Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí
17. 04. 2020

Trénink mozku by se měl stát přirozenou součástí našich dní. Proč? Protože, ať se nám to líbí nebo ne, naše tělo stárne a s ním i orgány v něm uložené. A mezi nimi je i mozek. Čas, kdy začít je rozhodně teď. Protože čím víc máte natrénováno, tím pružnější váš mozek bude. Tím se mohou i projevy stárnutí přirozeně oddalovat. Dokonce už i vědci připustili, že trénink mozku má smysl v jakémkoli věku. Množství nervových spojů a tvorba neuronů totiž není závislá na věku, ale naší snaze je udržet v kondici. Jak správný trénink mozku zařadit do svých denních rituálů, abyste si uchovali duševní mládí?

Trénink mozku – jak přijímám informace?

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním krokem tedy je zjistit, jakým způsobem je pro vás podaná informace nejlépe zpracovatelná:

Čtěte také:

Jak udržet pozornost? Odpočívat, cvičit mozek a vyhnout se multitaskingu

  • Potřebuji informaci slyšet?
  • Potřebuji informaci přečíst?
  • Potřebuji se u učení pohybovat?

Toto zjištění vám trénink mozku výrazně usnadní. Proč? Protože zatímco jednomu čtení knihy pomáhá problematiku pochopit, pro druhého je to zaručený prostředek k usnutí. Podobně to může být i u poslechu.

Trénink mozku – vezměte si na pomoc emoce

Mozek je řídícím orgánem našeho těla. Na jeho správné fungování má však vliv i stav našeho organismu a v neposlední řadě náš emoční svět. Nemůžete si na něco vzpomenout? Tak si vybavte emoci, jak jste se cítili. Pravděpodobně vám mozek naservíruje i požadovanou informaci. Všímejte si tedy svých emocí, získáte tak jakousi „kotvu“ k paměťovému šuplíku. S nepříjemnými zážitky je třeba pracovat „v rukavičkách“. Také nezapomeňte, že stres a nervozita ubírá naše pozorovací i paměťové funkce! Nejprve se tedy pokuste zklidnit. Zastavte se a dýchejte.

Trénink mozku – co lze udělat hned

  1. Počítejte zpaměti.
  2. Luštěte sudoku, křížovky, pořiďte si moderní hlavolamy nebo třeba hru typu Cubissimo nebo Ubongo.
  3. Vydejte se na výlet „jen“ s mapou. Navigaci nechte doma.
  4. Trénujte paměť. Třeba tím, že si zapamatujte si zastávky autobusu, po jehož lince často jezdíte. A nebo slova oblíbené písničky.
  5. Zařaďte do života pohyb, ten okysličuje krev a přináší mozku živiny. Svižnější 30minutová procházka dokáže slušně trénink mozku podpořit.
  6. Zkuste měnit své pohybové návyky. Trénink mozku může probíhat i skrze pohybovou inteligenci. Vhodné jsou asijské bojové sporty (čchi kung nebo tai chi).
  7. Soustřeďte se ideálně vždy na jednu věc. I to vyžaduje trénink mozku! On by rád vše najednou. Poděkujte myšlenkám, ale zabývejte se jen tím, co právě děláte. Mezi činnostmi si dejte pauzu.

Trénink mozku jako denní rituál

Mozek je informační databáze. Aby se mu dařilo dobře, je vhodné mu je poskytnout. Místo dramatických a krvavých scén z novinových sloupků však zkuste spíš prohlubovat vědomosti. Naučte se každý den něco nového. Třeba jedno telefonní číslo nebo slovíčko z cizího jazyka. Časopis je super záležitost, avšak knize se nevyrovná. Důvodem je, že během čtení knihy musíte trénovat paměť (kdo je jaká postava), představivost a zároveň přemýšlíte o souvislostech. Zkuste si udělat i výpisky z knihy, zde budete pracovat zase s dalšími oblastmi mozku.

Trénink mozku – elektronika jako pomoc i pohroma

Stejně jako existují procesy, které trénink mozku podporují, najdeme i takové, které jej naopak ubíjejí. Bohužel se to týká i televizních pořadů, kdy jsme v roli pasivního diváka. Čas před obrazovkami bychom tedy měli spíše zkracovat.

mozek trenink mozku

Na druhou stranu, moderní technologie poskytují řadu příležitostí, jak trénink mozku usnadnit. Existuje mnoho aplikací (ať už placených či volně dostupných), které formou her či vědomostních testů propojují jednotlivé funkce mozku a celkově trénink mozku usnadňují.

Trénink mozku – zahrajte si únikovou hru

Moderní verzí pro trénink mozku jsou také společenské hry. Na trhu je k dostání široká nabídka různých vědomostních her. Stačí si vybrat jen oblast, která vás zajímá, a nebo kterou chcete poznat. Samostatnou kapitolu tvoří karetní únikové hry. Jejich principem je splnění určitého cíle. Máte sadu hracích karet, jejichž obsah postupně odhalujete, jak úkoly vedoucí k cíly plníte. Výhodou je, že trénink mozku probíhá na mnoha úrovních – trénujete pozornost, paměť, ale také různé netradiční formy přemýšlení. Hledáte netypická řešení (omezení zde víceméně neexistují) a zapojujete fantazii. Běžná hra trvá okolo 60 minut. Skvělá příležitost pozvat přátele a společně se pustit do řešení a podpořit svůj mozek.

Trénink mozku – posilte své zádové svaly

Zdánlivě nesouvisející doporučení, že? Je třeba si však uvědomit, že páteř a kostra jsou naším pevným bodem. Důvodem posílení zádových svalů je, že lebka, ve které je mozek uložen je položena na vrcholku páteře. Postavení páteře pak ovlivní i postavení hlavy/mozku. Pokud máte hlavu natočenu jedním směrem, pak i mozek v ní je „přitlačen“ k lebce a daná oblast nemusí fungovat správně. Správným postavením těla nepřímo učiníte i trénink mozku efektivnější.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Vychytávky pro posílení mozku a procvičení paměti

Trénink, který je navíc velmi praktickou životní pomůckou je zvědavost a chuť poznávat nové věci nebo ty staré, ale nově. Každý den si něco přečtěte,…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…