Na pozitivní myšlení existuje několik triků. Jak žít radostný život a plnit si cíle?

Na pozitivní myšlení existuje několik triků. Jak žít radostný život a plnit si cíle?
24. 10. 2019

Především s nastávající zimou, kdy se postupně zkracuje den a prodlužuje tma, mohou někteří z nás snadno upadnout do depresí a špatných nálad. Ne každý se umí poprat s negativními myšlenkami a zahnat je někam do kouta. My však víme, jak na pozitivní myšlení. Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou proměnit vaše chmurné myšlenky a špatné nálady ve světlé zítřky. Naučit se myslet pozitivně je velice důležité, abyste se dokázali v životě poprat i ve vašem horším období.

Pozitivní myšlení může změnit váš život k nepoznání

Úsměv na tváří od rána do večera a skvělá nálada. To bychom si přáli snad všichni. Ne vždy se nám ale zadaří a někdy holt máme špatnou náladu. Mnohdy si za pochmurnou náladu můžeme sami, aniž o tom víme. A mnohdy ji také můžeme snadno a rychle změnit.

Čtěte také:

Pozitivní myšlení může v životě výrazně pomáhat. Jak se mu lze naučit?

Pozitivní myšlení je jeden ze způsobů, jak můžete změnit svůj život. Díky němu je totiž mnohem snadnější dosahovat svých cílů. Začátky jsou sice náročnější a každý je zvládá jinak. Abyste se stali mistry pozitivního myšlení, je nutné cvičit a cvičit. Přečtěte si více o tom, jak na pozitivní myšlení

Pozitivní myšlení neznamená předstírání a lhaní si do kapsy

Někdo může namítnout, že pozitivně myslet za každé situace znamená na něco si hrát, předstírat anebo dokonce lhát. Jenže pozitivně myslet neznamená lhát sami sobě do kapsy nebo lhát svému okolí a hrát nějaké divadýlko.

Pozitivní myšlení tkví ve víře, že každý den může být lepší než ten předchozí a že i sebemenší nezdar, překážka nebo problém je pro nás výzva, která nás může posunout v životě zase o kus dál. Pozitivně myslet taktéž neznamená se na každého neustále usmívat a prozpěvovat si do kroku.

Pozitivní myšlení nemá přesnou definici ani návod

Pokud předpokládáte, že vám dáme jasný návod na to, jak se stát pozitivním člověkem a udržet si pozitivní energii, bohužel vás musíme zklamat. Není žádná přesná definice toho, co to znamená pozitivně myslet a ani nějaký konkrétní návod.

To však neznamená, že se nemůžete naučit pozitivní myšlení. Existuje několik triků, které vám pomohou se na svět dívat trochu jinak, lépe. Díky našim radám se budete o trochu více těšit do práce, do školy, budete vnímat problémy jako výzvy se něčemu přiučit nebo se někam posunout.

pozitivní myšlení1

Věděli jste, že dobrou náladu vám zaručí pojídání banánů. 

Pozitivní myšlení: 10 triků jak na to

Připravili jsme si pro vás tipy na to, jak odbourat negativní myšlení, a naopak se naučit myslet pozitivněji. Pozitivní přístup vám pomůže zlepšit život a dosáhnout cílů, takže jdeme na to!

Používejte pozitivní slova

V mysli i v mluvě používejte pozitivní myšlení a vyhýbejte se těm negativním. Lidé, kteří používají samá negativní slova působí velice negativně na své okolí, a to nikdo nechce. Proto ve svých verbálních i neverbálních komunikací využívejte taková slova a gesta, která vyzařují úspěch, štěstí, lásku a mentální sílu. 

Chvalte se

Každý den si opakujte před zrcadlem, jak jste skvělí a úžasní. Dívejte se přitom upřímně na sebe, usmívejte se a opakujte si, že dokážete vše, na co pomyslíte. Skvěle fungují i papírky s pozitivními slogany nebo slovy po celém domě. Každý večer byste měli zapřemýšlet nad tím, co se vám povedlo a za co si zasloužíte poplácat po zádech.

Myslete na své cíle

Orientujte svou mysl na to, co chcete a co si přejete. Nemyslete na neúspěchy nebo možné problémy. Veškerou svou energii a pozitivní myšlení věnujte svému vytyčenému cíli. A neustále si opakujte, že bude vše skvělé a plány vám vyjdou přesně tak, jak chcete. 

Jednejte hned

Nebojte se jednat. Pokud se před vámi objeví nějaká příležitost, chopte ji pevně za pačesy, a to i když se obáváte nezdaru. Žádný učený z nebe nespadl.

Konflikty rozdýchejte

Jestliže se ocitnete uprostřed konfliktu anebo před nějakým problémem, celou situaci prodýchejte. Než se začnete rozčilovat anebo křičet, napočítejte do deseti a hluboce dýchejte. Když si dáte na čas, můžete předejít mnoha negativním věcem. 

Najděte si čas na sebe

Pravidelně relaxujte a pročišťujte svou mysl. V dnešní uspěchané době je právě tento krok často opomíjený. Patří však mezi velice důležitý mezikrok k tomu, abychom začali pozitivně myslet. 

Pozitivní myšlení se nedívá do minulosti

Neohlížejte se příliš často do minulosti a nehledejte v ní chyby. Naopak se soustřeďte na vaši přítomnost a užívejte si každého okamžiku. Pokud se zahledíte do minulosti anebo se budete upínat na budoucnost, pak se může stát, že si neuvědomíte, jak skvělé okamžiky právě prožíváte.

Radujte se z maličkostí

Je dnes krásný slunečný den? Povedlo se vám zaparkovat na poprvé? Anebo jste ušetřili v obchodě díky slevám? Pak se radujte a buďte šťastní, jelikož váš den může být vždy o mnohem horší. A také nikdy nevíte, kdy se vám zase podaří něco podobného. Proto si važte každé chvíle a radujte se i z nepatrných úspěchů.

Obdarovávejte se

Každý den si udělejte něčím radost. Nemusíte si zrovna kupovat drahé dary. Stačí, když si dopřejete něco, po čem jste dlouho toužili anebo na co jste neměli čas. Někdo se obdaruje třeba sledováním filmu, někdo zase třeba dobře uvařeným jídlem.

Hýbejte se

Jakýkoliv pohyb, ať už je to chůze nebo třeba nějaký sport, vám pomůže otevřít vaši mysl a dovolí vám myslet pozitivněji. Pobyt na čerstvém vzduchu anebo nějaká pravidelná aktivita ve vás rozproudí život a pozitivní myšlení. 

Chyby, které často děláme, když se učíme pozitivně myslet

Existuje ale i celá řada chyb, které lidé dělají, když se snaží pozitivně myslet. Tyto chyby vám znemožňují najet na pozitivní myšlení a spíše podporují negativní smýšlení.

  • nemáme jasný cíl
  • řídíme se všeobecně rozšířenými názory
  • máme v hlavě i na jazyku samá negativní slova
  • myslíme příliš na minulost
  • snažíme se mít kontrolu nad věcmi, které neovlivníme
  • důležité věci neděláme zcela naplno
  • stydíme se pochválit sami sebe
  • nemáme na sebe čas a neustále se za něčím honíme
  • řešíme věci s horkou hlavou
  • vnímáme problémy a překážky silně negativně


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…