Terapie tmou: Pobyt ve tmě, který léčí

Terapie tmou: Pobyt ve tmě, který léčí
27. 12. 2017

Terapie tmou je velice stará metoda sebepoznání, vycházející z tradice tibetských mnichů, kteří ve tmě zůstávali někdy i celé týdny. Terapie je založena na senzorické deprivaci, kdy mizí smyslové podněty z vnějšího prostředí. Zejména na zrak se v našem životě spoléháme až v 70 procentech. Při řešení osobních problémů je však nutné podívat se dovnitř sebe samého a ideální tedy je, klasický zrak vypnout.

Terapie tmou bývá prováděna v odhlučněných a tmavých místnostech, chatkách po dobu několika dní. Pobyt ve tmě pomáhá člověku spojit se sám se sebou, se svým vyšším já a neřeší pouze příznaky našich problémů, ale hodnotí je celkově i s kořeny.

Čtěte také:

Terapie tmou navrátí ztracenou energii a posílí imunitní systém

Z historie terapie tmou

V Tibetu a v Indii tráví čas o samotě poustevníci zazděni v celách, kde nespatří denní světlo. Dostávají jíst třeba jen jednou za tři dny a to pouze tolik, aby se udrželi naživu. Tito muži mají velice silně aktivovaný přesah svého vědomí, třetí oko a dokáží astrálně cestovat.

Staré tibetské přístupy pobyt ve tmě fázovaly na sedmi denní cykly a jejich násobky. Standardem pak byl pobyt na 49 dní. V současnosti a na západě však lidé nejčastěji chodí do tmy na sedm dní. Těch, kteří volí delší setrvání, je poměrně málo. Je možné si proceduru vyzkoušet i na jeden den. Při takovémto pobytu se člověk zklidní, odpočine si, nabere nové síly a někdy později si třeba pobyt i zopakuje nebo prodlouží. U pobytů trvajících dva až tři dny už dochází k silnějším zážitkům a prohloubení odpočinku.

Nejlepším řešením se jeví ovšem právě pobyt ve tmě sedmidenní, kdy člověk prozkoumá svoje nitro důkladně.

Pro koho je terapie tmou vhodná

Terapie tmou je vhodná pro každého, kdo se cítí unavený, vyčerpaný a vnitřně prázdný. Je vhodná pro lidi, kteří neumějí odpočívat a cítí se stále v jenom kole. Terapie tmou pomáhá při chronické nervozitě a neklidu. Pobyty lze doporučit i těm, kteří hledají lásku a porozumění, vnitřní světlo a stále jej nenacházejí. Je skvělá pro všechny, kteří cítí, že potřebují být chvíli o samotě. Pobyt ve tmě celkově podporuje rozvoj osobnosti.

Touhu po pobytu ve tmě obvykle člověk přirozeně sám pocítí. Rovněž myšlenky o nelogičnosti či zbytečnosti terapie tmou jsou normální. Běžné je i to, že se dostaví pocity strachu a paniky

Jak se na proceduru připravit

Je dobré se na pobyt ve tmě připravit tak, že termín si dostatečně dopředu rezervujete (minimálně měsíc před procedurou). Na danou dobu si domluvíte dovolenou v práci a na svoji nepřítomnost a nedosažitelnost ani mobilním telefonem připravíte rodinu a svoje blízké. Každého, kdo by Vás mohl v danou dobu kontaktovat, připravte na to, že nějakou chvíli nebudete k mání – nahrajte vzkaz do telefonu a do mailu nastavte automatický odpovídač.

Je dobré, zejména pokud plánujete delší pobyt ve tmě, vybavit manžela nebo manželku plnou mocí pro případné vyřízení akutních záležitostí. Na proceduru si sebou vezměte pohodlné oblečení.  

Jak pobyt ve tmě probíhá?

Před samotným zahájením procedury je obvykle v rámci úvodního rozhovoru klient seznámen se samotným průběhem terapie a přímo v místě pak s obsluhou veškerého zařízení, vnitřního uspořádání a celkovým režimem. Poté si klient uloží svoje osobní věci a po několik minut má možnost se v prostorách zorientovat. Po vypnutí centrálního osvětlení je klient ponechán o samotě, případně jej podle dohody navštěvuje terapeut. Pobyt ve tmě si každý prožívá podle svého, je možné spát, odpočívat, meditovat, cvičit, kreslit, psát, modelovat, hrát na hudební nástroj…V průběhu procedury není dovoleno požívat alkohol a kouřit. Rovněž používání elektronických přístrojů se nedoporučuje.   

Přínosy a účinky terapie tmou

Léčba tmou je vynikající léčebnou metodou, která regeneruje psychiku, zbavuje organismus psychických nánosů a umožňuje zklidnit rozbouřenou mysl. Efektivně přispívá k řešení osobních problémů. Zvolňuje a zpomaluje životní tempo a umožňuje rozvoj osobnosti a kreativity. Terapie tmou rozvíjí citlivost smyslových receptorů a tak umožňuje vnitřní prožitky a rozvoj obrazotvornosti, které jsou za normálních okolností utlumeny. Umožňuje nácvik extrémních situací a zvyšuje odolnost proti jejich působení.

Pobyt ve tmě má především velmi důležité preventivní působení pro naše zdraví. Při proceduře se vyplavuje hormon melatonin, který působí protinádorově a je velmi účinný v prevenci civilizačních chorob. Při proceduře člověk objevuje nová a lepší řešení svých obtíží.

Ve stavu rozšířeného vědomí při léčení se návštěvníci dostávají  za hranici svého běžného stavu a vnímání.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…