Náměsíčnost není neobvyklá. Objevuje se zejména u dětí a s věkem odeznívá

Náměsíčnost není neobvyklá. Objevuje se zejména u dětí a s věkem odeznívá
21. 02. 2018

Když se řekne náměsíčnost, mnohým se vybaví spící bledá postava kráčející ve svitu úplňku s nataženýma rukama před sebe. Ve skutečnosti však náměsíčník k tomu, aby v noci pochodoval po bytě, oblékal se nebo přerovnával věci, měsíc vůbec nepotřebuje. Náměsíčnost je porucha spánku, jde vlastně o stav mezi spánkem a bdělostí. Obavy nejsou potřeba, náměsíčnost většinou odezní sama od sebe.

Náměsíčnost – porucha spánku

Parasomnie, tedy poruchy spánku, nejsou ničím neobvyklým. Objevují se zejména u dětí, ale vyloučené nejsou ani u dospělých. Patří mezi ně noční můry, noční děsy a také náměsíčnost neboli somnambulismus. Je to stav porušeného vědomí, při kterém dochází k nevědomému vykonávání různých činností během spánku. Člověk tak spí, ale jeho tělo se probouzí a je schopno nejrůznějších automatických pohybů. Vše ale dělá nevědomky a ráno si nic z toho nepamatuje.

Čtěte také:

Nespavost a jiné poruchy spánku mohou být signálem závažné nemoci

Častá je zejména náměsíčnost u dětí

Možná se vám stalo, že jste našli v noci své dítě bloudící ve spánku bytem, případně spící na jiném místě, než jste ho uložili. Podobné zážitky mohou v rodičích vyvolat obavy, které jsou však ve většině případů zbytečné. Náměsíčnost u dětí je poměrně běžná a není to žádná závažná choroba. Může se objevit už u malého dítěte, sotva se naučí chodit. Nejčastěji se projevuje mezi 8. až 12. rokem věku, a to spíš u chlapců než u dívek. Jednorázově ji prožije téměř třetina dětí, opakovaně se objevuje v menším měřítku. Během dospívání poté problém většinou sám mizí. S postupujícím věkem výskyt náměsíčnosti klesá a dospělých lidí se somnambulismem poměrně málo.

Vstávání z postele, chození po bytě i složitější úkony

Náměsíčnost vzniká ve fázi hlubokého spánku, která nastává zhruba jednu až tři hodiny po usnutí, většinou tedy kolem půlnoci nebo po ní. Tehdy se náměsíčný člověk zvedá z lůžka a začíná provádět činnosti, které vypadají, že je u nich vzhůru a dělá je vědomě. Někdy se pouze posadí na postel, obvyklé je ale i opakované vstávání z postele. Spící člověk se poté může po dobu několika minut až půl hodiny bezcílně procházet po bytě. Někdy si odnese přikrývku a ulehne ke spánku na nějakém jiném místě. Náměsíčník může přerovnávat věci, oblékat se nebo se sprchovat, ale také si chystat jídlo, otvírat okna a dveře nebo vykonávat další zautomatizované činnosti. Může se dokonce vydat ven z bytu či domu.

Náměsíčného člověka nebuďte, ale odveďte ho do postele

Náměsíčný člověk mívá bezvýrazný a strnulý obličej, může mít i otevřené oči, ale přesto spí. Někdy je náměsíčnost provázena také různě srozumitelným mluvením. Jakmile na náměsíčníka promluvíte, nijak nereaguje. Probuzení takového člověka je většinou obtížné a ani není vhodné. Pokud se totiž probere, je zmatený a rozrušený, nic si nepamatuje, může také reagovat podrážděně a agresivně. Při snahách o probuzení může dojít i k prodloužení stavu náměsíčnosti.

Doporučuje se tedy náměsíčníka nebudit, ale klidně na něj mluvit a odvést ho do postele, kde opět usne. Obvykle se náměsíčný člověk po svých obchůzkách vrací zpět do postele sám nebo ulehne k spánku někde jinde. Ráno pak netuší, jak se na tomto místě ocitnul.

Nebezpečím náměsíčnosti je riziko úrazu

Ačkoliv mohou příznaky náměsíčnosti přihlížejícího člověka vyděsit, o nic vážného nejde. Náměsíčnost u dětí nebo dospělých sama o sobě není nebezpečná ani pro postiženého, ani pro jeho okolí. Riziko ale spočívá v možnosti úrazu. Pokud se vaše dítě nebo i dospělý příbuzný v noci prochází po bytě, není třeba se obávat. Jakmile ale otevírá okna, manipuluje s ostrými či jinak nebezpečnými předměty nebo dokonce vychází ven z bytu, buďte na pozoru a snažte se předcházet nehodám a zamezit riziku úrazu.

Jestli máte doma náměsíčného člověka, měli byste zabezpečit svůj domov. Doporučuje se na noc zamykat dům a klíče někam uklidit. Vhodné je také zamezit přístupu na schody, děti by neměly spát na horní posteli. Nutné je také bezpečně uschovat například ostré nože a jiné nebezpečné nástroje. Pozor i na předměty na podlaze, o které by náměsíčník mohl zakopnout.

Náměsíčnost u dětí se většinou vyřeší sama

Jak už bylo řečeno, náměsíčnost u dětí obvykle sama odezní a s věkem postupně zmizí. Do značné míry je dána geneticky, avšak její vznik mohou podpořit faktory narušující spánek. Spouštěčem bývá zejména nedostatek kvalitního spánku. Proto se náměsíčníkům doporučuje pozměnit denní rytmus a upravit spánkový režim. Děti i dospělí trpící náměsíčností by měli více odpočívat. Dobré je chodit dříve spát, pomoci mohou kratší spánky během dne a kvalitní relaxace, vhodná může být i meditace.

Kdy je potřeba vyhledat lékaře?

Pokud se projevy náměsíčnosti objevují častěji, třeba několikrát do měsíce, měli byste potíže se spánkem konzultovat s lékařem. Stejně tak je vhodné vyhledat odbornou pomoc, když náměsíčnost přetrvává do dospělosti nebo když se začne projevovat až v dospělém věku. V tomto případě by totiž mohla náměsíčnost upozorňovat na neurologickou poruchu. Případná léčba spočívá zejména ve snížení podílu stádia spánku, ve kterém dochází k náměsíčnosti. Pomáhají k tomu benzodiazepiny a další psychofarmaka.

Zejména u dospělých pak může být příčinou náměsíčnosti stres, úzkost, traumata a potlačované emoce, ale také práce ve směnném režimu či konzumace alkoholu. Pro vyřešení problémů s náměsíčností je tedy nutné nejdříve odbourat tyto negativní faktory.

Obvykle ale není potřeba se kvůli náměsíčnosti nějak znepokojovat. Stačí umožnit náměsíčnému člověku dostatek odpočinku a případně ohlídat jeho bezpečnost, aby si při svých nočních obchůzkách nijak neublížil.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…