Neurolingvistické programování mění myšlení a využívá ho ke zlepšení života

Neurolingvistické programování mění myšlení a využívá ho ke zlepšení života
14. 06. 2017

Způsob myšlení může člověku ovlivnit život - v dobrém i špatném. Změnit ho někdy člověk sám nedokáže. Nová psychoterapeutická metoda s názvem neurolingvistické programování pomáhá se změnou myšlenkových vzorců a slibuje tak docílit vylepšení života klienta.

Jak vzniklo NLP

Neurolingvistické programování nebo též zkráceně NLP není úplná novinka, přestože se o ní dosud moc nemluvilo. V 70. letech minulého století spojili své síly programátor Richard Bandler a lingvista John Grindler a pustili se do pozorování slavných psychoterapeutů. Zaujal je zejména Milton Erickson. Snažili se modelovat a popsat, jak působí hypnoterapeuti na člověka, jak probíhá komunikace s lidmi, odstraňování jejich problémů a posouvání směrem, kam by se rádi vydali, jenom nevědí, jak na to. Jednoduše řečeno jde o soubor metod a technik, pomocí kterých si lidé mohou sami změnit život k lepšímu.

Čtěte také:

Hypnóza - účinná psychologická metoda, nebo pouhé šarlatánství?

Vnitřní mapy ovlivňují řeč i chování

Základní myšlenka tkví v tom, že si lidé v mysli vytváří jakési vnitřní mapy, zvané taky smyslové mapy nebo neuromapy, které ovlivňují lidskou řeč a to i tu vnitřní a veškeré aktivity, které jsou s ní spojeny. Tyto vnitřní mapy mohou být různého charakteru a člověk je podle původní teorie jeden z následujících typů:

  • spíše vizuální - takový člověk si více pamatuje obrazy, v textu pak pozici a tvar napsaných slov
  • spíše auditivní - pamatuje si zvuky a melodie a upřednostňuje přednášku před četbou
  • spíše kinestetický - zapamatuje si nejlépe vlastní emoce, pocity a doteky, upřednostňuje vlastní prožívání

Protože vnitřní mapy mají vliv na způsob vyjadřování, může docházet k nedorozuměním a potížím, pokud spolu komunikují typově odlišné osoby. Ty se snaží neurolingvistické programování odstranit a naučit člověka popsat situaci jinými slovy, která nejsou pro komunikačního partnera urážlivé anebo ohrožující a podobně. Někdy skutečně stačí pár slov, aby byl takzvaně oheň na střeše anebo partneři zjistili, že každý mluví o něčem jiném. Propagátoři NLP to připisují tomu, že každý člověk vyhodnotí vyslechnutá slova ze svého pohledu a není pak možné najít společnou řeč.

Jak NLP funguje

Neurolingvistické programování vychází ze základů hypnoterapie podle Miltona Ericksona. Na jeho vývoji se podílela řada odborníků. Metoda pracuje se změnami omezujících programů a vzorců v lidské mysli, vědomým používáním řeči i dalších smyslů pro celkové vylepšení života. Během neurolingvistického programování dojde k odhalení a popsání negativních strategií jednání, myšlení a cítění konkrétního jedince včetně nalezení motivací a utajených souvislostí i významů. Pak je možné najít nebo vytvořit obrazy a řídící myšlenkové programy, které jsou pro člověka daleko bezpečnější i efektivnější a mohou vylepšit kvalitu jeho života. Takové přeprogramování se děje na myšlenkové úrovni s pomocí všech smyslů díky vědomé komunikaci a vizualizace a vědomého používání jazyka, což souběžně vyvolává žádoucí neurochemické změny také v mozku. Odtud pochází název neurolingvistické programování. Zastánci neurolingvistického programování tvrdí, že k totožným neurochemickým procesům v mozku dochází při virtuální aktivitě stejně jako během prožívání reálné situace, tedy například i v průběhu vizualizace.

Jak neurolingvistické programování probíhá

Neurolingvistickým programováním prý člověk může dosáhnout přeměny vlastního jednání a vědomého ovlivňování svého života i života ostatních okolo pozitivním směrem. Neurolingvistické programování má být i vhodnou metodou pro zpracování traumatických zážitků, přeprogramování destruktivních či nefunkčních identit, vnitřních hlasů a podobně. Neurolingvistická terapie ve spojení s hypnózou je pak způsobem, jak se člověk naučí vnímat skutečný význam vyřčených slov a jejich vliv na reálný život. Zjednodušeně řečeno se lidé naučí mluvit a poslouchat tak, aby to bylo prospěšné pro jejich život. Metoda je hodně používána při koučování.

Při NLP se pracuje v lehce změněných stavech vědomí. Komunikace a vizualizace je přitom plně vědomá, vsedě nebo vestoje, za použití konkrétního pohybu. Terapeut je v roli toho, kdo dotyčného klienta celým procesem doprovází. Naváže s klientem kontakt, převede ho na jiný, vhodnější způsob vnímání a prožívání a změní jeho vnitřní mapu. Klient se koncentruje na svůj problém, terapeut ho zakotví obvykle zatlačením na rameno. Klient si představí, že je schopný svůj problém vyřešit a disponuje dostatečnými silami k jeho vyřešení. Tlakem na druhé rameno se tato nová myšlenka potvrdí. Tlak na obě ramena pak problém integruje.

Odborníci tvrdí, že jde o alternativní metodu psychoterapie, která navzdory vědeckému názvu a používání odborné terminologie nemá nic společného s neurologií, lingvistikou ani programováním. Některá tvrzení mají být v rozporu s vědeckými poznatky a schází rovněž experimentální studie, potvrzující účinnost neurolingvistického programování. Proto neváhají metodu zařadit mezi pseudovědecké.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…