera, nikoliv děti, ale sebe. Jen pokud budete vy sami vyrovnaní, budou šťastní a spokojení i ostatní.   

7. Pozitivní myšlení není klišé

Další pomůckou, jak být šťastný každý den, je pozitivně myslet. Víme, že to zní jako klišé, které používají všichni samozvaní koučové, ale není to tak. Mince má vždy dvě strany a obligátní sklenice může být z poloviny plná, nebo prázdná. Tak na to myslete a snažte se vždy všechno vidět z té lepší stránky.

3 vychytávky, jak být šťastný každý den

Teď už víte skoro všechno o tom, jak být šťastný každý den. Máme pro vás ale ještě tři tipy navíc, které završí naše desatero šťastného a spokojeného života. 

Jak být šťastný každý den (3)

8. Mějte své denní rituály

Ne nadarmo se nám rodiče snažili vštípit, že u jídla se neposkakuje, ale sedí nebo že bychom měli chodit spávat v devět večer. Denní návyky nás dělají šťastnější a vyrovnanější. Díky nim totiž cítíme ve svém životě rovnováhu, které naše tělo tak potřebuje. Vytvořte si tedy své návyky, a ty dodržujte. Může se jednat o odpolední kávu, večerní přečtení knihy nebo ranní polibek s partnerem. 

9. Smích prodlužuje život

Není asi žádnou novinkou, že smích má léčivou moc. Terapeuti ho běžně používají při léčení různých nemocí. Jakmile vás tedy popadne špatná nálada, zkuste se jen tak usmát nebo si přečíst nějaký vtip.

10. Jídlo jako lék na dobrou náladu 

Potraviny s vysokým obsahem draslíku a zinku mají nejen příznivý vliv na naše tělo, ale jsou také léčivé. Pro šťastný život a dobrou náladu si dejte kousek vysokoprocentní čokolády nebo si na plátek banánu namažte arašídové máslo. O tom, že mají banány pozitivní účinky na dobrou náladu, se dočtete TADY



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…