Vitamíny na paměť - které potraviny zařadit do jídelníčku, abyste zlepšili činnost mozku?

Vitamíny na paměť - které potraviny zařadit do jídelníčku, abyste zlepšili činnost mozku?
13. 06. 2018

Problémy s pamětí a soustředěním nejsou ničím neobvyklým. Schválně, kolikrát jste zapomněli na něco důležitého, ať už to byla věc nebo třeba schůzka? Zapomínat je lidské a samozřejmě není v našich silách v hlavě udržet všechno. Jsme zvyklí dělat mnoho věcí zároveň a se zrychlováním doby, ve které žijeme, se zkrátka stáváme více roztržitými a snadno zapomínáme.

Bojujte proti problémům s pamětí

Někdo řeší problémy s pamětí zapisováním všeho důležitého, tedy využíváním jakési externí paměti. Tlusté a těžké diáře, zápisníky, notesy a nalepovací papírky s poznámkami pak má všude kolem sebe. Nebylo by lepší zapracovat spíše na své paměti a podpořit schopnosti svého mozku soustředit se a víc si pamatovat? Pokud se vydáte touto cestou, vezměte si na pomoc jídlo!

Čtěte také:

Amnézie je porucha nebo ztráta paměti, která často vzniká po úrazu hlavy

Jídlo na paměť?

Ano, čtete správně. Najíst se vám sice ke zlepšení paměti nepomůže, zapojit do jídelníčku potraviny a vitamíny na paměť ale ano! Stačí si jen vybrat takové suroviny, které díky svému složení a obsaženým látkám mají blahodárný vliv na paměť a potlačují zapomínání.

Vitamíny na paměť

Lidský mozek ke správnému fungování totiž samozřejmě potřebuje ty správné živiny, bez kterých se neobejde. Známými vitamíny na paměť jsou zejména vitamíny skupiny B, které podporují nervový systém, paměť a schopnost učení. Z béček se zaměřte hlavně na B1, B2, B6, B12 a kyselinu listovou (B9). Nacházejí se v celozrnném pečivu, masu, luštěninách, mléku, listové zelenině nebo oříšcích. Dále je potřeba doplnit vitamín D, který posiluje paměť – získáte ho přímo ze sluníčka, ale také ve žloutcích, houbách nebo mléce. Vitamín E zase pomáhá se soustředěním, takže do svého jídelníčku zařaďte například slunečnicová semínka, lískové oříšky a vejce.

Vitamíny na paměť2

Špenát nejen na sílu, ale i na mozek

Základem pro lepší funkci mozku, podporu soustředění a paměti je listová zelenina. Pokud vás trápí roztěkanost a zapomínání, do svého jídelníčku byste měli rozhodně zařadit víc špenátu, kapusty nebo třeba rukolu a podobné. Kouzlo těchto surovin tkví v tom, že obsahují kyselinu listovou nebo vitamín B6, který patří mezi vitamíny na paměť jako stvořené.

Výkonnější mozek zaručí červená řepa

Kromě listové zeleniny váš mozek ocení také přísun červené řepy. Obsahuje přírodní dusičnany, které rozšiřují cévy a zlepšují tak průtok krve a kyslíku do celého těla, tedy i do mozku. A okysličený mozek může lépe pracovat, tím pádem se zlepšuje jeho výkonnost.

Vitamíny na lepší paměť3

Bobule proti zapomínání

Další skupinou potravin, které mají podpůrný vliv na paměť, jsou bobule, zejména borůvky. Jsou plné antioxidantů, které ničí volné radikály. A právě ty jsou spojovány s takovými problémy, jako je stařecká demence či Alzheimerova choroba. Bojujte proti nim právě zvýšeným přísunem bobulí, po kterých bude vaše mysl jasná a paměť dobrá.

Nemůžete se soustředit? Pomůže vám avokádo

Věděli jste, že nyní tolik populární a oblíbené avokádo je jednou z nejzdravějších potravin pro váš mozek? Pomáhá zlepšovat koncentraci, ale také umí bojovat proti Alzheimerově chorobě. To vše díky tomu, že avokádo obsahuje vitamíny na paměť – vitamín C, K nebo třeba kyselinu listovou.

Vitamíny na paměť1

Banány s vitamíny na paměť

Dalším ovocem, které byste neměli pro dobro svého mozku z jídelníčku vynechávat, je banán. Obsahuje mimo jiné draslík, mangan a vitamín B6, díky čemuž umí posílit paměť a zlepšit soustředění. Kromě toho jsou banány díky sacharidům ovocem, které vám okamžitě dodá energii. Pokud potřebujete trochu nakopnout, banán je správnou volbou.

Semínka a ořechy na mozek

Do jídelníčku dále zařaďte dýňová semínka, která jsou zdrojem zinku, železa, hořčíku a vitamínu E – to všechno jsou látky důležité pro správnou činnost mozku. Paměť podpoří také semínka slunečnicová a lněná. Podobně blahodárně působí na mozek také oříšky, hlavně mandle a vlašské ořechy, které obsahují třeba vitamín B6.

Vitamíny na lepší paměť2

Ryby jsou také dobré na paměť

Paměť zlepšují a riziko demence či Alzheimerovy choroby snižují také tučné mořské ryby – losos, makrely, tuňák nebo sardinky. Uvidíte, jak skvěle zapůsobí na výkon vašeho mozku i schopnost koncentrace.

Bylinky na paměť - rozmarýn chrání mozek před stárnutím

Vedle nejrůznějších potravin obsahujících důležité vitamíny a jiné látky potřebné pro správnou funkci mozku byste měli v kuchyni používat také vitamíny na paměť. Jednou takovou třeba rozmarýn. Díky obsaženým látkám umí zpomalovat stárnutí mozku a chrání ho před degenerací, například také před Alzheimerovou chorobu. Pokud chcete, aby byl váš mozek stále v kondici a co nejvýkonnější, rozmarýn vám v tom rozhodně pomůže.

Vitamíny na paměť3

Žlutá bylinka na paměť i soustředění

Mezi další bylinky na paměť, které můžete přidávat do pokrmů, je kurkuma. Výrazně žlutě zbarvené koření, které se přidává do kari směsí, působí v těle jako antioxidant a zároveň pomáhá zlepšovat okysličování mozku. Podporuje tak funkci mozku, soustředění a zlepšuje paměť.

Kofein probudí nejen vás, ale i váš mozek

Mozek a paměť podpoříte také nápoji, konkrétně zeleným čajem a kávou. Obsahují kofein, což je látka zlepšující pozornost a podporující soustředění. Zelený čaj na rozdíl od kávy uvolňuje kofein postupně, takže místo okamžitého povzbuzujícího účinku můžete očekávat spíše pozvolné a déle trvající působení. I káva má ale dlouhodobé účinky. Podle některých výzkumů pravidelné pití kávy snižuje riziko mozkové mrtvice nebo Alzheimerovy choroby, zlepšuje paměť a zlepšuje dlouhodobou výkonnost mozku.

Na paměť výborně působí také čaj Yerba Maté. Přečtěte si o něm!

Vitamíny na lepší paměť1

Čokoláda bez výčitek? Na paměť!

A na závěr doporučení, které ocení všichni milovníci lahodné čokolády. Právě hořká čokoláda s vysokým obsahem kakaa totiž umí rychle zvýšit výkonnost mozku. Díky obsahu kofeinu doslova probudí váš mozek, podpoří soustředění, pomůže vám lépe udržet paměť a zlepší krátkodobou paměť. Kromě toho obsahuje i další zdravé látky, například hořčík, působí jako antioxidant a zlepšuje krevní oběh. Takže až budete mít při mlsání výčitky, vzpomeňte si na svůj mozek a věnujte mu čtvereček čokolády.

Jaký je rozdíl mezi krátkodobou a dlouhodobou pamětí?



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…