Ponorková nemoc: Když spolu lidé tráví příliš mnoho času

Ponorková nemoc: Když spolu lidé tráví příliš mnoho času
21. 06. 2017

S nadcházejícím létem se blíží také doba dovolených, letních prázdnin pro děti a studenty a s tím spojené společné trávení volného času. Pravděpodobně se už těšíte, až se svou drahou polovičkou nebo se svými dětmi budete prožívat krásné společné chvíle. Pokud spolu však budete po delší dobu prakticky nepřetržitě, může se dostavit ponorková nemoc. Jedná se o laické označení pro výrazný stav napětí, agresivity a nesnášenlivosti, způsobený společným soužitím jedné sociální skupiny po nepřiměřeně dlouhou dobu. Víte, jaké jsou projevy ponorkové nemoci a jak se jí vyhýbat?

Ponorková nemoc a její nejčastější projevy

Ponorková nemoc se projevuje navenek velmi výrazně, ovšem skupina osob, kterých se týká, si ji ne vždy uvědomí. Díky stavu, označovaném lidově jako "ponorka", vznikají konflikty i mezi lidmi, kteří si za normálních okolností velmi dobře rozumí. Ponorka ve vztahu se projevuje různě, nejčastěji slovním konfliktem a v horších případech končí i fyzickým napadením. Osoba, postižená tímto stavem, sama hádky vyvolává, pociťuje silnou antipatii ke druhým osobám, trpí úzkostnými stavy a ve vážnějších situacích i přistupuje k sebepoškozování a trpí hlubokými depresemi. Vzniklé napětí eskaluje a postupně narůstá a končí velkým konfliktem. 

Čtěte také:

Postihla vás krize ve vztahu? Nezoufejte, je to úplně normální

Ponorka ve vztahu neohrožuje jen manželské páry

Ponorková nemoc se nejčastěji objevuje v malých sociálních skupinách, které spolu musí sdílet prostor a být neustále dohromady po nepřiměřené dlouhou dobu. Dochází k velkému napětí a dlouhodobému vystavování se stresu. Nejohroženější skupinou jsou manželské páry (proto tedy manželské krize), ponorka se ale týká také pracovního kolektivu, spolužáků či vězňů. Tento psychický stav se však běžně vyskytuje i u profesionálů, kteří se na takové stavy dopředu připravují. Sem patří především vojáci, polárníci či kosmonauti.

Laicky se tento stav označuje jako ponorková nemoc právě kvůli reakcím vojáků, kteří během války sloužili v ponorkách. Trávili spolu dlouhé dny, nemohli být chvíli sami a sledovali na sobě právě zmiňované psychické změny. „Ponorka“ se ve větší míře se silnějšími projevy dostavuje u menších skupin osob, postihuje však i větší kolektivy. U velkých skupin často dochází ke vzniku skupinové averze vůči většímu počtu osob.

Ponorková nemoc na dovolené

Ponorková nemoc je pro vztah i soužití sociální skupiny obzvláště nebezpečná při dlouhodobém vystavování se stresovým situacím. K tomu během dovolených zpravidla nedochází, jelikož trvá několik dní, maximálně týdnů. Pokud spolu však budete nepřetržitě trávit většinu volného času a nebudete se začleňovat do okolní společnosti, projevy ponorkové nemoci se po několika dnech objeví i u vás.

Takové stavy se objevují velmi často na dovolených v přírodě (na chatě, chalupě), kdy kvůli nepříznivému počasí tráví pár, celá rodina nebo přátelé celé dny v malém prostoru a snaží se najít zábavnou společnou aktivitu. Vyvarovat se ponorkové nemoci během dovolené ale není až tak složité. Je důležité vyhnout se stereotypu, střídat aktivity a i v rámci společné dovolené dopřát svému protějšku či přátelům prostor a chvíli času jen pro sebe.

Dlouhodobá ponorka ve vztahu jako předstupeň manželské krize 

Nejednou se ponorková nemoc stala hlavním důvodem k manželské krizi a rozpadu vztahu. Partneři jsou souženi vzájemnými konflikty a vrůstající antipatií ke druhé osobě, aniž by si uvědomovali příčinu. „Ponorka“ trápí ve větší míře osoby, které se rády hádají a které jsou výbušnější. Naopak u tolerantních a flegmatických jedinců se projevy ponorkové nemoci objeví až po delší době.

Podle průzkumů mají s ponorkovou nemocí největší problém páry, které spolu tráví naprosto celé dny ve stereotypu. Nejrizikovější jsou ty páry, které spolu žijí a současně i sdílí společné pracoviště. Tráví spolu pak prakticky 24 hodin denně. Tyto páry by si měly riziko uvědomovat, vztah neustále oživovat a dopřávat dostatek prostoru a volnosti druhé osobě.

Je velmi důležité hledat hranici mezi stavem ponorkové nemoci, se kterou se v určité podobě setkal každý z nás, a vážnější psychickou poruchou. Hranice je však bohužel velmi tenká a jen specializovaný lékař dokáže konkrétní problém správně diagnostikovat. Pokud vás trápí úzkostné stavy delší dobu, cítíte smutek, nesnášenlivost ke druhým a třeba i tendence k sebepoškozování, navštivte odborníka a poraďte se s ním.

Ponorková nemoc a její léčba

Ponorková nemoc se nejčastěji vyskytuje u osob, které jsou v rámci dané sociální skupiny neustále spolu, a ještě k tomu trpí poruchou osobnosti. Léčba se provádí pomocí psychoterapie a v případě závažnějších stavů a psychických problémů může specialista předepsat i antidepresiva či anxiolytika. Preventivně můžeme proti „ponorce“ bojovat neustálým ozvláštňováním partnerských, profesních i kamarádských vztahů, vytvářením pozitivní atmosféry, tolerancí a vyhrazením volného času jen pro sebe a pro aktivity bez účasti partnera.

Věříme, že si nadcházející léto užijete se svým partnerem, s kamarády či celou rodinou bez výraznějších projevů ponorkové nemoci. Vždy mějte na paměti, že společně strávený volný čas je skvělý, ale nic se nemá přehánět. I v rámci dovolené si dopřejte trochu času jen pro sebe, běžte se projít nebo si zaběhat. Naplánujte si aktivní dovolenou a nezůstávejte během pobytu zavření na pokoji. Pokud vás trápí ponorková nemoc či jiné psychické stavy dlouhodobě a ohrožují váš vztah, navštivte odborníka. Ten vás vyšetří a doporučí ideální postup při boji s ponorkovou nemocí či různými typy osobnostních poruch.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…