Akrofobie – strach z výšek a jak na něj

Akrofobie – strach z výšek a jak na něj
19. 04. 2017

Zatímco některým nedělá lezení po horách, komínech či střechách sebemenší problém, u jiných se při pouhém povídání o těchto aktivitách zamotá hlava. Mírný a racionální strach z výšek je pro člověka přirozenou součástí pudu sebezáchovy. Existují však lidé, kteří na výšky či hloubky reagují extrémně a díky svému panickému chování mohou ohrozit na životě sebe i okolí. Panický strach z výšky neboli akrofobie přitom patří mezi nejrozšířenější typ fobií vůbec, podle výzkumů se týká 5 až 10 % populace a trápí především ženy.

Kdy se strach z výšky stává chorobou

Hranice mezi zdravým strachem z výšek a tím panickým může být tenká. Každá osoba jako individuum na výšky a hloubky reaguje rozdílným způsobem. Někteří nemají z výšek vůbec žádné obavy (což může být v jistých situacích rovněž problém), jiní k výškám přistupují s obezřetností a respektem, a pak jsou tu akrofobici, kteří na výšku reagují nepřiměřeně. Nemusí jít přitom o žádné extrémní výšky, osoby, trpící akrofobií, mají velké problémy s pohledem z okna, postáváním na balkoně či s cestováním letadlem.

Čtěte také:

Agorafobie – strach z neznámých míst, veřejných prostorů i lidí

Akrofobie se řadí do skupiny specifických fobií, tedy fobií s jedním konkrétním podnětem. Je třeba říci, že akrofobii nelze žádným způsobem zlehčovat, jde o závažný psychický blok, který postiženým výrazně zhoršuje kvalitu života a v jistých momentech je rovněž přivádí do nebezpečných situací. Osoby trpící tímto typem fobie nejsou v daný okamžik schopni racionálního uvažování a pod psychickým tlakem a fyzickým oslabením mohou na zdraví vážně ohrozit sebe i lidi v okolí.

Příčiny panického strachu z výšek

Stejně jako o u mnohých typů fobie může i akrofobie vzniknout na základě extrémně nepříjemné zkušenosti či vzpomínky z minulosti. Panický strach z výšky se může rozvinout až v dospělosti, stejně jako se může objevit i v raném dětství. Jeden pouhý nepříjemný zážitek z minulosti může způsobit vnitřní blok a rozvinout se ve vážnou formu specifické fobie. Postižený si však tuto příčinu ani nemusí pamatovat.

U mnohých však dochází ke vzniku panického strachu z výšek z neznámých důvodů. Ačkoliv odborné lékařské výzkumy pokračují, doposud se nepodařilo s jistotou určit opravdovou příčinu fobie. Pravděpodobně jde u mnohých o jistou vrozenou úzkost, se kterou se narodili. Akrofobii však lze léčit i bez zjištění skutečné příčiny, neznalost v této oblasti tak není významnou překážkou.

Jak se akrofobie projevuje

Konkrétní projevy akrofobie se opět liší v závislosti na konkrétním individuu a míře rozvinutosti strachu z výšky. V případě vážné formy onemocnění má postižený panický strach i z několikametrového převýšení či pohybu po schodech. Fobie přitom působí na psychickou i fyzickou stránku jedince. Z hlediska psychiky dochází ke stresu, depresím a extrémnímu pocitu strachu, to vše se projevuje i fyzicky. Pokud dojde ke vzniku záchvatu či paniky, akrofobie se projeví například:

  • Omezením až neschopností pohybu
  • Návaly horka či chladu
  • Silným bušením srdce
  • Nadměrným pocením
  • Dušností a zadýchaností
  • Bolestí a motáním hlavy
  • Třasem celého těla

Problémové situace

Jak jsme uvedli, některé osoby, trpící chorobným strachem z výšky, reagují nepřiměřeně a panicky i na několikametrové převýšení či pohyb po schodech. Jde však o extrémy, vyskytující se jen u nejzávažnějších případů. Naopak takřka všichni akrofobici mají velké problémy s pohybem po horách či kopcích, s létáním letadlem či jízdou v lanovce. Rovněž nejsou schopni vylézt po žebříku, vystoupit na rozhlednu či vyhlídku nebo bydlet ve vyšších patrech panelových domů.  

Léčba akrofobie

Pokud osoba trpící strachem z výšek navštíví zkušeného psychiatra, s velkou pravděpodobností se s tímto onemocněním úspěšně vypořádá. Psychiatr stanoví na základě konkrétních obtíží diagnózu a vyhodnotí způsob léčby. Léčba akrofobie patří mezi jednodušší a velmi úspěšné zákroky při řešení psychických poruch. Nejčastěji se akrofobie léčí kombinací psychoterapie a podávání léků, alternativním a moderním způsobem léčby je využití virtuální reality.

Psychoterapie a podávání léků

Odborný lékař provádí s pacientem psychoterapie a pracuje s jeho konkrétními zkušenostmi a reakcemi na podněty. Obvykle uplatňuje tzv. expoziční terapii, která spočívá v přímém vystavování se kritických situací. Postupným navykáním na vyšší místa a následnou konzultací a vyhodnocováním v rámci psychoterapie se pacient svého panického strachu z výšky postupně zbavuje. Léčba bývá podporována užíváním antidepresiv a anxiolytik, která pomáhají při odstraňování úzkostí.

Použití virtuální reality

Použití virtuální reality při léčbě akrofobie je stále častější a již má svou oporu i v seriózních vědeckých výzkumech. I v tomto případě se pracuje s postupným navykáním na vyšší místa, výhoda spočívá v tom, že lékař či terapeut je v kontaktu s postiženým a na jeho podněty a chování může přímo reagovat, stejně tak může být provedeno i aktuální vyhodnocení. Použití virtuální reality je rovněž bezpečné, jelikož nemůže dojít k žádnému vážnému zranění vlivem panického záchvatu.

Pokud vás trápí panický strach z výšky, který negativně ovlivňuje kvalitu vašeho života, neváhejte a navštivte odborníka. S největší pravděpodobností bude vaše léčba úspěšná a vy již nebudete mít problémy navštívit blízkou rozhlednu a pokochat se krásami přírody, stejně jako nebudete trpět při každém letu, který absolvujete.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…