Mindfulness - metoda, která nás naučí žít v přítomném okamžiku

Mindfulness - metoda, která nás naučí žít v přítomném okamžiku
06. 11. 2019

Mindfulness můžeme volně do češtiny přeložit jako všímavost, bdělou pozornost nebo duchapřítomnost. Je to schopnost prožívat přítomný okamžik plnohodnotně, s bdělou pozorností, bez posuzování, hodnocení nebo očekávání.

Technika mindfulness vychází z buddhismu a uplatňuje se v oblasti fyzického a duševního zdraví. Tato technika pomáhá posilovat pozitivní emoce, zvyšovat sebedůvěru a otvírá prostor novým možnostem. Metoda mindfulness pěstuje větší klid, nadhled a vlídnou uvolněnost v prožívání i rozhodování. Mindfulness je způsob, jakým můžeme nahlížet svět. Soustředění na přítomný okamžik nás učí, že to, co už se stalo v minulosti stejně nezměním a obavy, které mám z budoucnosti, se z velké většiny stejně nenaplní.

Čtěte také:

Jak meditovat a co nám pravidelná meditace přináší?

Jak technika mindfulness pomáhá

Všímavost spojená s nehodnotícím postojem umožňuje získání přiměřeného odstupu. Mindfulness meditace přináší odstup, který sám o sobě je úlevný. Technika mindfulness vede k tomu, že si myšlenky nevytváříme tak automaticky a v zaběhlých vzorcích chování. To, že přestaneme reagovat navykle a automaticky, může vést k nalezení nového a lepšího řešení. Všímavost přijímá skutečnost bez hodnocení a bez usilování o změnu. Změna paradoxně nastává spontánně.

Kde metoda mindfulness pomáhá:

Postupy založené na všímavosti a mindfulness jsou úspěšně používány při zvládání stresu, při léčbě závislostí, psychotických poruch, afektivních poruch, panické poruchy, úzkostné poruchy, při léčbě sociálních fóbií, traumatu, posttraumatické stresové poruše, při poruchách spánku, příjmu potravy a sexuálních poruchách.

mindfulness

Přínosy mindfulness

Metoda mindfulness podporuje objektivně i subjektivně pozitivní emoce, umožňuje větší prožívání radosti, zvyšuje sebedůvěru a samostatnost, lépe pomáhá zvládat náročné životní situace. Mindfulness snižuje riziko depresí a přispívá ke zdravému pracovnímu prostředí, může také podporovat schopnost lépe komunikovat a prohlubuje ochotu spolupracovat.
Cvičení pozornosti a všímavosti, mindfulness meditace, vytváří prostor pro mnohem větší kreativitu a lepší práci s vlastní intuicí, která pomáhá lépe a klidněji se rozhodovat.

Trénování mindfulness

Technika mindfulness se trénuje pomocí mindfulness meditace nebo její techniky přenášíme do našich každodenních aktivit. Oba přístupy se vzájemně skvěle doplňují.

Soustředění se na dech je jednou z rychlých a jednoduchých možností, jak zpomalit, zvolnit. Nic nekontrolujte, jen vnímejte, bez snahy cokoliv měnit. Buďte vyrovnanější a lépe zvládejte stres.

Pozorujte a neposuzujte. Vzpřímeně a uvolněně se posaďte, pozorujte svůj dech. Pokud se vám pozornost zatoulá jinam, pak s vlídností vraťte svoji pozornost zpět k dechu.

Vnímejte svoje tělo. Jedna ze základních technik každodenní mindfulness meditace je vnímání těla, dotyk těla se židlí, nohy s podlahou. Vnímejte teplo, chlad, mravenčení, napětí, uvolnění. Pokud se vynoří nějaký nepříjemný pocit, obvykle spojený s nějakým tělesným projevem, pak tento pocit vnímejte, ale pokuste se jej neposuzovat.

Jezte v klidu a vnímavě. Ve vztahu k jídlu nám metoda minfulness přináší možnost zpomalit a vychutnat si každé sousto.Najděte si na jídlo dostatek času, věnujte pozornost i tomu, v jakém prostředí jíte a každé sousto si vychutnávejte.Soustřeďte se na jídlo všemi smysly. Takovýto přístup k jídlu nás učí i větší pozornosti k sobě samému, vnímavosti k signálům těla, lepšímu výběru potravin a nakonec i udržení váhy a zdraví.

Mindfulness není žádné univerzální řešení pro všechny, ani zázračně nevyřeší váš život z minuty na minuty. Pomůže vám však soustředit se na život s čistou hlavou a větším klidem a zlepší vaše sebeuvědomění i sebeovládání. A vyzkoušet můžete i afirmace, které vám pomohou začít každý nový den s úsměvem.

 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…