Laktační psychóza: Když se období po narození miminka změní v noční můru

Laktační psychóza: Když se období po narození miminka změní v noční můru
15. 11. 2017

Období po narození miminka patří k nejhezčím chvílím v životě každé maminky. Bohužel v některých případech tomu tak být nemusí. Rodičky postižené laktační psychózou mohou trpět depresemi, zmateností a péče o miminko se pro ně stává někdy až nezvladatelným úkolem. Nezastupitelnou roli v takových případech zastává blízká rodina, která svou podporou a péčí může ženám pomoci.

Co to je laktační psychóza?

Laktační psychóza je duševní porucha objevující se u maminek po porodu v období šestinedělí, nejčastěji během prvních 14 dnů po narození miminka. Nemoc není příliš častá, poruchou trpí jen asi jedna žena z tisíce. Název nemoci je ve skutečnosti nesprávný, problémy totiž nejsou vyvolány kojením (odborně zvaným laktace). Přesnějším termínem je poporodní psychóza, v běžné řeči se ale můžeme setkat s oběma verzemi.

Vznik poruchy ovlivňuje více okolností, není tedy možné předem říci, u koho se může projevit. Hlavní příčinou laktační psychózy jsou velmi silné hormonální změny v těle ženy po porodu, které mohou významně narušit vnímání, emoce a úsudek ženy. Svou roli hraje i oslabení těla vlivem ztráty krve, bolestmi, únavou a celkovým stresem z porodu. Nástup laktační psychózy ovlivňují i vrozené predispozice k duševním poruchám nebo předchozí silné užívání drog či alkoholu. Vyšší riziko laktační psychózy je u prvorodiček a u žen starších 35 let.

Laktační psychóza příznaky

Projevy laktační psychózy jsou poměrně různorodé a liší se i jejich závažnost. To mnohdy komplikuje včasné rozpoznání nemoci.

  • DEPRESE

Ve většině případů nemocná žena upadá do deprese, propadá lítostivosti, zoufalství, úzkosti a nezvládá pečovat o dítě. Musíme ale rozlišovat mezi opravdovou depresí a pouhou přecitlivělostí, která se běžně u novopečených maminek vlivem hormonů objevuje. Zvlášť prvorodičky mají často strach, že se o miminko nedokážou správně postarat a mohou propadat panice. Tento stav je někdy nazýván poporodní blues a objevuje se asi u osmdesáti procent žen. O laktační psychóze lze mluvit až tehdy, není-li maminka schopná se o dítě postarat, propadá neovladatelným záchvatům pláče, úzkostem a nezvládá běžné činnosti.

Laktační psychóza (3)

Přečtěte si více o poporodní depresi neboli o poporodním blues.  

  • ZMATENOST A ODTRŽENÍ OD REALITY

Zmatenost a odtržení od reality jsou dalšími projevy laktační psychózy. Žena nechápe, co se děje, nepřiměřeně reaguje na podněty, nevybavuje si, který je den, trpí výpadky paměti a podobně.

  • HALUCINACE A BLUDY

V závažnějších případech nemocná rodička může trpět halucinacemi, slyší neexistující hlasy nebo je přesvědčená o tom, že ji někdo sleduje. V extrémních případech může žena s laktační psychózou mít sebevražedné skony a stává se zároveň nebezpečnou pro dítě.

Rychlému uzdravení nejvíce pomůže rodina

K rozpoznání nemoci a brzkému uzdravení ženy trpící laktační psychózou nejvíce pomohou její nejbližší příbuzní. Právě oni mohou zabránit nejhorším scénářům, které mohou nastat u závažných forem onemocnění. Maminky s duševní poruchou si totiž svou nemoc samy vůbec neuvědomují.

Pokud chování ženy po porodu není obvyklé a objeví se podezření na laktační psychózu, je nutné co nejdříve kontaktovat praktického lékaře nebo přímo psychiatra, kteří zahájí léčbu. Důležité je, aby ženě trpící duševní poruchou byli během léčby její nejbližší oporou a pomohli ji s péčí o dítě, kterou sama nezvládne. Takový stav může trvat i několik měsíců. V závažných případech jsou nemocné ženy hospitalizovány na psychiatrickém oddělení a péče o miminko je tak zcela v rukou rodiny.

Samotná léčba může probíhat ambulantně i v lůžkovém zařízení. Lékaři nemocným ženám nasazují antipsychotika a léky stabilizující náladu. Právě z toho důvodu nemocná žena nemůže dále své miminko kojit, léky by na něj totiž působily. Dobrou zprávou je, že při včasné terapii příznaky laktační psychózy rychle ustupují a maminky se poměrně brzy mohou začít věnovat svým dětem.

Laktační psychóza (2)

Prevence laktační psychózy

Nastávající maminky se nemusí zbytečně děsit – porucha postihuje jen jednu desetinu procenta žen. Nástupu laktační psychózy se dá do určité míry předcházet, o to by se měly snažit především ženy, které mají zvýšenou pravděpodobnost jejího výskytu. Jedná se o ženy, které již v minulosti měly významné duševní potíže nebo mají nějakou duševní poruchu ve své rodině. Obětí nemoci se mohou stát také ženy, které v minulosti nadměrně konzumovaly drogy či alkohol. Preventivně se ale laktační psychóze mohou bránit všechny nastávající maminky, dodržování následujících zásad je totiž prospěšné pro všechny.

Jak se lze nemoci preventivně bránit?

  • V období těhotenství a zejména po porodu je dobré dodržovat zásady takzvané duševní hygieny, tady mít pravidelnou a vyváženou stravu a dostatek odpočinku a spánku.
  • Velmi důležitá je podpora okolí a možnost poradit se s někým s péčí o dítě. Je dobré, když v prvních dnech po příchodu z nemocnice není žena sama, ale společnost jí dělá otec dítěte nebo jiný blízký člověk.
  • Velmi důležitou součástí předcházení laktační psychóze je správná komunikace. Maminka by se o své pocity a obavy měla dělit s ostatními. 
  • Dobrému psychickému stavu rodičky napomáhá i její zapojení se do života a snaha nebýt po porodu v izolaci. Tomu mohou napomoci například mateřská centra, kde se maminky potkávají, řeší podobné starosti a ví, že v tom jsou spolu.

Pro více informací na téma laktační psychóza se podívejte na náš další čtenářsky úspěšný článek. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…