Bowenova terapie – jemná masážní metoda se zázračnými účinky

Bowenova terapie – jemná masážní metoda se zázračnými účinky
01. 03. 2016

Bowenova terapie, známá též jako Bowenova tlaková masáž ohromila lékaře a terapeuty po celém světě. Tato jemná dotyková technika totiž spouští přirozené regenerační a ozdravné mechanismy těla a přesto, že je neinvazivní, dokáže vyléčit nebo zmírnit řadu fyzických i psychických problémů. Ve světě je oblíbená již přes 30 let, zajímavé ale je, že nikdo dodnes neodhalil, proč má tak zázračné účinky.

Bowenova terapie pochází z Austrálie

Bownova terapie nese název dle svého objevitele Toma Bowena. Ten ji začal praktikovat ve své rodné Austrálii již v roce 1982. Jemnými a přesně danými pohyby nejdříve pomohl své manželce, která trpěla astmatem. Postupně začal techniku využívat i v místním fotbalovém klubu, kde působil jako pomocný lékař, zdarma pak ošetřoval těhotné ženy a děti. Úspěšnost techniky Toma Bowena se pohybovala kolem 90%. I když tak nebyl proškoleným lékařem, stal se velmi brzy vyhledávaným odborníkem a ošetřil až 13 tisíc klientů ročně. Bowenova terapie poté zaujala i Australské úřady. Tato účinná technika totiž nebyla nijak provozně náročná, stát ji tak brzy zařadil mezi oficiálně uznávané techniky pro uzdravení organismu.

Do české republiky se Bowenova terapie dostala poměrně záhy po jejím proslavení. V roce 1997 ji zde prezentoval Jock Ruddock, který se spolu se svou ženou podílel na zdokonalování terapie i na vymýšlení dalších podobných technik. Dnes má tato technika akreditaci Ministerstva školství a hojně se využívá k řešení nejrůznějších problémů pacientů i v masážních salonech.

Co je Bowenova terapie?

Bowenova terapie je jemná doteková technika, která navrací tělu jeho přirozenou rovnováhu a nutí ho k tomu, aby se samo uzdravilo. Jemný a přesně vyvinutý tlak pomáhá stimulovat krevní a lymfatickou cirkulaci, dráždí energetické dráhy a spouští očistný proces. Tělo se tak díky této technice zbavuje všech odpadních látek, což má pozitivní vliv na léčbu onemocnění i na psychickou pohodu. Bowenova terapie tak uvolňuje napjaté svaly i stres, pomáhá ale i obnovovat správné držení těla. Z výsledků terapie je patrné, že pozitivně působí na fyzikální, chemické i psychické úrovni. To, proč má zrovna tato technika tak výborné výsledky ale není dodnes známo. Předpokládá se, že masáž spouští tvorbu vnitřních opiátů, které mají mimořádné ozdravné účinky, ani sám autor terapie ale přesné fungování terapie neumí popsat. Bowenova terapie je tak brána jako jakýsi dar tělu, které, pokud to potřebuje, ho využije přesně tam, kde je potřeba.

Jak to funguje?

Základem Bowenovi terapie je speciální masážní technika - tzv. Bowenův pohyb. Tento pohyb je založen na jemné manipulaci s vrstvami kůže a podkožím a pomáhá příznivě ovlivňovat napětí svalů. Samotný Bowenův pohyb má tři fáze. V té první dojde k nahrnutí kůže přes sval, vedle svalu je poté vyvinut jemný nebolestivý tlak, který trvá několik sekund, ve třetí fázi se pak valivým pohybem vyrovná vzniklá kožní řasa a kůže se vrátí na původní místo. To vše se děje přesně ve stanoveném pořadí na konkrétních místech. Bowenova terapie je totiž založena na komplexním nikoli izolovaném léčení. Mezi jednotlivými částmi masáže jsou tak jasné souvislosti a logicky na sebe navazují tak, aby se aktivoval celý organismus. Mezi jednotlivými pohyby se pak dělají krátké pauzy, které dají organismu dostatek času pro zpracování všech přijatých informací. Bowenova terapie má samozřejmě řadu modifikací, v žádném případě by ji ale neměl vykonávat nevyškolený člověk. Pouze správné a přesné provedení úkonů totiž může vést k pozitivním výsledkům.

Bowenova masáž pomůže s depresemi, bolestmi svalů i neplodností

Bowenova terapie je svými účinky skutečně zázračná. Pozitivní vliv má totiž na psychická onemocnění, jako jsou deprese či únavový syndrom, na bolesti kloubů a svalů, ale i na vnitřní onemocnění. Využít se tak může při léčení bolesti zad, nohou i pro lepší hojení po úraze. Blahodárně působí také na trávicí trakt i ledvinové potíže, pomoci může i s migrénou či astmatem. Účinně ale napravuje i nejrůznější deformity, napravuje mírná ochrnutí a v některých případech zcela vyléčí i skoliózu.

Bowenova terapie je také velmi užitečná pro léčení ženských obtíží. Zmírňuje například menstruační bolesti, velmi využívaná je ale i při problémech s otěhotněním. Pozitivní vliv má v případech neplodnosti, kdy harmonizuje tělo ženy a společně s nejrůznějšími cviky na posílení svalů pánevního dna může problém neplodnosti vyřešit, nebo být užitečným pomocníkem při umělém oplodnění. Využít se ale dá i v případě, kdy má žena problémy s donošením plodu.

Bowenova terapie funguje globálně

Bowenova terapie ale není založena pouze na léčení konkrétního zdravotního problému. Jako každá holistická terapie totiž vychází z celkového pohledu na člověka. Důležité jsou tak stravovací návyky pacienta, jeho životní styl a osud. Zkušený terapeut by se tak měl na tyto složky zaměřit tak, aby poznal vaší osobnost po duševní, fyzické i duchovní stránce.

Zásady úspěšné terapie

Bowenova terapie je detoxikační metodou, doporučujeme po ní proto vydatně pít, aby organismus pohodlně vyloučil všechny uvolněné odpadní látky. Masáž si naplánujte na den, kdy vás nečekají žádné zátěžové a stresové situace, pět dní před a pět dní po masáži se pak vyhýbejte hrubé manipulaci s tělem ani nenavštěvujte jiné masáže. V den masáže i pár dní po ní se pak rozhodně nekoupejte v příliš horké vodě ani nenavštěvujte saunu, extrémní teploty totiž mohou působení terapie zbrzdit. Snažte se taky dbát na to, abyste neseděli příliš dlouho v jedné poloze, při sedu poté nekřižte nohy, neměli byste ani stát na jedné noze. To vše pomůže správnému proudění energií v těle a urychlí ozdravný proces.

Počet sezení je velmi individuální, vždy proto dejte na doporučení maséra. Při výběru terapeuta pak dbejte na jeho vzdělání v oblasti Bowenovi terapie, pouze správné provedení techniky totiž povede k úspěchu.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…