Třezalka tečkovaná zažene váš stres i deprese

Třezalka tečkovaná zažene váš stres i deprese
01. 03. 2017

Ještě vás nepřešla podzimní deprese a předepsané prášky přestávají fungovat? Děsí vás vyhlídka všech stresů, které vás čekají v novém roce? Možná je na čase zkusit přírodní antidepresiva - třezalka tečkovaná tiší pocuchané nervy, ale je přínosná také při nachlazení a dalších potížích, které můžou trápit vaše tělo i mysl.

Proč je třezalka antidepresivum

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) má spoustu lidových názvů, jako je například bylina sv. Jana, čarovník, krevníček, prostřelenec nebo svatojánská bylina. Tato sluneční bylinka však kromě velkého počtu názvů také oplývá ještě větším počtem léčivých účinků. Sedativní a uklidňující působení můžeme připsat třezalkovému čaji, který zároveň nabízí řešení problémů s nespavostí nebo žaludečních potížích. Patrně nejvyhledávanější jsou však antidepresivní účinky, které třezalka tečkovaná prokazatelně má.

Třezalka - přírodní lék na depresi

Podzimní deprese nebo stresové situace, které nejsme sami schopni zvládnout, je dobré zavčas zahnat ověřenými metodami. Chybějící látky serotonin a dopamin ve většině případů nahradí antidepresiva, ta jsou však často drahá. Pokud navíc nechcete do svého těla přidávat další chemické přípravky, můžete vyzkoušet právě třezalku tečkovanou. Čeští lékaři se shodují na tom, že pro lehčí formy deprese funguje spolehlivě. V zahraničí je už poté využívána i pro střední formy.

NÁŠ TIP:

Přečtěte si také článek o další potravině ovlivňující naši náladu - Jezte pravidelně banány a dobrá nálada bude zaručena!

Další léčivé účinky

Kromě přírodního antidepresiva třezalka tečkovaná má mnoho dalších účinků blahodárnách pro naše tělo. Extrakt z třezalky můžete aplikovat vnitřně i z vnějšku. Pokud se rozhodnete právě pro vnitřní variantu, budete se moci těšit na účinky, jako jsou:

  • povzbuzení celkového chodu metabolismu a pomoc při dosahování optimální tělesné hmotnosti.
  • stejná funkce jako diuretikum - třezalka působí močopudně a pomáhá s čištěním těla a zároveň blahodárně působí na ledviny při jejich čištění a zánětlivých onemocněních.
  • zlepšení trávení a hojí žaludek, podpora vylučování žluče.
  • podpora krevního oběhu
  • hladší průběh premestruálního syndromu.
  • celkové hojivé a dezinfekční působení, při nachlazení potírá třezalka bakterie i viry a osvědčuje se i při chřipkách.
  • pomoc při vleklém únavovém syndromu.
  • díky vysokému obsahu kvercetinu třezalka může pomáhat i při alergiích

Léčivých účinků třezalky můžeme využívat i při vnější aplikaci. K tomuto účelu se můžete použít třezalkový olej nebo obklady. Hlavními účinky jsou poté:

  • podpora a urychlení hojení ran a tlumení bolestí.
  • zrychlení uzdravovacího procesu u revmatu, vykloubenin, výronů, modřin a otoků vzniklých pohmožděním či naražením
  • lepší zotavení různých poranění kůže a popálenin, štípnutí a bodnutí hmyzem, kde omezuje nepříjemné otoky a svědění.

Dávkování třezalky

Doporučená denní dávka extraktu z třezalky je při lehké depresi 600-900 miligramů na den. Užívejte třezalku rovnoměrně, rozdělte si celou dávku do několika menších -  např. 300 mg třikrát denně. Rozdělit si taktéž můžete tablety, můžete užívat například dvě tablety ráno a  poslední večer. Výsledný efekt třezalky je poté srovnatelný se syntetickými antidepresivy.

Vedlejší účinky třezalky

Je třeba upozornit, že třezalka kromě všech svých blahodárných vlastností také skrývá trochu zrádné vedlejší účinky, které si je třeba vždy uvědomovat. Její aplikace může ovlivňovat účinek jiných léčiv, nejen antidepresiv a psychofarmak, ale i třeba hormonální antikoncepce. Zdaleka to není pravidlem a běžným nežádoucím účinkem, ale její uživatelky by se měly před třezalkou mít na pozoru, užívat ji pouze v nižších dávkách nebo ji radši nepoužívat vůbec.

Nežádoucí účinky jsou nicméně vzácné, nejzávažnější z nich jsou kožní změny po oslunění. Známý je výskyt přecitlivělosti pokožky na světlo u některých dlouhodobých uživatelů třezalky tečkované. Ta se projevuje nepravidelným zarudnutím pokožky po delším pobytu na slunci. V každém ročním období proto dbejte na dostatečnou ochranu před sluncem.

Dobré recepty s třezalkou

Pokud chcete třezalku užívat, ale o tablety nebo pilule nemáte zájem, určitě vyzkoušejte jeden z receptů pro vnitřní i vnější použití.

Třezalkový čaj

Nálev připravíte použitím dvou čajových lžiček suché nasekané třezalkové nati, které zalijete šálkem vroucí vody a přikryté necháte 10 minut louhovat. Ideální je užívat třikrát denně vlažný šálek, po dobu tří týdnů. Po týdenní pauze si můžete nálev připravit znovu. Větší množství čaje nepijte - nebudete tak riskovat větší míru vedlejších účinků.

Třezalkový olej

Výborný prostředek na hojení popálenin (i slunečních), drobných oděrek, údajně pomáhá vyhlazovat i vrásky. Hrst suchých květů zalijeme olivovým nebo jiným jedlým olejem. Necháme stát na slunném místě dva týdny, poté slijeme do tmavé sklenice a uzavřeme víčkem. Stejně jako u čaje myslete na dávkování, maximálně užívejte tři lžičky denně.

Třezalková tinktura

Připravíme ji podobně jako olej, avšak místo olivového nebo jiného jedlého oleje použijeme líh (vodku, slivovici, koňak). Po dvou týdnech z usazeniny vymačkáme obsah a slijeme. Opět skladujeme v tmavé lahvi. Užíváme třikrát denně po deseti kapkách při nespavosti a bolestech hlavy.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…