Jak se zbavit stresu a užít si ničím nerušený spánek? Pomůže vám meditace před spaním

Jak se zbavit stresu a užít si ničím nerušený spánek? Pomůže vám meditace před spaním
20. 11. 2017

Kvalitní spánek je velmi důležitý pro celkovou pohodu a zdraví člověka. Bez něj se zkrátka neobejdete a kvůli nedostatku spánku se mohou dostavit další problémy, jako stále stres, deprese a celkové vyčerpání i náchylnost k onemocnění. Ne vždy je ale snadné si klidný a zdravý spánek dopřát, například kvůli všudypřítomnému stresu. Jak se zbavit stresu a naladit se na spánek, který vám dobije baterky? Řešením může být meditace před spaním.

Meditace před spaním vám pomůže ke kvalitnímu spánku

Pokud večer nemůžete často usnout, hlavou se vám rojí myšlenky a vy prostě nemůžete vypnout a spát, meditace před spaním vaše problémy může vyřešit. Díky meditaci se zbavíte stresu, zahodíte všechny starosti za hlavu a zcela uklidníte svou mysl. Poté už vám nic nebude bránit v tom, abyste usnuli a užili si ničím nerušený spánek.

Čtěte také:

Zenová meditace léčí tělo i duši

Nespavost může být znakem vážné nemoci.

Příprava k meditaci

Meditace před spaním by měla sloužit k vašemu uvolnění a v podstatě by měla rovnou přejít ve spánek. Jak se tedy připravit?

  • Vyhněte se všem rušivým elementům – alespoň hodinu před spaním nekoukejte na televizi, neseďte u počítače a netelefonujte – uklidněte tak svou mysl.
  • Poté se nachystejte ke spánku jako obvykle.
  • Zhasněte světlo nebo jej nechte ztlumeně svítit – tak, jak jste zvyklí.

Jak se zbavit stresu?

Aby byla meditace účinná, je třeba z hlavy pustit všechny problémy a stresy. Pohodlně se posaďte na židli nebo na postel a zkuste se zbavit všeho negativního ve vaší mysli.

  • Zavřete oči a vnímejte jen svůj vlastní dech.
  • Vypněte zcela své myšlenky nebo se snažte myslet na něco pěkného.
  • Dýchejte zhluboka a vnímejte, jak vzduch naplňuje vaše tělo.
  • Opakujte si, za co jste vděční – jste zdraví, máte rodinu, přátele – cokoliv.

Výsledkem takové přípravy na meditaci by mělo být naprosté vyklidnění a dostání se do stavu, kdy jste obklopeni dokonalým klidem a pohodlím.

Meditace před spaním – soustřeďte se jen na sebe

Cílem meditace před spaním je naprosto uvolnit vaši mysl a zbavit jí všeho přebytečného. Jedině tak bude váš spánek klidný, regenerující a zdraví prospěšný.

Jakmile jste tedy na meditaci připraveni, lehněte si do postele, zavřete oči a začněte si představovat:

  • Nejprve si vytvořte představu, že kolem vás nic není – vznášíte se v prázdnu, vše zbytečné je pryč a nic vás nezatěžuje.
  • Kromě věcí se rozplynuly i vaše starosti, které tak nebudou rušit váš klidný spánek.
  • Postupně si představuje, že zhaslo všechno světlo, kolem vás je prázdná tma.
  • Zpomalujte dýchání, dýchejte pravidelně a klidně.
  • Celkově se naprosto uvolněte, povolte veškerý tlak a stažení ve vašem těle.
  • Cítíte, jak se vám tělem rozlévá příjemné teplo.
  • Představujte si, jak vám tělo postupně těžkne – od chodidel vzhůru – až s ním nemůžete vůbec pohnout.
  • Na závěr cítíte i tíhu na víčkách a jste připraveni usnout.

Poté už jen dýchejte pomalu a počítejte do deseti – uvidíte, že spánek na sebe nenechá dlouho čekat.

Vše o meditaci si přečtěte v tomto článku.

Nevzdávejte se po prvním neúspěchu

Meditace před spaním trvá přibližně 15 minut. Naučíte se díky ní rychle usínat, aniž byste se v posteli převalovali a přemýšleli nad všemi svými starostmi. Nenechte se odradit, pokud se vám napoprvé meditace nepodaří a nepřinese kýžený efekt.

Jak správně meditovat?

Neexistuje žádný návod, jak správně meditovat. Důležité je hlavně pohodlí. Měli byste z dosahu odstranit vše, co by vás mohlo rušit. Například vypněte zvonění telefonu, zhasněte nebo ztlumte světlo, vytvořte si zkrátka prostředí, ve kterém vám bude příjemně a budete připraveni se uvolnit a meditovat.

Důležité je také meditovat pravidelně a postupně si tak vytvořit svůj rituál, který vám pomůže do říše snů. Zhruba po měsíci by vám meditace měla opravdu pomoci k tvrdému spánku, při kterém si vaše tělo skutečně odpočine, dobije baterky, načerpá potřebnou energii a bude připraveno další den řešit všechny starosti a těšit se z radostí.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…