Konec bolavým zádům. Vyzkoušejte Pět Tibeťanů - jógu, kterou zvládnou i začátečníci

Konec bolavým zádům. Vyzkoušejte Pět Tibeťanů - jógu, kterou zvládnou i začátečníci
28. 02. 2018

Potřebujete zvýšit fyzickou sílu, zregenerovat tělo anebo vylepšit duševní schopnosti? Pět Tibeťanů, nenáročné a relaxační cviky z jógy, vás každý den nabijí skvělou energií, která vás bude doprovázet po celý den. Tato jóga pro začátečníky vás naučí zbavit se stresu a zlepšit dýchání nebo trávení. Stačí si jen vyhradit asi 15 minut vašeho času a hurá na věc.

Žijeme v uspěchané době a na nic nemáme pořádně čas. Tedy alespoň si to myslíme. Zkusme se však na chvíli pozastavit nad denním harmonogramem a zeptejme se sami sebe, zda nemáme alespoň pár minut na to, abychom si zlepšili dýchání a mysl. Jóga pro začátečníky pro vás může být skvělou volbou. 

Čtěte také:

Jóga pro začátečníky, která vás bude bavit. Vyzkoušejte pozdrav slunci

Pět Tibeťanů nastartuje každý váš den

Pokud vás jóga pro začátečníky baví, je pro vás vhodná i sestava Pět Tibeťanů. Jóga vám pomůže uvolnit ztuhlé tělo a svalstvozvýšit fyzickou sílu, posílit duševní schopnosti anebo zlepšit trávení a dýchání. Pět Tibeťanů vám zabere každý den maximálně 15 minut. Není to pouze cvičení, ale rituál, který nastartuje váš den, dodá vám energii a uvede vaše tělo i mysl do lepšího stavu.

Pět Tibeťanů je potřeba provádět pomalu a plynule. Během cvičení byste se měli soustředit na každý pohyb a naučit se vnímat celé tělo. Důležité je také správné dýchání. Vždy se nadechujeme nosem a vydechujeme ústy, přičemž výdechy a nádechy propojujeme s jednotlivými cviky a pohyby.

Abyste i vy měli ráno plné energie, připravili jsme pro vás podrobný návod jak na Pět Tibeťanů. Stačí si jen připravit podložku, vzít si pohodlné oblečení, zapnout si hezkou hudbu a hurá na věc!

Pět Tibeťanů – návod krok za krokem

Následující cviky vám pomohou harmonizovat tělo, i duši, stabilizují vaši psychiku a emoce, zlepší krevní oběh a zbaví vás stresu i depresí

Jednotlivé cviky opakujeme, vždy minimálně třikrát, maximálně 21krát. Když provádíme daný cvik, vždy se nadechujeme nosem. Když se vracíme do základní polohy, vydechujeme ústy.

Pět Tibeťanů_jóga (2)

Pět Tibeťanů cviky- 1. pozice

Postavíme se vzpřímeně a upažíme. Dlaně směřují dolů, jsou otevřené a prsty máme spojené. Pomalu se začneme otáčet ve směru hodinových ručiček kolem vlastní osy. Nespěcháme a vždy zvolíme takovou rychlost, aby se nám nezamotala hlava. Postupně, až si na pohyb zvykneme, můžeme zrychlovat. Při cviku dýcháme pomalu rovnoměrně.

Není vhodné, abychom zavírali při otáčení oči. Měli bychom je mít otevřené a soustředit se na jeden bod, který budeme po každém otočení vyhledávat a opět se na něj fixovat.  Jen tak můžeme udržet stabilitu.

Pět Tibeťanů cviky- 2.pozice

Lehneme si na zem na měkkou podložku a ruce položíme volně podél těla dlaněmi dolů. Pomalu zvedneme nohy kolmo k podložce, zároveň tlačíme bradu na hruď a nadechujeme se. Ramena musí zůstat po celou dobu cviků na podložce. Cvik s nohami nahoru by měl trvat celkem tři vteřiny. Můžeme si v duchu počítat. Poté pomalu dáváme nohy a hlavu s výdechem dolů, opět se do původní polohy vracíme tři vteřiny.

Pět Tibeťanů cviky- 3. pozice

Klekneme si na podložku, vzpřímíme tělo, prsty u nohou se opíráme o zem. Ruce máme volně spuštěné podél těla. Pas máme po celou dobu zpevněný. Pomalu se začneme prohýbat dozadu, ale pouze páteř a horní část trupu. Je nezbytné, abychom se nezakláněli celým trupem a neprohýbali se v bedrech.

Současně s tím, jak se prohýbáme, zakláníme hlavu a hluboce se nadechujeme. Ruce tlačíme dozadu, čímž ještě více vypneme hruď. V konečné poloze vydržíme tři vteřiny a pomalu se s výdechem vracíme zpět, a to tak, že hlavu tlačíme k hrudi, kde opět vydržíme tři vteřiny. Následuje stanovený počet opakování a poté přecházíme ke 4. cviku.

Pět Tibeťanů cviky- 4. pozice

Sedneme si na podložku, máme vzpřímený trup a narovnané nohy. Dlaně opřeme na podložku vedle sebe, prsty jsou spojené a směřují dopředu. Předkloníme hlavu a vydechneme. Začneme se nadechovat, současně zvedáme zadek a trup ze země. Ohýbáme nohy v kolenou, ruce ovšem zůstávají stále natažené na podložce. Zakláníme hlavu a snažíme se se svým tělem dostat do finální pozice- trup a stehna jsou v jedné rovině, hlavu máme maximálně zakloněnou dozadu. V této poloze vytrváme 3 vteřiny. Pomalu se začneme vracet do původní pozice, přitom vydechujeme.

Pět Tibeťanů cviky- 5. pozice

Poslední cvik ze sestavy Pěti Tibeťanů má výchozí pozici připomínající pánský klik. To znamená, že máme dlaně opřené na zemi, prsty opět směřují dopředu, prsty nohou máme zapřené o zem, celé tělo je však na rozdíl od pozice kliku mírně prohnuté. Břicho se nám však nedotýká země, je stejně jako zadek a zbytek těla zpevněné.

Začneme se pomalu nadechovat a pánev zvedáme nahoru, bradu tlačíme dolů k hrudi. Konečná fáze vypadá tak, že stojíme v poloze obráceného písmene V. Nohy jsou propnuté, záda jsou rovná a směřují k zemi, brada je co nejvíce přitisknuta na hrudi. Zase vydržíme 3 vteřiny a pomalu se s výdechem vracíme zpět.

Jóga pro začátečníky, starší lidi i děti 

Cviky Pěti tibeťanů nejsou náročné. Zvládne je malé dítě i postarší lidé. Pokud si ze cvičení uděláte každodenní rituál, za chvíli poznáte, že se vaše tělo cítí čím dál tím lépe.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…