Nymfomanie - nekonečná touha po uspokojení, která ničí život

Nymfomanie - nekonečná touha po uspokojení, která ničí život
24. 01. 2018

Zpočátku se může jednat o splnění snu, nekonečnou touhu nebo sexuální chtíč – nymfomanie je ale psychickým problémem, který vztahy neobohacuje, ale komplikuje. Nymfomanie neboli hypersexualita u žen označuje nadměrné zvýšení sexuálního pudu. Závislost na masturbaci a dalších sexuálních aktivitách je zapříčiněná neukojitelnou touhou po uspokojení.

Definice nymfomanie je poněkud problematická. Hranici závislosti na sexu a masturbaci nelze přesně vytyčit, protože sexuální apetit je individuální záležitostí. Některým stačí sex několikrát do měsíce, jiným do týdne, anebo denně. Skutečná závislost vyžadující léčbu je v případě, že zvýšený sexuální pud narušuje běžné fungování ve společnosti a partnerském životě.

Čtěte také:

Máte závislost na partnerovi?

Nymfomanie způsobuje i závislost na masturbaci

Neukojitelná touha po sexu je zpravidla spojená s nepřetržitou frustrací, protože ani opakované uspokojení několikrát denně nepřináší úlevu. Nymfomanii doprovází časté střídání partnerů a vyhledávání nových, což vystavuje ženu riziku nechtěného těhotenství nebo nákaze pohlavních chorob. V případě udržování si stálého partnera, který ale nedokáže ženu uspokojit, se může rozvinout závislost na masturbaci.

Mytologické nymfy

Výraz nymfomanie má své kořeny v daleké historii. V řecké mytologii představovaly nymfy jakési víly, vodní, horské či lesní bohyně nebo polobohyně. Krásné bytosti tančily v přírodě a mladí muži se jim raději vyhýbali ve strachu ze záhuby. Řekové budovali jejich odkaz pomocí svatyní a vyprávěním legend.

Od té doby vznikl mýtus, že má-li žena zvýšený zájem o sex, jedná se o nymfu. Ženy s velkým sexuálním apetitem to v dějinách neměly nikdy jednoduché. V období starověkého Říma byly poměrně otevřené mravy k sexualitě a císařovna Messalina se tak plně oddávala velkým sexuálním orgiím. V následujících stoletích se ale situace výrazně změnila. Zvýšená sexuální potřeba u žen byla v průběhu staletí podezřelou záležitostí, nymfomanie byla odsuzována a často spojovaná s nemravným chováním a prostitucí.

Neobvyklá léčba nymfomanie v historii

Ve viktoriánském období v 18. století měli lékaři pocit, že nymfomanie je způsobená přemírou dobrého jídla, konzumací čokolády, čtením nevhodným románů nebo masturbací. Pro léčbu nymfomanie se využívalo ledových lázní i pouštění žilou. V následujících desetiletích byly k léčbě nymfomanie lékaři předepisovány vibrátory, které měly nadměrnou touhu po sexuálním kontaktu utlumit.

V historii byla tak závislost na masturbaci a sexuálních aktivitách považovaná za nemoc, dnes je hypersexualita u mužů i žen klasifikovaná jako psychická porucha.

Příznaky nymfomanie u ženy

Nymfomanie je závislost jako každá jiná a může mít různé projevy. Mezi nejvýraznější příznaky nymfomanie u ženy je nutkavá potřeba sexuální aktivity. Nadměrná sexuální touha se projevuje zvýšenou iniciací sexuálních aktivit, nátlaku na partnera nebo se rozvine závislost na masturbaci. Hypersexualita jakožto lékařská diagnóza ale není biologickým problémem, ale psychickou potíží. Nadměrným sexuálním pudem se žena snaží snížit vnitřní napětí. Termín nymfomanie ale není v lékařském světě uznávaný z důvodu nejednoznačné definice problému.

Další příznaky nymfomanie

  • Impulzivní chování
  • Frustrace z nedostatečného uspokojení
  • Vyhledávání častých sexuálních kontaktů
  • Nadměrné střídání nových sexuálních partnerů

Příčina onemocnění je často neznámá, může jít o vrozenou vadu nebo součást jiného psychického problému, případně nevyřešených partnerských vztahů. Nymfomanie může být daná i geneticky, případně hluboce zakořeněná v psychice a vlastním vnímání sebe samotné. Účinnou léčbou jsou různé formy psychoterapie a pravidelná sezení u psychiatra, které mohou závislost výrazně snížit. Dalším řešením je i užívání vhodných léčiv. Zpravidla hypersexualita postihuje více muže, nymfomanie žen je jen výjimečnou záležitostí.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…