Druhy psychoterapie: Jaká léčba vám pomůže s depresí nebo s fóbií?

Druhy psychoterapie: Jaká léčba vám pomůže s depresí nebo s fóbií?
13. 06. 2019

Pokud se cítíte delší dobu psychicky špatně, ocitli jste se na dně svých sil, nedokážete si poradit s problémy v osobním životě anebo jste ztratili motivaci či smysl života, rozhodně byste měli vyhledat psychoterapeuta. Psychoterapie léčí nejen vaši duši, ale pomáhá vám vyznat se v sobě samých. Nejběžnější jsou 4 druhy psychoterapie a my vám poradíme, jaký druh bude nejlepší právě pro vás.

Psychoterapie - druhy

Představíme vám 4 nejběžnější druhy psychoterapie, které vám mohou pomoci s vašimi problémy a o kterých byste měli vědět, pokud jste se rozhodli psychoterapii vyzkoušet. Pokud nevíte, zda je psychoterapie to pravé pro vás, přečtěte si 10 případů, kdy vyhledat psychoterapii. A pokud nevíte, co čekat, přečtěte si, jak psychoterapie probíhá.

Čtěte také:

Může mi psychoterapie pomoci? 10 případů, kdy vyhledat psychoterapeuta

1. Hlubinná abreaktivní psychoterapie (HAP)

Díky této metodě můžete nahlédnout do minulosti svého života a vyrovnat se se svými problémy v současném životě. Tento druh psychoterapie pracuje hlavně s pamětí a samotným tělem.

Každý člověk si podle odborníků na HPA během svého života vytváří paměťovou stopu, kde uchováváme naše nejniternější pocity jako jsou strach, fobii, stres a jakékoliv další emoce a pocity.

Naše tělo si může tyto hluboce uchované vzpomínky aktivovat a vyvolat problémy jako jsou bolesti, strach, a to bez jakékoliv vnitřní příčiny. Přečtěte si o hlubinné abreaktivní psychoterapii více. 

Jak může psychoterapie pomoci?

Díky tomuto druhu psychoterapie se dostanete s psychoterapeutem k samotnému jádru problému. Díky HPA spatříte svou minulost, která vám odhalí situaci, jež způsobila vaše nynější problémy.

Terapeut může fungovat čistě jako průvodce vašich prožitků. Pomáhá vám vybavit si vaše zkušenosti z minulosti. Při druhém způsobu figuruje psychoterapeut nejen jako průvodce, ale sám zasahuje. Velkou roli zde hraje sugesce, kdy terapeut mění negativní zkušenost na pozitivní.

Komu je HAP určena?

Tato psychoterapie vám pomůže, pokud na sobě pociťujete tyto potíže:

  • Deprese
  • Melancholie
  • Migrény
  • Chronické bolesti bez nalezené příčiny
  • Rodinné krize
  • Partnerské krize
  • Nespavost a únava

2. Kognitivně behaviorální psychoterapie

Kognitivně - behaviorální psychoterapie vám může změnit nebo poupravit způsob vašeho dosavadního myšlení a pohledu na svět. Pokud vám váš přístup ničí zdraví a neprospívá vám, tahle psychoterapie vám může skutečně pomoci.

Při této terapii budete vystavování svému strachu, a to se zvyšující se intenzitou. Budete se tak učit zvládat obtížné situace společně s terapeutem tzv na zkoušku.

Jak může psychoterapie pomoci?

Terapie bere v úvahu vaše myšlenkové postupy, postoje, názory a terapeut s nimi pracuje. Důležitý je váš aktivní přístup, jelikož budete motivování k tomu, abyste se změnili.

Komu je určena?

Tento druh psychoterapie je vhodný především pro ty z vás, kteří:

  • trpíte depresemi
  • Máte úzkostné stavy
  • Chcete se zbavit jakékoliv fóbie
  • Ztratili jste smysl života

3. Interpersonální psychoterapie

Hlavním cílem toto druhu terapie je zlepšit vztahy mezi vámi a dalšími lidmi okolo vás. Právě vztahy s jinými lidmi jsou často příčinou našich problémů a trápení.

Zaměřuje se na dva druhy příčinných vztahů:

  • Horizontální - to, co člověk dělá druhým lidem a co druzí lidé v souvislosti s jeho chováním dělají jemu
  • Vertikální - co se ve vaší minulosti stalo a emočně na vás silně zapůsobilo

Jak může psychoterapie pomoci?

Terapeut pracuje s vaším chováním, ovšem vychází primárně z porozumění vlastním interpersonálním vztahům. Až dojde k porozumění, pak lze vytvořit předpoklady pro změnu. Terapeut se bude tedy věnovat vaším nynějším interpersonálním vztahům, které vás v životě trápí.

Komu je určena?

Tuto terapii byste měli vyhledat v těchto případech:

  • Máte časté konflikty na pracovišti
  • Bojíte se lidí a společnosti
  • Dostáváte se do častého konfliktu s rodinou/partnery

4. Humanistická psychoterapie

Tato terapie věří ve svobodnou vůli člověka, v jeho touhu se rozvíjet. Dostanete hodně prostoru pro vyjádření, nepátrá se po minulých křivdách, ale  důležitá je přítomnost.

Na sezení vás nebude terapeut nikterak hodnotit. Bude k vám přistupovat jako k jedinečné lidské bytosti, z čehož se odvíjí silně individuální přístup.

Jak může psychoterapie pomoci?

Terapeut se vžívá do vašich problémů a prožívání. Často shrnuje, co vše slyšel a ptá se opakovaně klienta, jestli tomu rozumí a zda věci chápe tak, jak klient myslí. Terapeut ale také  mnohdy jen mlčí, přikyvuje anebo praktikuje souhlasné „hm“

Komu je určena?

Rozhodně by ji měli vyhledávat ti z vás, kteří jsou upovídaní. Jestli toužíte se ze svých problémů a pocitů někomu vypovídat a chcete prozkoumat vlastní osobnost nebo toužíte po rozvíjení svého potenciálu, humanistická psychoterapie je pro vás trefou do černého.

Psychoterapie - další druhy

To ale není vše. Psychoterapii můžeme rozdělit ještě podle počtu osob na individuální, párovou, rodinnou nebo manželskou poradnu. Záleží jaký problém a s kým řešíte. 

SERIÁL - PSYCHOTERAPIE

Přečtěte si více praktických tipů a informací o psychoterapii



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…