Obsedantně kompulzivní porucha vytváří nepříjemné úzkosti, s nimiž ale lze bojovat

Obsedantně kompulzivní porucha vytváří nepříjemné úzkosti, s nimiž ale lze bojovat
25. 05. 2016

Mezi jednu z nejčastěji vyskytujících se psychických poruch patří obsedantně kompulzivní porucha, ve zkratce označovaná jako OCD. Podle aktuálních výzkumů trpí tímto typem psychického onemocnění celá tři procenta populace. Při onemocnění dochází k produkování myšlenek, které nemocného nutí k nutkavému jednání. Jak se OCD projevuje, jaké jsou její příčiny a jak lze s touto nemocí bojovat? O tom se dozvíte v následujících řádcích.

Obsedantně komuplzivní porucha - projevy onemocnění

Stalo se vám někdy, že vás přepadla myšlenka, že jste možná zapomněli vypnout vařič, nakrmit psa nebo zamknout dveře? Pak si představte, že osoby postižené obsedantně kompulzivní poruchou neboli OCD trpí těmito nepříjemnými pocity téměř nepřetržitě. Již název tohoto onemocnění popisuje jeho projevy. Nemoc se projevuje obavami, označovanými jako obsese, obavy pak postižená osoba dokáže mírnit tzv. kompulzemi, což jsou opakované úkony, rituály, díky kterým se dokáže na určitou dobu zklidnit a dostat do stavu pohody.

Obsese

Nepříjemné myšlenky jsou spojeny se stále se vracejícími obavami, tzv. obsesemi. Každý postižený může mít obavy z různých problémů, někdo má obavu z infekce, jiný z ušpinění, někoho zase trápí neustávající stresující myšlenky z rizika onemocnění sebe i blízkých. Může být opravdu velké množství podnětů, které vyvolají obsesi, opět záleží na daném jedinci. Obsese bývá vyvolána např. podáním ruky, zamčením bytu, pohledem na osobu nebo předmět, ale také třeba pouhou myšlenkou.

Kompulze

Vzniklé obavy způsobují úzkost a napětí. Tuto vnitřní nevyrovnanost a neklid však dokáže postižená osoba potlačovat tzv. kompulzemi, čili opakovaným vykonáváním úkonů. Jde vlastně o rituál, stále dokola se opakující činnost, díky které se může nemocný na omezenou dobu dostat do stavu klidu. Obsese zpravidla nezmizí do doby, než dojde k provedení daného rituálu. Problém je, že brzy může nastat další obsese, která vyžaduje provedení dalších kompulzí. Kompulze pak dělíme na dva typy, na nápravnou kompulzi, kam se řadí např. potřeba mytí rukou, dalším typem je kompulze ujišťující. Osoba pak vyžaduje zkontrolovat situaci, problém, až poté psychické napětí odezní.

Obsedantně kompulzivní porucha - příznaky úzkosti

Úzkosti a stresy, vyvolané konkrétními podněty, nejsou pro člověka nebezpečné, výrazně však omezují kvalitu života postiženého. Ten s úzkostí bojuje svým vlastním způsobem, vytvoří si kompulzi, která mu pomůže se s pro něj těžkou stresovou situací vyrovnat a úzkost neutralizovat, byť jen na krátkou chvíli. Prožívání úzkosti a napětí se však projevuje i tělesně. Dojde k náhlému zvýšení tepu, bušení srdce, zvyšování svalového napětí, pocitům únavy, brnění, nadměrnému pocení a v mnoha případech také k vyvolání průjmu nebo naopak zácpy. Postižená osoba zkrátka velmi snadno zjistí, jaké podměty na něj působí a jakým způsobem.

Obsedantně kompulzivní porucha - výskyt onemocnění OCD

Podle aktuálních průzkumů trpí obsedantně kompulzivní poruchou až tři procenta populace. To rozhodně není zanedbatelné číslo, je však třeba upozornit, že se obsedantně kompulzivní porucha projevuje v různých podobách a obzvláště v mírnějších formách ji lze velmi dobře snášet. Ovšem již při prvních příznacích OCD by měla být podstoupena adekvátní léčba, jelikož se projevy onemocnění stupňují.

Mnohé výzkumy potvrdily, že se nemocní odhodlají k léčbě často až po několika letech, co objevili první příznaky. Obvykle to je v době, kdy je míra obsesí a potřeba kompulzí velmi frekventovaná a kvalita života jedince je značně omezena. Obsedantně-kompulzivní porucha se častěji vyskytuje u žen, nejvíce trápí osoby mezi 15 až 25 lety. Onemocnění se však vyskytuje v nezanedbatelném počtu také u osob ve věku 5 až 15 let. Průměrný věk onemocněných žen a mužů je 20,5 let.

Obsedantně kompulzivní porucha a její diagnostika

Spousta osob podstupuje léčbu po mnoha letech od prvních projevů proto, že si ze začátku neuvědomily, že jde o poruchu. Diagnostikovat onemocnění OCD nemusí být jednoduché. Pokud např. po zamknutí dveří dostanete nepříjemný pocit, že jste dveře nezamkli, a vrátíte se a situaci pro jistotu prozkoumáte, nemusíte to nutně znamenat, že trpíte obsedantně-kompulzivní poruchou. Ovšem v případě, že tak činíte prakticky kdykoliv, kdy za sebou zamknete, je třeba být na pozoru. Zamčení dveří může vyvolat obsesi (strach z nezamknutí), což vyžaduje neutralizaci pomocí kompulze (kontrola, ujištění se).

OCD lze diagnostikovat v případě, kdy ke vtíravým nepříjemným pocitům dochází ve dvou a více týdnech. Současně pak musí jít o vlastní myšlenky. Pokud by postižený nabyl dojmu, že jsou mu tyto pocity a obsese někým podstrkovány, může jít o příznak jiné psychické poruchy – schizofrenie. Platí jednoduché pravidlo – pokud k obsesím a následujícím kompulzím dochází často a pravidelně, je na místě navštívit odborníka a svěřit se se svými problémy.

Léčba obsedantně kompulzivní poruchy (OCD)

Obsedantně kompulzivní porucha vyžaduje specifickou léčbu, která se zakládá na kombinaci terapie a užívání antidepresiv. Cílem léčby je zbavit pacienta potřeby vykonávání kompulzí, stejně tak i omezení výskytu obsesí.

Terapie

Nedílnou součástí léčby obsedantně-kompulzivní poruchy je podstoupení kognitivně behaviorální terapie. Neexistují žádné obecné pokyny pro vykonání této terapie, vždy musí jít o postup na míru pro každého pacienta. Cílem terapie je naučit nemocného postupně se vyrovnávat s nepříjemnými pocity bez vykonávání kompulzí. Pod vedením odborníka je postižená osoba vystavena situaci, která vyvolá ony nechtěné pocity úzkosti a napětí.

Nemocný se poté musí se situací vyrovnat i bez provedení kompulze. Příkladem může být pacient, který trpí strachem z bakterií a dotyk čehokoliv v něm vyvolává potřebu kompulze ve formě mytí rukou. Terapie spočívá v tom, že je pacient nucen dotknout se „infikovaného“ předmětu, je mu však zabráněno dosažení kompulze – mytí rukou. Pocit úzkosti a napětí po nějaké době odezní, pacient tak postupně dochází k tomu, že jde s úzkostí bojovat i bez kompulzí.

Antidepresiva

Součástí léčby OCD je užívání antidepresiv. Ty mají za cíl mírnit projevy úzkostí a napětí a usnadňují tak léčbu pomocí terapie. Zjednodušeně lze říci, že terapie slouží primárně k odstranění nutnosti kompulze, užívání antidepresiv pak zase mírní úzkosti a eliminuje obsese.

Obsedantně kompulzivní porucha patří mezi velmi nepříjemné psychické poruchy, které však lze léčbou držet pod kontrolou. Pokud se však OCD neléčí, příznaky se prohlubují, dochází k přibývání dalších a dalších obsesí a postižená osoba ztrácí schopnost provozu v normálním životě. Pokud tak máte pocit, že by se vás nebo blízkých mohlo toto onemocnění týkat, neváhejte a poraďte se s odborníkem.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…