Kynofobie: Hrůzu naženou i malí psi. Strach ze psů vzniká nejčastěji v dětství

Kynofobie: Hrůzu naženou i malí psi. Strach ze psů vzniká nejčastěji v dětství
23. 08. 2017

Psi bývají mezi lidmi oblíbeni pro svou věrnost a odvahu. Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepším přítelem člověka. Chovatelé na ně nedají dopustit, z médií se dozvídáme příběhy o tom, jak psi zachraňují lidské životy. Přesto existují lidé, kteří se jim vyhýbají. Mají totiž chorobný strach ze psů. Tento druh fobie se nazývá kynofobie, projevuje se až panickou hrůzou z těchto zvířat a mnohdy lidem značně komplikuje život.

Kynofobie je složena ze dvou řeckých slov: kyón (pes) a phobia (chorobná obava). Někdy může být kynofobie tak silná, že člověku téměř znemožňuje vycházet z domu. Tato panická hrůza může vzniknout zcela náhodou, po nepříjemném zážitku se psem. Ten se pak často celoživotně podepíše na vztahu dotyčného člověka ke psům. Někdy může jít o skutečně agresívní zvíře, které zaútočí bez zjevného důvodu. Jindy jde vlastně o nedorozumění.

Čtěte také:

Agorafobie – strach z neznámých míst, veřejných prostorů i lidí

Kořeny mívá kynofobie totiž často již v dětství. Dítě si hraje se psem, kterého zná a nechtěně mu způsobí bolest. Pes se ožene, aniž by to myslel ve zlém. Ale vysvětlujte to malému dítěti, které do té doby považovalo psíka za svého největšího kamaráda!

Příčiny vzniku kynofobie

Někdy jsou kynofobií postiženi až dospělí lidé, kteří předtím proti psům nic neměli. Jako příklad můžeme uvést třeba poštovní doručovatele. Ti bývají často pokousáni psem, který vyběhne z bytu a považuje je za nevítanou návštěvu. V dnešní době se setkáváme i s případy, kdy volně pobíhající pes zničeho nic zaútočí na kolemjdoucí. Ti si potom samozřejmě odnášejí doživotní trauma, kvůli kterému ztrácí ke psům důvěru. V dospělosti však zoofobie (strach ze zvířat), mezi které kynofobie patří, vznikají mnohem méně často, než v dětství.

Někdy přichází chorobný strach ze psů, aniž by byl vyprovokován negativním zážitkem. Jestliže dítě nevyrůstá v domácnosti se psem, pak ho někdy první setkání může opravdu vyděsit. Hlavně, pokud jde o velkého psa. Obr se chce přátelit, víc si dítěte všímá a projevuje mu náklonnost – a po takovém šoku je často na strach ze psů zaděláno. A leckdy opravdu doživotně.

NÁŠ TIP:

Více o fobiích se dočtete v článku Fobie na Academy Spektrum zdraví

Strach ze psů jako následek působení okolí

Kynofobie může vzniknout i bez přímé zkušenosti. Dítě jako tvor vnímavý může být svědkem, jak na někoho pes zaútočil. A to jak v realitě, tak třeba v televizi. Může se s něčím podobným setkat v televizní reportáži, ve filmu anebo knize. Existuje ještě další cesta, jak lze celoživotní iracionální strach ze psů získat. V rodinách se mohou tradovat historky, které popisují, jak příbuzného zle pokousal pes. Úzkostliví rodiče nebo prarodiče mohou v dítěti fobii vyvolat, aniž by si toho byli vědomi. Stačí, aby mu neustále opakovali, jak je pes nebezpečný. Mnoho lidí si však nedokáže vzpomenout, kde vlastně vzala jejich kynofobie původ a kdy začala. Někdy to bývá přičítáno vrozeným dispozicím, například sklonem k neurózám či úzkostem. Fobie také vznikají u pacientů, kteří trpí odlišným cévním zásobením některých oblastí mozku.

Kynofobie 

Začarovaný kruh, ze kterého není cesta ven

Jsou dva základní druhy lidí, které kynofobie pronásleduje. Jedni psy nemohou lidově řečeno ani cítit a udělají vše možné pro to, aby se s nimi nesetkali. Druhá skupina proti psům nic podstatného nemá, uznává, že jejich strach ze psů je iracionální a vlastně se jim psi líbí. Jen nedokážou překonat bariéru, která je od toho, aby se s nimi stali přáteli, odděluje. A tou je právě jejich fobie.

Svým způsobem je pro lidi trpící kynofobií vše jakýsi začarovaný kruh. Mají strach ze psů a psi je nemají rádi. Proč? Je to jednoduché. Při setkání se psem zvířata vycítí jejich strach a ten u nich spouští adekvátní reakci. Adekvátní v nich a pro ně. Ne pro lidi, kteří se jich bojí. Ti naopak nabývají přesvědčení, že psi jsou opravdu strašná zvířata a strach i nechuť k těmto tvorům v nich jenom narůstá.

U kynofobie na velikosti psa nezáleží

Záchvat panické hrůzy se přitom nemusí vyskytnout pouze v přítomnosti zvířete. Stačí, aby člověk s kynofobií viděl psa v televizi, na fotografii, slyšel v dálce zaštěkat anebo na něj pomyslel. Na velikosti psa přitom vůbec nezáleží. Hrůzu nažene čivava stejně, jako brazilská fila. Ataka strachu trvá pouze po dobu hrozícího nebezpečí. Intenzita bývá různá. Může se projevit lehkým neklidem stejně, jako prožitkem obrovského strachu.

Lidé s těžkou kynofobií se během takového záchvatu paniky mnohdy obávají o svůj život. Projevuje se to například zrychleným tepem, pocením, suchem v ústech, třesem, panikou a strachem, obtížným dýcháním, nevolností, točením hlavy, někdy i pocitem ztuhnutí. Tento stav trvá pouze po dobu hrozícího nebezpečí. Úzkost však může být přítomná nejenom při vystavení se konkrétní situaci, ale také tehdy, pokud je podobná situace očekávána.

Léčba kynofobie. Existuje vůbec?

Léčba kynofobie stejně, jako jiných zoofobií, kam tato fobie spadá, spočívá především v psychoterapii. Někdy se jako její součást používá postupná expozice (vystavení) objektu nebo situaci, která vyvolává strach. Při obzvláště těžkých formách kynofobie je třeba využít také medikamentózní léčbu.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…