Vychytávky pro posílení mozku a procvičení paměti

Vychytávky pro posílení mozku a procvičení paměti
26. 02. 2020

Posílení mozku a procvičování paměti je nutností, chceme-li zůstat "duševně fit". Znáte to: „Mám to na jazyku,“ usilovně přemýšlíte, ale požadovaná informace je ve vašem mozku zřejmě ve špatné paměťové přihrádce. Pokud se to stane jednou, dvakrát, zasmějete se, ale postupem času se vám svět začne zužovat. Spolu s věkem přirozeně stárne i náš mozek, ale rozhodně to neznamená, že máme rezignovat a prostě se vybavit tlustým diářem.

Mozek, podobně jako zbytek našeho těla potřebuje pravidelnou pozornost. Toto řídící centrum totiž není „jen“ generálem našeho těla, ale také cenným pomocníkem, který udržuje naše duševní mládí. Jak jej podpořit?

Čtěte také:

Jak udržet pozornost? Odpočívat, cvičit mozek a vyhnout se multitaskingu

Procvičování paměti: Naučte se každý den něco nového

Trénink, který je navíc velmi praktickou životní pomůckou je zvědavost a chuť poznávat nové věci nebo ty staré, ale nově. Každý den si něco přečtěte, podívejte se na zajímavý pořad v televizi a nebo se naučte pár nových slovíček z cizího jazyka. Pořiďte si třeba stolní hru a každý den se naučte některou ze zajímavostí na kartičce (např. iKnow, Česko, AZ kvíz,  ...).

Skvělým tréninkem jsou i klasické křížovky nebo modernější sudoku. Pokud se vám blíží šedesátka, přihlaste se na univerzitu třetího věku. Budete překvapeni, kolik zajímavostí se kolem vás najednou namane. Zkuste si psát deník. Každý den si zapište důležité momenty, co se vám povedlo a co vás napadlo.

Posílení mozku – buďte hraví v jakémkoli věku

Aby byl mozek efektivní nejde jen o sloní paměť, ale také o její používání. Pokud máte ve svém okolí děti, je napůl vyhráno. Zahrajte si s nimi pexeso, vytáhněte šachy, zahrajte si mahjong a nebo si pořiďte hlavolamy. Na trhu také dostanete řadu vědomostních stolních her, například V kostce!, Logic nebo Mistr slova či Scrabble podporující slovní zásobu.

Další skvělou metodou, jak podpořit mozek a některé jeho kognitivní funkce (zejména soustředění a udržení pozornosti) jsou omalovánky. Soustředěné vymalovávání lze považovat za určitou formu meditace, neboť kromě samotné činnosti zpravidla v hlavě zůstává klid.

Rychlý denní posílení mozku i procvičování paměti

  1. Zkuste si zapamatovat barvy 10 aut, která kolem vás projela.
  2. Napište 15 náhodných slov pod sebe. Odříkejte dny v týdnu a měsíce v roce pozpátku. Nyní zkuste v 2minutovém limitu ve správném pořadí napsat co nejvíc z těch 15 slov. Pokud jich trefíte méně než 6, je třeba s pamětí něco začít dělat.
  3. Přečtěte si článek a pak jej zkuste co nejpřesněji přepsat. Jaké úseky si pamatujete?
  4. Čekáte na autobus nebo tramvaj? Místo vyhlížení autobusu se zkuste naučit několik telefonních čísel.

Paměť a mozek lze podpořit i stravou

Zapomeňte na bílé pečivo a omezte potraviny obsahující lepek (ten mozek ničí). Vyhněte se i polotovarům s řadou konzervantů, které mozek a naši paměť též oslabují. Naopak zařaďte vitamín C, hořčík, selen, zinek, železo, provitamín A, vitamíny skupiny B a také vitamín E nebo Omega 3 mastné kyseliny. V praxi se jedná o ořechy, ovesné vločky, mořské ryby, borůvky, avokádo, lněné semínko, kokosový olej, pšeničné klíčky, ale vhodná je také brokolice, špenát, červená řepa, jablka, česnek a z koření kurkuma, rozmarýn, zázvor či bazalka.

pamet mozek

Tip: Velkým stimulantem mozkových funkcí a paměti je čerstvý vzduch. K jídlu si tedy vyvětrejte. Pokud si dáte i šálek kvalitního zeleného čaje, pak bude váš mozek nadšený a aktivní.

Posílení mozku a procvičování poměti: Dýchejte, mozek potřebuje kyslík

Vyživte svůj mozek i jinak. Jak jsme naznačili, pravidelná obnova vzduchu v místnosti podpoří i vaši mozkovou aktivitu. Kromě toho je dobré věnovat si denně pár minut, během kterých zkusíte vědomě hluboce dýchat. Sedněte si na klidnější místo (pokud to jinak nepůjde i toaleta je fajn) a pozorujte svůj dech. Vnímejte jak skrze nosní dírky vstupuje do těla, šíří se krkem do plic, rozpíná hrudník do všech stran, stlačuje bránici směrem k pánevnímu dnu a při výdechu se vše zase zmenší. Vězte, že stejně jako v místnosti, i v těle se výměna kyslíku vyplatí. Paměť i mozek budou ochotnější.

Udělejte si pořádek – mozek to ocení

Dříve než se pustíte do jakýchkoli technik je třeba si uvědomit, že mozek zpracovává veškeré informace, které se k němu prostřednictvím smyslových orgánů dostanou. Vzhledem k tomu, že více než 85 % přichází skrze zrak, měli bychom věnovat pozornost i prostředí, ve kterém žijeme. Pokud zde přetrvává chaos a nepořádek (jakkoli tvůrčí), pak je mozek vysilován neustálým zpracováváním dat. Aby se „nezbláznil“, začne „vypínat“ a vy místo hbité mysli máte lenivého pecivála, který při představě aktivity raději vytasí myšlenku, že to nemá cenu. Nedejte mu šanci a uspořádejte svůj svět venku i uvnitř.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…