Trypofobie je strach ze shluků malých dírek. Nemáte ji?

Trypofobie je strach ze shluků malých dírek. Nemáte ji?
12. 04. 2017

Dělá se vám úzko, když ve dřevu najdete díry od červotoče? Obrací se vám žaludek, když vidíte vyrážky nebo puchýře? Možná trpíte trypofobií - strachem ze shluků malých dírek, výrůstků a trhlinek v organickém i anorganickém materiálu.

Co je trypofobie?

Fóbie se většinou popisuje jako iracionální a trvalý strach z určitých objektů nebo situací, kde jsou příčiny obav a nepříjemných pocitů spíše nejasné. Známe velké množství fobií, jako je arachnofobie (strach z pavouků), akrofobie (strach z výšek), klaustrofobie (strach ze stísněných prostor), aichmofobie (strach z jehel a injekčních stříkaček) nebo keraunofobie (strach z bouřek, hromů a blesků).

Čtěte také:

Agorafobie – strach z neznámých míst, veřejných prostorů i lidí

Termín trypofobie, jehož význam je odvozen z řečtiny (trýpa=díra, phóbos=strach), zatím není lékařskou obcí příliš uznáván. Strach z nepravidelných útvarů a shluků děr však přiznávají lidé po celém světě. Internetová fóra a blogy plní obrázky, které na někoho nemají žádný vliv, jiné však přivádí k šílenství. Díry ve dřevě, listy napadené parazity, oděrky, puchýře nebo jen obyčejná lotosová semínka způsobují pocity úzkosti, studený pot i panické záchvaty.

Trypofobie je jen přirozená reakce

Fobie ze shluků otvorů, výčnělků nebo výrůstků se projevuje různě. Často přichází pocit svědění, máme nutkání odvracet pohled a může se dostavit fyzické napětí, v horším případě záchvat paniky. Příčiny tak agresivních reakcí jsou sice stále nejasné, výzkum trypofobie a jejího průběhu však už započal.

Arnold Wilkins a Geoff Cole, vědci z University of Essex, se zaměřili na fotografie, které jsou nejčastěji spojovány s trypofobií, a podrobili je analýze. Hlavním poznatkem vzešlým z jejich studie je fakt, že se lidé nebojí primárně děr, ale nebezpečí, které si s nimi spojují.

Fotografie a další obrazový materiál, které trypofobové označují jako nejvíce nepříjemné na pohled, jsou obecně odpudivé i pro zbytek populace. Pocit odporu je spojen s přirozenou lidskou vlastností podvědomě vnímat nebezpečí a následně se vyvarovat setkání s ním. Wilkins a Cole tento závěr podporují faktem, že podobný efekt i následky měly fotografie jedovatých hadů a pavouků.

Nepravidelné tvary, silný kontrast barev i shlukování obrazců v nás navozují vnitřní neklid, ať už se domníváme, že trpíme trypofobií, nebo ne. Nejde o samotné otvory nebo jejich shromáždění, ale pocit hrozby, které s nimi přichází. V díře v jablku může být červ. Oděrky a puchýře si náš mozek může propojit s parazity. Trypofobie je tak spíše než iracionální fóbií strachem z nebezpečí, který má v sobě lidstvo přirozeně zakódován. Odpor k dírám v materiálu je jen upřednostněním jednoho z jeho aspektů, který je snadno viditelný.

Stejně jako u ostatních fobií, uznaných i neuznaných, se najde mnoho lidí, ve kterých trypofobické podněty nevzbudí nic. Vysvětlení této absence reakce je jednoduché. Člověk se může začít po pokousání bát psů nebo se u něj naopak zážitek psychicky nijak neprojeví. Naše úrovně vnímání jsou různé a trypofobický odpor je pouze zvýšenou reakcí na podnět, který je přirozeně nepříjemný.

Lotosová semínka jsou pro mnoho trypofobů zdrojem odporu

Možné příčiny trypofobie

Otázka, zda je trypofobie opravdovou fobií, nezůstane zodpovězena, dokud nebude uznána oficiálně. Její příznaky jsou jasné, v případě příčin si už tak jistí být nemůžeme. Jako možné příčiny trypofobie můžeme brát:

  • Vnímání nebezpečí - můžeme vycházet z výzkumu essexské univerzity a předpokládat, že se mozek brání a automaticky vyhodnocuje nepravidelné tvary a přílišné kontrasty jako nebezpečí. Spustí proto příslušnou reakci odporu.
  • Spojení s nemocí - organické objekty, jako jsou vyrážky, opary nebo puchýře, také vzbuzují pocit hrozby. Strach z přenosných, vizuálně nepříjemných onemocnění (neštovice, spalničky apod.) zde hraje velkou roli.
  • Silný emocionální podnět z minulosti - princip je stejný jako u příčin jiných fobií. Po uvíznutí ve výtahu může vzniknout klaustrofobie nebo strach z psů po pokousání. Člověk si pamatuje traumatizující zážitek spojený s otvory (vícečetné pobodání hmyzek a následné opuchnutí, napadení parazitem) a následně si tuto skutečnost vybaví v situacích, které ji (třeba jen rámcově) připomínají.

Léčba trypofobie

Nejlepší cestou k odstranění strachu, který nám může znepříjemňovat každodenní situace, je se mu postavit. Přestože je trypofobie zatím jen neuznanou fóbií, její léčba by měla v podstatě identická se standardně aplikovanými postupy. Pomoct by vám mohla kognitivně-behaviorální terapie nebo neurolingvistické programování.

Kognitivně-behaviorální terapie upravuje lidské myšlenkové pochody a přístup k určitým podnětům. Člověk se postupně díky modelovým situacím dostává mimo svou komfortní zónu a odpor postupně odbourává. Strach a odpor přetvoří na čistě neutrální pocity. Po delší době aplikování terapie se už negativní reakce nedostaví.

Poněkud kontroverznější neurolingvistické programování, které u nás není příliš praktikováno, také staví na konfrontaci člověka s jeho strachem. Za pomoci studia subjektivních dojmů už vyléčených trypofobiků se do mysli naprogramují nové reakce na negativní podněty. Efekt by tak ve výsledku měl být stejný jako u kognitivně-behaviorální terapie, pouze by se měl dostavit rychleji.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…