Jak udržovat přátelství, aby vydrželo navždy

Jak udržovat přátelství, aby vydrželo navždy
11. 01. 2017

Přátelství je dar, kterého bychom si měli vážit a pečovat o něj. Pravé kamarádství je téměř jako manželství. Dobrý přítel by tu pro nás měl být v dobrém i ve zlém, v nemoci i zdraví, a dokonce i v bohatství a chudobě. Jak ale poznáme, že přítel je opravdový přítel, který nás podrží i v nejtěžších chvílích? A jak vlastně udržovat přátelské vztahy tak, aby vydržely dlouhé roky?

"Přátelství je jako květina, když ho čas od času nezalejete, zvadne a umře." Abyste si udrželi přátele, je potřeba umět mnoho obětovat. V první řadě je potřeba udělat si na své přátele čas. Někdy se jedná o obyčejnou kávu nebo večerní koncert, jindy se ale může jednat o nečekanou událost, jakou může být třeba smrt v rodině. Dále je třeba velké trpělivosti a samozřejmě i pochopení, zkrátka jako v manželství.

Citáty o přátelství říkají o kamarádství mnoho, a proto bychom se některými z nich mohli řídit. Jedním takovým platným je výrok německého filosofa a teoretika hudební vědy Theodora Wiesengrunda Adorna, který na počátku 20. století řekl následující: „Existuje jedna neomylná známka, podle které můžeme poznat, kdo je nám opravdu přítelem: je to způsob, jakým se tvůj přítel staví k nepřátelským či nezdvořilým soudům o tobě.“ Co tím chtěl hudebník říct? Že pravým přátelům by nemělo záležet na tom, co o nás říkají druzí lidé, ale měli by se vždy řídit vlastním úsudkem. Kamarádství, která vzniknou z toho, že se vás někdo zastane před ostatními, bývají velmi silná. Jsou totiž založená na pomoci a statečnosti, a to jsou dvě hodnoty, kterých bychom si měli vážit napříč dobou. Hoďte tedy za hlavu, co se v okolí povídá o vašich přátelích a řiďte se jen a jen vlastním rozumem. Vyplatí se vám to.

Přátelé by z vás neměli vysávat energii, ale dobíjet ji

Další z pravidel, kterými bychom se měli v přátelských vztazích řídit, je následující. Ke kamarádům bychom se měli chovat vždy přímě. Každý náš krok i každé naše slovo by mělo pramenit z upřímnosti a dobrých úmyslů. To ale platí i o vašich přátelích. Pokud cítíte, že váš přítel se mění v nepřítele, často zneužívá situací a dobří mu jste jen ve chvílích, kdy sám něco potřebuje, pak od něho dejte rychle ruce pryč. Trefně to v polovině 19. století vyjádřil francouzský matematik a myslitel Auguste Comte, který o kamarádství řekl: „S druhými nás může spojit jen dobré srdce; ze zištnosti nikdy trvalé přátelství nevzešlo.“ Pozor si dejte také na lidi, kteří mají zlé úmysly a nejednají čestně. Zde platí citát francouzského básníka Françoise Coppého, který řekl: „Pohlaví člověka a jeho duch se stávají přáteli, chovají-li se k sobě navzájem ohleduplně.“

Citáty o přátelství, které platí napříč dobou

Americký novinář a romanopisec Henry Brooks Adams řekl na sklonku 19. a 20. století o přátelství následující: „Každý by měl mít natolik velký hřbitov, aby tam mohl pohřbít chyby svých přátel.“ Tento citát v sobě nese veliké moudro a platil před sto lety, stejně jako bude platit za následujících sto let. Další důležité pravidlo, jak udržet kamarádství, spočívá v umění zapomínat. Říká se, že lidé jsou jen lidé a chybovat je tedy přirozené. Proto bychom měli nad drobnými nedostatky našich kamarádů mávnout rukou a nad těmi většími prohřešky se pokusit příliš nepozastavovat. Problém nastává, pokud náš přítel udělá tak velkou chybu, že si ho přestaneme vážit a uznávat ho. Pak může být problém na světě, a slepit takové přátelství někdy nebývá jednoduché.

Ztratit dobrého kamaráda je jako ztratit kus sám sebe

Scholastický filosof Roger Bacon řekl o ztrátě kamarádství následující: „Člověk umírá tolikrát, kolikrát ztratil přítele.“ O několik století později ho svým citátem doplnil anglický kněz a spisovatel Charles Caleb Colton, který zase prohlásil následující: „Skutečné přátelství je jako pevné zdraví; stěží si uvědomujeme jeho hodnotu, dokud o něj nepřijdeme.“ Ztrátu milovaného přítele, ať už vlastní nebo cizí vinou, tedy můžeme zařadit mezi těžké životní zkoušky. Proto bychom se takovým ztrátám měli snažit co nejvíce zabránit a chovat bychom se měli jen tak, aby nás náš přítel neměl nikdy důvod nechat napospas.

Jak získat pravé přátelství a nebýt sám?

Historické citáty o přátelství nám toho o povaze kamarádství a jeho udržování řekly mnohé. Co ale dělat, pokud cítíte, že jste zatím pravé přátele nezískali? Pak je potřeba vyrazit ven a začít aktivně hledat. Stejně jako v lásce i tady platí, že na životního kamaráda nemůžete čekat doma s rukama v klíně. Proto je třeba vyrazit mezi lidi a začít se seznamovat. Jak to ale udělat, pokud nejste zrovna extrovertní typ a s navazováním nových kontaktů míváte problém? Inspirovat se můžete citátem amerického průmyslníka z počátku 19. století: „Nejdůležitější způsob, jak získat přátelství lidí je zapamatovat si jejich jména a vzbudit v nich vědomí důležitosti.“ Jak prostý a pravdivý citát. Pokud často máte problém udržet plynulou konverzaci, řiďte se jedním jednoduchým pravidlem. Sledujte pozorně, s jakými tématy přichází váš partner, a těch se držte. Zajímá ho britská architektura nebo dává přednost tématu kanoistiky? Snažte se ho ve vyprávění povzbudit a klaďte doplňující otázky. A hlavně si pamatujte - že každý člověk je nejdřív cizí.

Váš život je odrazem nejbližších 5 lidí

Na kamarádství je krásné to, že zatímco rodinu si nevybíráme, za výběr přátel odpovídáme jen a jen my. Trefně to v 18. století vystihl francouzský básník a překladatel, Jacques Delille který řekl: „Náhoda nám dává rodiče, výběr přátele.“ Pokud jste tedy nikdy neměli stoprocentní zázemí v rodině a chyběl vám někdo, kdo by vás povzbudil nebo potěšil, tak alespoň částečnou útěchou vám můžou být přátelé. V kamarádství také platí jedno zajímavé pravidlo. A to, že člověk je odrazem pěti nejbližších lidí, se kterými se stýká. Vídáte se se samými zajímavými a úspěšnými lidmi? Pak takoví budete nejspíš i vy.

A co říct o přátelství na závěr? Važte si těch stávajících a nebojte se vyhledávat také ta nová. Člověk nebyl stvořen k tomu, aby byl sám, a nejlépe mu bývá ve skupince přátel. Tak na to pamatujte, a dobrého kamarádství si náležitě ceňte.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…