Ponorková nemoc: Když spolu lidé tráví příliš mnoho času
S nadcházejícím létem se blíží také doba dovolených, letních prázdnin pro děti a studenty a s tím spojené společné trávení volného času. Pravděpodobně se už těšíte, až se svou drahou polovičkou nebo se svými dětmi budete prožívat krásné společné chvíle. Pokud spolu však budete po delší dobu prakticky nepřetržitě, může se dostavit ponorková nemoc. Jedná se o laické označení pro výrazný stav napětí, agresivity a nesnášenlivosti, způsobený společným soužitím jedné sociální skupiny po nepřiměřeně dlouhou dobu. Víte, jaké jsou projevy ponorkové nemoci a jak se jí vyhýbat?
Ponorková nemoc a její nejčastější projevy
Ponorková nemoc se projevuje navenek velmi výrazně, ovšem skupina osob, kterých se týká, si ji ne vždy uvědomí. Díky stavu, označovaném lidově jako "ponorka", vznikají konflikty i mezi lidmi, kteří si za normálních okolností velmi dobře rozumí. Ponorka ve vztahu se projevuje různě, nejčastěji slovním konfliktem a v horších případech končí i fyzickým napadením. Osoba, postižená tímto stavem, sama hádky vyvolává, pociťuje silnou antipatii ke druhým osobám, trpí úzkostnými stavy a ve vážnějších situacích i přistupuje k sebepoškozování a trpí hlubokými depresemi. Vzniklé napětí eskaluje a postupně narůstá a končí velkým konfliktem.
Ponorka ve vztahu neohrožuje jen manželské páry
Ponorková nemoc se nejčastěji objevuje v malých sociálních skupinách, které spolu musí sdílet prostor a být neustále dohromady po nepřiměřené dlouhou dobu. Dochází k velkému napětí a dlouhodobému vystavování se stresu. Nejohroženější skupinou jsou manželské páry (proto tedy manželské krize), ponorka se ale týká také pracovního kolektivu, spolužáků či vězňů. Tento psychický stav se však běžně vyskytuje i u profesionálů, kteří se na takové stavy dopředu připravují. Sem patří především vojáci, polárníci či kosmonauti.
Laicky se tento stav označuje jako ponorková nemoc právě kvůli reakcím vojáků, kteří během války sloužili v ponorkách. Trávili spolu dlouhé dny, nemohli být chvíli sami a sledovali na sobě právě zmiňované psychické změny. „Ponorka“ se ve větší míře se silnějšími projevy dostavuje u menších skupin osob, postihuje však i větší kolektivy. U velkých skupin často dochází ke vzniku skupinové averze vůči většímu počtu osob.
Ponorková nemoc na dovolené
Ponorková nemoc je pro vztah i soužití sociální skupiny obzvláště nebezpečná při dlouhodobém vystavování se stresovým situacím. K tomu během dovolených zpravidla nedochází, jelikož trvá několik dní, maximálně týdnů. Pokud spolu však budete nepřetržitě trávit většinu volného času a nebudete se začleňovat do okolní společnosti, projevy ponorkové nemoci se po několika dnech objeví i u vás.
Takové stavy se objevují velmi často na dovolených v přírodě (na chatě, chalupě), kdy kvůli nepříznivému počasí tráví pár, celá rodina nebo přátelé celé dny v malém prostoru a snaží se najít zábavnou společnou aktivitu. Vyvarovat se ponorkové nemoci během dovolené ale není až tak složité. Je důležité vyhnout se stereotypu, střídat aktivity a i v rámci společné dovolené dopřát svému protějšku či přátelům prostor a chvíli času jen pro sebe.
Dlouhodobá ponorka ve vztahu jako předstupeň manželské krize
Nejednou se ponorková nemoc stala hlavním důvodem k manželské krizi a rozpadu vztahu. Partneři jsou souženi vzájemnými konflikty a vrůstající antipatií ke druhé osobě, aniž by si uvědomovali příčinu. „Ponorka“ trápí ve větší míře osoby, které se rády hádají a které jsou výbušnější. Naopak u tolerantních a flegmatických jedinců se projevy ponorkové nemoci objeví až po delší době.
Podle průzkumů mají s ponorkovou nemocí největší problém páry, které spolu tráví naprosto celé dny ve stereotypu. Nejrizikovější jsou ty páry, které spolu žijí a současně i sdílí společné pracoviště. Tráví spolu pak prakticky 24 hodin denně. Tyto páry by si měly riziko uvědomovat, vztah neustále oživovat a dopřávat dostatek prostoru a volnosti druhé osobě.
Je velmi důležité hledat hranici mezi stavem ponorkové nemoci, se kterou se v určité podobě setkal každý z nás, a vážnější psychickou poruchou. Hranice je však bohužel velmi tenká a jen specializovaný lékař dokáže konkrétní problém správně diagnostikovat. Pokud vás trápí úzkostné stavy delší dobu, cítíte smutek, nesnášenlivost ke druhým a třeba i tendence k sebepoškozování, navštivte odborníka a poraďte se s ním.
Ponorková nemoc a její léčba
Ponorková nemoc se nejčastěji vyskytuje u osob, které jsou v rámci dané sociální skupiny neustále spolu, a ještě k tomu trpí poruchou osobnosti. Léčba se provádí pomocí psychoterapie a v případě závažnějších stavů a psychických problémů může specialista předepsat i antidepresiva či anxiolytika. Preventivně můžeme proti „ponorce“ bojovat neustálým ozvláštňováním partnerských, profesních i kamarádských vztahů, vytvářením pozitivní atmosféry, tolerancí a vyhrazením volného času jen pro sebe a pro aktivity bez účasti partnera.
Věříme, že si nadcházející léto užijete se svým partnerem, s kamarády či celou rodinou bez výraznějších projevů ponorkové nemoci. Vždy mějte na paměti, že společně strávený volný čas je skvělý, ale nic se nemá přehánět. I v rámci dovolené si dopřejte trochu času jen pro sebe, běžte se projít nebo si zaběhat. Naplánujte si aktivní dovolenou a nezůstávejte během pobytu zavření na pokoji. Pokud vás trápí ponorková nemoc či jiné psychické stavy dlouhodobě a ohrožují váš vztah, navštivte odborníka. Ten vás vyšetří a doporučí ideální postup při boji s ponorkovou nemocí či různými typy osobnostních poruch.
Diskuse k článku
RE : Ponorková nemoc: Když spolu lidé tráví příliš mnoho času