Kurkuma - zázračné koření s obdivuhodnými účinky na zdraví

img
13. 07. 2016 Přečteno: 21894x

Kurkumovník (Curcuma longa) roste v Indii, Číně, Austrálii i v Peru. Je používán jako součást koření v celé asijské i jihoamerické kuchyni. Kurkuma je součástí všech směsí koření, které známe pod názvem „kari“. Tomuto záračnému koření se také říká „žlutý zázvor“, a to pro jeho obdivuhodné účinky na zdraví.

Kurkuma jako všelék?

Nové studie, které zkoumají účinky kurkumy, budí v poslední době velkou pozornost. Zjišťuje se, že kurkuma může být zvláště v současné době ideálním pomocníkem pro udržení dobrého zdravotního stavu. Kurkuma totiž obsahuje celou škálu aktivních látek, které se nazývají kurkuminoidy. Nejznámější z nich je kurkumin.

Ten má na lidské zdraví úžasné účinky. O kurkuminu se hovoří nejčastěji kvůli jeho protirakovinným účinkům. Protinádorové působení je u kurkumy sledováno již delší dobu. Stejně tak jsou známé jeho účinky na osteoartritidu. Kurkumin má ale také úžasný vliv na mozek, dokáže léčit Alzheimerovu chorobu, ozdravit a aktivovat činnost celého mozku a posílit paměť.

Jak kurkumin působí?

Ukázalo se, že kurkumin je schopen proniknout přes krevní bariéru mozku. Kurkuma má výrazné protizánětlivé a antioxidační účinky a může tak působit přímo na náš mozek. Kurkumin tak pomáhá při léčbě rozličných neurologických poruch. Vědci uvádí, že se kurkumin může výborně uplatnit při léčbě mozkových příhod, Parkinsonovy choroby, Alzheimerovy choroby apod.

Kurkumin pozitivně ovlivňuje mozkovou činnost globálně, proto působí i preventivně k aktivizaci mozkové činnosti a zlepšení paměti. S poruchami paměti a přetíženým mozkem má v dnešní době potíže spousta z nás. Špatná životospráva, stres, jedovaté a chemické látky, to všechno působí negativně i na náš mozek. Kurkuma by nám podle všeho mohla s těmito problémy opravdu pomoci.

Kurkuma a v ní obsažené látky mají ještě další zvláštní schopnosti. Kurkumin umí proniknout skrz buněčnou membránu, a tak dokáže změnit vlastnosti celé buňky. Kurkumin dle výzkumů dokáže ovlivnit i DNA a RNA. Má schopnost modifikovat velké množství genů. Kurkumin dokáže ovlivnit i hormony a neurotransmitery. Posiluje imunitu, protože podporuje protizánětlivé procesy v organismu.

Kurkuma a fluor

Kurkuma dokáže chránit náš mozek i proti negativnímu působení fluoridu sodného, který má destruktivní vliv na epifýzu a hipokampus. Malé množství fluoru je sice pro udržení optimální chemické rovnováhy v těle nezbytné, ovšem v kombinaci s chlorem a sodíkem je to spíše časovaná bomba. Chemického fluoru dostáváme do těla mnohem více, než je zdraví prospěšné, a to z vody a zubních past. Kurkumin chrání mozek proti působení fluoridu sodného.

Kurkuma působí i na psychiku

Klinické studie prokázaly také účinek kurkumy na psychické zdraví. Ukázalo se, že kurkumin funguje i jako antidepresivum a pomáhá tak při depresích, které se projevují ztrátou chuti do života, beznadějí, nespavostí a ztrátou chuti k jídlu. Kurkumin působí na epifýzu (šišinku).

Epifýza je endokrinní žláza, která produkuje melatonin. Melatonin působí jako specifický hormon, ale zároveň ovlivňuje funkci řady endokrinních žláz. Ovlivňuje rytmickou funkci gonád a hypofýzy (pozitivně ovlivňuje produkci růstového hormonu a růstových faktorů).

Hormony přitom regulují i naši psychiku, stav našeho vědomí, naladění a epifýza hraje v tomto procesu důležitou úlohu. Epifýza společně s hypofýzou regulují rytmus metabolismu a růstu všech orgánů, a tím ovlivňují zásadním způsobem naše biorytmy.

Vědci se domnívají, že proces stárnutí je ovlivněn právě v epifýze, kdy dochází ke snížení produkce melatoninu. Melatonin jako takový působí jako antioxidant a pomáhá bojovat s volnými radikály. A jak známo, právě volné radikály jsou příčinou stárnutí. Tím, že klesá produkce melatoninu, objevují se potíže se spánkem.

Nízké množství melatoninu způsobuje nespavost. Epifýza je i tzv. třetí oko, což je centrum duchovního vývoje jedince, rozvoje vyššího vědomí, sídla intuice. Pokud tedy kurkumin dokáže ovlivnit činnost epifýzy, pak by jeho účinky mohly být ještě hlubší, než víme dosud.

Kurkuma a rakovina

Kurkuma je zvláštní tím, že pozitivně působí na všechny druhy rakoviny a nemá žádné vedlejší účinky. Kurkumin údajně dokáže bránit vytváření krevního řečiště, které potřebují nádorové buňky k zásobování krví. Zároveň dokáže kurkuma podpořit a ozdravit normální činnost zdravých buněk.

Jak konzumovat kurkumu?

Vliv na zdraví, který kurkuma má, je bezesporu ohromující. Jenže otázkou je, jak do těla dostat optimální množství kurkuminu? A to už není tak jednoduché. Uvádí se, že bychom měli zkonzumovat cca 1 gram kurkuminu denně. Jenže kořen kurkumy obsahuje maximálně 3 procenta kurkuminu. Pro lidský organismus je navíc poměrně obtížné kurkumin absorbovat.

Není tedy možné zdraví prospěšnou dávku dostat do těla pouhým zvýšeným kořeněním pokrmů. Přidávat kurkumu do jídla je samozřejmě také vhodné, ale pro léčbu nemocí budeme muset sáhnout po potravinových doplňcích, které obsahují výtažky z kořene s vysokým obsahem kurkuminu. Ale ani to samo o sobě nám nezaručí správné vstřebání účinných látek.

Tři zásadní pravidla, jak správně konzumovat kurkumu

Aby se kurkumin do těla vstřebal, je potřeba dodržet tyto kroky:

  • kurkumu je potřeba povařit
  • kurkumu vždy konzumujte společně s černým pepřem (černý pepř zajišťuje lepší vstřebatelnost do organismu)
  • kurkumu konzumujte se zdravým tukem, protože kurkumin je rozpustný v tucích (s olivovým olejem, kokosovým olejem atd.)

Kurkuma v našem jídelníčku

Dnes je k dostání jak čerstvý kurkumový kořen, tak kurkumový prášek. Kurkumou můžeme kořenit maso, rýži, cizrnu, míchaná vejce, luštěniny apod. Záleží na naší chuti a fantazii. Pokud máte rádi asijskou kuchyni, kurkuma se tam vyskytuje prakticky v každém receptu, protože směs koření kari se přidává opravdu do každého jídla.

Zvyknout si přidávat kurkumu pravidelně do našich pokrmů se určitě vyplatí, protože kromě výše uvedeného působí pozitivně také při trávicích potížích, při bolestech v krku, při problémech se žlučníkem, při zánětech střev, regeneruje játra, snižuje cholesterol a čistí pokožku.

Zlaté kurkumové mléko

Zde přinášíme skvělý recept, díky kterému můžete kurkumu konzumovat denně za dodržení všech tří zásad pro správné vstřebání kurkuminu.

Zlaté kurkumové mléko – postup:

  1. Připravíme si kurkumovou pastu. Smícháme ¼ hrnečku mleté kurkumy, ½ lžičky mletého černého pepře a ½ hrnečku vody. Vše smícháme v kastrolku na mírném ohni. Vzniklá pasta se nechá vychladnout a skladuje se v lednici pro další použití.
  2. Na zlaté mléko použijeme libovolný druh mléka (mandlové, kokosové, ale klidně i kravské), ½ čajové lžičky kurkumové pasty, 1 lžičku kokosového oleje a med. Mléko s pastou a kokosovým olejem ohřejeme na mírném ohni. Nepřivádíme k varu! Med přidáme až následně. Medu neprospívá zahřívání na vyšší teploty.
  3. Kurkumové mléko pijeme nejlépe večer.

Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…