Podzimní deprese útočí. Máme pro vás osvědčené tipy, jak si zlepšit náladu

Podzimní deprese útočí. Máme pro vás osvědčené tipy, jak si zlepšit náladu
20. 09. 2017

Venku je pošmourno, sychravo a nevlídno. Sluníčko jste neviděli už ani nepamatujete a pomalu na vás doléhá podzimní deprese. Mezi skutečnou depresí a špatnou náladou je ale velký rozdíl. Jak si zlepšit náladu v pošmourných dnech a udržet si ji, poradíme v článku. 

Když dlouho prší, mohou přijít podzimní deprese 

Hned na úvod se nabízí otázka, jaký je rozdíl mezi špatnou náladou a skutečnou depresí. Špatnou náladu mají někdy i ti největší životní optimisté, aniž by znali přesnou příčinu. Vliv na to může mít stres, špatné počasí, nedostatek slunce, pohybu, špatná strava nebo nuda. Špatná nálada ale obvykle do druhého dne odezní a i během "depky" má člověk pocit, že bude líp a že to nějak zvládne. Oproti tomu deprese je vážné psychické onemocnění. Postižený má pocit, že se mu vše hroutí, že se to nezlepší a hlavně že on sám je k ničemu. Takové onemocnění už potřebuje asistenci lékařů a odborný dohled. Sám nemocný na depresi totiž obvykle sám nestačí.

Čtěte také:

Jak se zbavit deprese a začít spokojeně žít?

Více o depresi z pohledu lékaře si přečtěte tady. 

Znáte únavový syndrom?

Další pojem, který se může týkat podzimní deprese, je únavový syndrom. Jedná se o skutečné onemocnění, jinak označované také jako Benigní myalgická encefalomyelitida. Jedná se o stav celkového vyčerpání organismu, který trvá déle než půl roku. Nemoc je obvykle provázena následujícím symptomy:

  • únava a vyčerpání
  • bolestivé mízní uzliny
  • bolesti kloubů a svalů
  • zvýšená teplota
  • bolesti v krku
  • apatie, deprese, nezájem

Nemoc není snadná pro postiženého, ani pro okolí. Ačkoliv je nemoc celosvětově uznávána, nemocný může mít problém s důvěrou blízkých nebo okolí, kteří pro dlouhotrvající únavu nemusí mít pochopení. Léčba je navíc složitá a na dlouho

Jak si zlepšit náladu do 60 minut? Máme pro vás 6 tipů 

Špatná nálada se tedy liší od podzimní deprese i únavového syndromu a postihnout může občas každého. My jsme pro vás připravili několik odzkoušených tipů, jak si zlepšit náladu

1. Nechte sport, ať vám vyplaví endorfiny

Jednoznačně nejlepší recept na podzimní deprese je pohyb! Už jste někdy zažili, že byste se po návratu ze cvičení cítili špatně? Nebo že byste si někdy vyčítali, že jste si šli zaběhat? Ať už prší nebo padají trakaře, nazujte tenisky a vyjděte, nebo vyběhněte ven. Stačí pár minut na čerstvém vzduchu a vy získáte neopakovatelný pocit, že jste se jednak dokázali k činnosti přinutit, a že jste také udělali něco pro své zdraví. Vědci nedávno navíc zjistili, že každodenní pohyb nemusí trvat hodiny, naopak stačí 10 minut denně a pravidelnost. Každodenní krátké a intenzivní zatížení srdce nám pomáhá odolávat lépe stresu a potlačuje možnost infarktu

2. Čerstvý vzduch a sluneční paprsky vám udělají dobře

Ne nadarmo se v angličtině říká "Follow the Sun", v překladu následuj slunce. Sluneční paprsky nám pomáhají získávat vitamín D, který naše tělo potřebuje. Pokud tedy přemýšlíte, jak si zlepšit náladu, sluneční paprsky mohou být to pravé. Pokud k tomu navíc přidáme také svižnou procházku na čerstvém vzduchu (ať už bude jakékoliv počasí), určitě vám bude lépe. 

3. Zapomeňte na dietu a dopřejte si oblíbené jídlo

Babiččina svíčková, čerstvě upečený borůvkový koláč s drobenkou nebo horká čokoláda s kopcem poctivé šlehačky? Některá jídla by se skutečně mohla předepisovat jako antidepresiva. Recept na to, jak si zlepšit náladu, je tedy prostý. Připravte si své oblíbené jídlo, nebo si ho jednoduše objednejte ze restaurace. Někomu zlepší náladu šunková pizza, kterou si s ní v posteli u dobrého filmu a zapije vychlazenou dvanáctkou. Jinému udělá dobře čerstvě upečený věneček s růžovou polevou a nově rozečtená kniha. Zkrátka na dietu v tomto případě zapomeňte, a dopřejte si to, co máte rádi. 

špatná nálada

4. Sex je zázračný lék na podzimní deprese

Sex pomáhá v těle odbourávat stres a uvolňovat napětí. Navíc se během láskyplných a milostných momentů v těle vyplavuje hormon oxytocin, který napomáhá k lepšímu tělesnému i psychickému stavu. Vyvrcholení vám alespoň na chvilku dá zapomenout na špatnou náladu nebo podzimní deprese a pomůže vám cítit se lépe. Pokud máte hodně času, můžete pak vyzkoušet tantrický sex, kde jde hlavně o vzájemnou blízkost a doteky s partnerem. 

5. Vůně levandule vás vrátí zpět na dovolenou 

Na naši náladu mají pozitivní vliv také vůně, tedy vonná aromaterapie. Ne nadarmo se prodávají vonné svíčky, které nám evokují různé životní situace. A tak se bestsellery mezi svíčkami staly v posledních letech vůně, které připomínají čerstvě upečený štrůdl, právě vyprané bílé prádlo nebo svěží vůni letního oceánu. Vůně mohou být ovocné, kořenění, svěží nebo sváteční. Záleží jen na vás, které vůně vaší mysli uleví a navodí příjemný stav. Pohodlně se tedy usaďte na pohovku, zachumlejte se do vlněné deky a oddejte se příjemné aromaterapii s oblíbenou vůní. 

aromaterapie

6. Pořád váháte, jak si zlepšit náladu? Zkuste film nebo dobrou knihu

Posledním tipem, jak si zlepšit náladu, je relax s dobrou knihou nebo filmem. Zlepší vám náladu spíše milostné příběhy se šťastným koncem nebo vám udělá dobře pořádná komedie, či stará dobrá groteska? Na podzimní deprese také skvěle fungují knihy, na které jste dlouho neměli čas nebo je odkládali. 

A pokud vám naše tipy ještě na podzimní deprese nezabraly, vyzkoušejte následující koučinkové techniky:

  • Splňte nepříjemný úkol, který dlouho odkládáte. Budete mít ze sebe dobrý pocit. 
  • Ukliďte si doma. Uvidíte, že se vám tím zároveň pročistí mysl. 
  • Naplánujte si aktivity na víkend. Budete se více těšit na následující dny. 

A jaké tipy na to, jak si zlepšit náladu, máte odzkoušené vy? Podělte se s námi o tom v diskuzi. 



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Martin B
    21. 9. 2017 14:54
    Jdu do fitka, je pak na mě hezčí pohled, to nakopne i mé sebevědomí a navíc se u toho cvičení vždycky dá dívat na nádherný kočky, který se starají o svá luxusní tělíčka. Komu by nezvedla náladu tahle kombinace, tomu už nic nepomůže. :-)
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…