Bulimie: Chorobné přejídání spolehlivě zničí zdraví i vztahy

Bulimie: Chorobné přejídání spolehlivě zničí zdraví i vztahy
03. 05. 2017

Štíhlá postava je v dnešní době téměř nutností. Aspoň to tak vypadá podle toho, co se dočteme v časopisech, slyšíme v televizi nebo v rádiu a vidíme v reklamách. V knihkupectvích se to jen hemží knihami o rychlém a zdravém hubnutí. Není proto divu, že spousta lidí, hlavně mladých žen, takovému tlaku podléhá a začne se snažit podobnému ideálu co nejvíce přiblížit, a to leckdy za každou cenu. Výsledkem podobných snah jsou často poruchy příjmu potravy. Jednou z nich je i mentální bulimie.

Proč bulimie? Název je vlastně docela zajímavá složenina. Slovo bulimie pochází z latiny. Původ přitom získalo v řečtině, kde vzniklo spojením slov „bous" (býk) a „limos" (hlad). Jako první ji takto pojmenoval známý starověký lékař Galén už ve 2. století našeho letopočtu. Jako jiné nemoci se diagnóza upřesňovala a vyvíjela. Například okolo roku 1979 si londýnský lékař Gerald Russell povšiml, že některé pacientky, trpící mentální anorexií, vykazují určité změny povahy a průběhu nemoci. Ta tkvěla v občasných záchvatech přejídání a naprostou ztrátu kontroly nad tím, kolik jídla konzumují. Důkladnější studie následně prokázaly, že necelá polovina anorektiček (zhruba 40 %) trpí občasnými záchvaty obžerství, ale že existují také lidé bez anorexie, kteří se často přejídají. Ti se přejídali nejméně dvakrát týdně a situace vždy trvala déle než tři měsíce. Bylo zřejmé, že vykazují příznaky zcela jiného onemocnění - mentální bulimie.

Čtěte také:

Mentální anorexie může potkat kohokoliv!

Jeden z příznaků bulimie: úmyslné zvracení

Mentální bulimie patří mezi poruchy příjmu potravy. Je charakteristická záchvatovitým přejídáním, které hned střídá zoufalá snaha o to, aby se přebytek potravy neprojevil zvýšením tělesné hmotnosti. Tomu mají zabránit různé postupy. Běžné je užívání projímadel k vyvolání průjmu, látek na snižování chuti k jídlu, přípravků k hubnutí, odvodnění, přehnané cvičení i úmyslně vyvolané zvracení. To má za následek mnohé zdravotní problémy. Nejčastěji samozřejmě dochází k postižení trávicího traktu. Opakované zvracení může být příčinou žaludečních a dvanácterníkových vředů, vážně postižen může být jícen i žaludek. Například nekrózou žaludeční sliznice a vznikem dalších vážných komplikací. Dále se objevuje nadýmání, zácpa, zadržování tekutin a mnoho dalších zdravotních potíží.

Ztráta důležitých látek je u mentální bulimie běžná

V důsledku nadměrného zvracení vznikají svalové křeče kvůli ztrátě důležitých látek zvaných elektrolyty, mezi které patří sodík, hořčík anebo draslík. Ty jsou důležité jak pro svaly, tak pro nervy i srdce, jejichž funkci bulimie omezuje a přináší nečekané obtíže. K těm patří bolesti v srdeční oblasti, nízký tlak, dušnost a hrozí také srdeční selhání. Kyselina chlorovodíková, nacházející se v žaludečních šťávách, také narušuje zubní sklovinu. Ta je pak mnohem náchylnější k poškození, zuby získávají nažloutlou barvu a objevuje se u nich zvýšená kazivost. Někdy se lidé s poruchou mentální bulimie prozradí i oděrkami na rukou, zejména v oblasti kloubů, které mají vzhled popálenin. Jsou způsobeny žaludečními kyselinami během snah o vyvolání zvracení za pomoci prstů. Onemocnění může u žen způsobit rovněž poruchy menstruačního cyklu.

Lidé s diagnózou bulimie ztrácí reálný pohled na život

Bulimie není devastující pouze pro tělo. Ostatně, označuje se jako mentální bulimie zejména proto, že pramení z narušené psychiky. Lidé trpící bulimií se neustále zaobírají myšlenkami na jídlo. Poté, co najednou zkonzumují velké množství jídla, trpí pocitem viny, studu a vlastního selhání. Nejen po záchvatu přejídání postižené trápí úzkost, narušený obraz vnímání sebe sama a svého těla, podrážděnost, problémy s pamětí a často i myšlenky na sebevraždu. Bulimie má dopady i na vztahy s okolím. Protože má člověk s touto poruchou pocit, že mu nikdo nerozumí a že jsou všichni proti němu, reaguje nepřiměřeně, vyvolává konflikty a samota, kterou kvůli tomu pociťuje, se brzy stane realitou. Mentální bulimie často připraví takto postižené jedince o blízké i přátele.

Základem léčby mentální bulimie je psychoterapie

Bulimie se mnohem častěji objevuje u žen, převážně u studentek středních a vysokých škol. Můžeme se s ní setkat však už u dívek od věku 13 let. Spouštěčem může být například nespokojenost s vlastním vzhledem, narážky na vzhled od lidí z okolí nebo stres. Za vznik bulimie i dalších poruch příjmu potravy se mnohdy klade zodpovědnost společenskému diktátu, který považuje štíhlost za předpoklad úspěchu. Přehnaně štíhlé modelky a herečky bývají často dávány za vzor jako ideál krásy. Léčba bulimie proto není jednoduchá. V první řadě je nutné, aby pacient připustil, že má problém a měl zájem o změnu stávajícího stavu. Za základní léčebnou metodu u mentální bulimie se považuje psychoterapie, prováděná nejlépe ve spolupráci s rodinou pacienta, případně školou.

Pokud tímto typem poruchy příjmu potraviny trpí sportovec, osvědčuje se spolupráce trenéra. Pracuje se na změně myšlení a na úpravě jídelníčku. Někdy se používá i medikamentózní léčba a nasazují se především antidepresiva. Při akutních stavech, které se objevují jako následek ztráty tekutin, důležitých látek a podvýživy bývá nevyhnutelná hospitalizace, kdy se musí napravit narušené vnitřní prostředí těla a infuzemi doplnit chybějící látky.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…