Erasmus syndrom může skončit až depresí! Týká se studentů vracejících se ze zahraničí

Erasmus syndrom může skončit až depresí! Týká se studentů vracejících se ze zahraničí
11. 07. 2018

Program Erasmus je pro všechny studenty příležitostí vyjet do světa, poznat novou kulturu a nabrat cenné studijní zkušenosti. Ovšem málokdo vám již řekne, že návrat domů, do tvrdé reality, je často velmi obtížný. Na mysli máme erasmus syndrom, kterému se také říká post-erasmus syndrom.

Ten může být pro studenta, který se navrací ze zahraničí domů, velmi obtěžující. Jak se s ním vyrovnat? Neutápět se v depresích a minulosti, ale najít si nějaké nové aktivity a koníčky.

Čtěte také:

Exotické i běžné potraviny pro dobrou náladu, které vás dostanou z deprese

Erasmus syndrom je skutečný. Trápí mnoho mladých studentů

Téměř každý, kdo vyjel v rámci svého vysokoškolského studia na zahraniční univerzitu v rámci programu Erasmus a pobyl zde několik měsíců, vám řekne skoro to stejné. Pobyt byl nejen o učení, zvládání jazykové bariéry a získávání nových poznatků, ale také o poznávání odlišné země, kultury a navazování přátelských vztahů.

Čas strávený mimo domov je sice ze začátku náročný, ale ve většině případů si student zvykne, naladí se na vlnu tamního života a začne si pobyt v cizí zemi tisíce kilometrů od rodiny a všeho známého užívat. Jakmile se ale člověk z Erasmu vrátí zpět domů, může nastat velký zlom. Pláč, depresi a touhu vrátit se zpět můžeme označit jako erasmus syndrom, který vás může dost potrápit.

Post-erasmus syndrom: Příčinou je stereotypní prostředí i odlišný režim

Příčin syndromu může být celá řada. U někoho bude startovacím bodem stereotypní režim dne, u někoho třeba stesk po oblíbeném  zákusku přesně z toho a toho obchodu. Hlavní příčiny však můžeme shrnout jednoduše do několika málo bodů.  

Erasmus syndrom a jeho hlavní příčiny:

  • Návrat do stereotypního prostředí doma
  • Ztráta osobního kontaktu s novými přáteli ze zahraničí
  • Odlišný režim dne
  • Ztráta oblíbených míst, jídla, obchodů, věcí

Post-erasmus syndrom a jeho projevy: Deprese i zoufalství

Post-erasmus syndrom se může projevit na každém člověku jinak. Průběh není stejný, ale liší se vždy podle toho, jakou má student psychiku, co prožil v zahraničí a co ho čeká zpátky doma.

  • Člověk začne trpět úzkostnými pocity až depresí. Pociťuje stesk po lidech, se kterými strávil několik měsíců, ale také po jídle, které jedl nebo po místech, která navštěvoval. Studentovi může dokonce chybět i typická vůně knihovny, do které chodíval a kde strávil mnoho studijních hodin.
  • Student si neustále prohlíží svoje fotografie z pobytu, tráví spoustu času v kontaktu s přáteli ze zahraničí prostřednictvím sociálních sítí a společně vzpomínají na to, jaké to bylo.
  • Nemáte chuť dělat nové věci, seznamovat se s novými lidmi nebo dokonce chodit ven se svými dosavadními přáteli, kteří tu na vás čekali. Někdy se vám ani nechce vstát z postele, protože máte pocit, že nic nového a dobrodružného na vás doma nečeká.
  • Můžete začít utápět svoje deprese a smutek v častém posedávání v hospodách a v alkoholu.
  • Dalším projevem může být sledování akčních letenek a jízdenek, které by vás dostaly co nejdříve zpět do milované země za svými přáteli a na oblíbená místa.

Erasmus syndrom (2)

Jak erasmus syndrom překonat? Najděte si nové koníčky a zůstaňte v kontaktu s přáteli

Vše ale není tak černé a bezvýchodné, jak se může na první pohled zdát. I když nemusí být návrat domů procházka růžovou zahradou, lze se s ním poprat. Někomu bude trvat vyrovnání se s odjezdem ze zahraničí pár týdnů, někomu klidně i několik měsíců. Máme pro vás proto rady a tipy, jak post-erasmus syndrom překonat a zvládnout toto těžké období.

  • Vyhledejte si nové aktivity a koníčky

Nejlepší, co můžete po návratu domů udělat, je vyhledat si nějaké nové koníčky, které vás přinutí myslet na něco nového a zajímavého. Najděte aktivitu, kterou jste vždy chtěli zkusit, ale nikdy na to nebyl čas anebo jste neměli odvahu. Nikdy není pozdě začít třeba s jízdou na koni, naučit se nějaký cizí jazyk nebo procestovat svou vlastní zemi.

  • Zůstaňte v kontaktu s přáteli

Nezapomínejte na své přátele doma, kteří na vás čekali a podporovali vás. I s nimi můžete právě začít nové aktivity, které vás ještě více sblíží. V kontaktu zůstaňte hlavně i s kamarády ze zahraničí. Mohou zažívat stejné problémy a pomohou vám, abyste se s nimi lépe vyrovnali.

Neohlížejte se pouze za minulostí. K čemu je dobré, když si budete neustále procházet fotografie? Akorát se vám bude ještě více stýskat a místo toho, abyste s depresemi zatočili, budete se v nich stále více utápět. Spíše se zaměřte na budoucnost.

  • Najděte si nový cíl

Určitě zaženete chmury a úzkost tím, že si najdete nový cíl a sen, pro který můžete začít zase dýchat a za který bojovat. Můžete se přihlásit na další program do zahraničí, nalézt si třeba pracovní stáž nebo se snažit dostat se na vysněnou univerzitu. Když se zaměříte na něco, po čem toužíte a budete se snažit toho dosáhnout, přesměrujete tak své negativní myšlení na pozitivní. To vám dozajista rychle pomůže zbavit se černých myšlenek.

Co vy a erasmus syndrom? Znáte ho?



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…