Reminiscenční terapie má za cíl vyvolat příjemné vzpomínky u seniorů

Reminiscenční terapie má za cíl vyvolat příjemné vzpomínky u seniorů
05. 10. 2016

Vzpomínky, obzvláště ty příjemné, jsou opravdovým motorem v našem životě. Ruku na srdce, kdo z nás občas nezavzpomíná na krásné chvíle z dřívějška? Ne každému však nabíhají vzpomínky jednoduše. Reminiscenční terapie, čili vzpomínková terapie, má za úkol vyvolat příjemné vzpomínky a zlepšit aktuální duševní stav jedince. Tato terapie se uplatňuje především u osob, které trpí Alzheimerovou chorobou, ale také u všech seniorů. Pomocí vzpomínkové terapie lze vyvolat dávno zapomenuté příjemné vzpomínky a umožnit konkrétním jedincům znovu prožít krásné chvíle ze svého života.

Původ reminiscenční terapie

Až do poloviny minulého století panovalo obecné přesvědčení, že podpora vzpomínek vede u seniorů k odmítání přítomnosti a k špatnému propojení minulosti a současnosti. V 60. letech byl tento názor zcela překonán, se vzpomínkami seniorů se začalo pracovat častěji a komplexněji. Za místo zrodu reminiscenční terapie se považuje Velká Británie, ve které probíhala celá řada projektů, zaměřených na práci se vzpomínkami.

Jedním z projektů byl The reminiscence Aids Project, který se zabýval vytvářením pomůcek pro práci se vzpomínkami. Projekt se uskutečnil v 80. letech a pomohl popularizovat práci se vzpomínkami i u laiků, stejně tak využívat nejrůznější pomůcky, které vyvolání vzpomínek usnadní. V současné době poskytují v různé podobě vzpomínkové terapie mnohé domovy seniorů a centra pro léčbu pacientů s demencí. Ačkoliv slouží tato terapie k vyvolání vzpomínek u osob, které mají problém se vzpomínáním, v jednodušší formě lze terapii aplikovat i u mladých zdravých lidí, účinek však nebývá zdaleka tak výrazný.

Reminiscenční terapie a průběh sezení

Reminiscenční terapie je vedena školeným terapeutem, který zná přístupy vzpomínkové terapie a dokáže efektivně pracovat se vzpomínkami seniora a vést jej. V současné době je možné absolvovat kurz reminiscenční terapie. Tuto možnost využívá řada zaměstnanců v domovech seniorů, díky čemuž mohou poskytovat tento typ terapie i bez externího odborníka.

Reminiscenční terapie probíhá v rozhovoru terapeuta s pacientem, ve formě přátelské promluvy se vede dialog o pacientových pocitech a vzpomínkách. Aby byl účinek terapie co nejefektivnější, pracuje se s předměty, které mají pacientovi připomenout konkrétní události z minulosti. Cílem je vyvolat především příjemné vzpomínky, ovšem vyhnout se těm nepříjemným není úplně možné. Reminiscence může být také formou celkového přístupu k pacientům, neodmyslitelnou součástí je blízké propojení terapeuta s pacientem. Mnoho terapeutů doporučuje přímé zapojení nejbližších členů rodiny i přátel, dosažený efekt a pocit blaženosti je o to výraznější.

Vzpomínková terapie - základní přístupy

Reminiscenční terapii je možné vést různými způsoby, vždy záleží na konkrétních zkušenostech a kvalitách daného pracovníka. Důležitá je především empatie, schopnost vcítit se do druhého člověk. I přesto však můžeme v rámci vzpomínkové terapie najít několik základních, hojně se využívajících přístupů:

Vyprávěcí přístup

Tento přístup spočívá v dialogu mezi klientem a terapeutem. Úkolem terapeuta je projevit zřejmý zájem o vyprávění ze života klienta. Cílem vyprávěcího přístupu je celkové navození dobré nálady i sociální začlenění. Vyprávěcí přístup reminiscenční terapie se v domovech seniorů využívá také v kolektivním sezení a vede ke vzájemnému poznávání jednotlivých klientů.

Reflexe

Reflektující přístup reminiscenční terapie vyžaduje větší soustředění. Cílem je zhodnotit, rekapitulovat vlastní život a vzpomenout si na významné dosažené milníky. Pomocí této terapie mohou lidé zvýšit své sebevědomí, ale dojít také k odpuštění blízké osobě. Pokud trpí pacient depresemi, provádí se individuální upravená terapie.

Exprese

Senioři i pacienti s Alzheimerovou chorobou jsou zatíženi také nepříjemnými vzpomínkami a traumaty. Cílem terapeuta při expresivním přístupu reminiscenční terapie je tato traumata odhalit, naslouchat a poradit. Výsledkem terapie je ztráta pocitu úzkosti i zvýšení sebedůvěry.

Senzorická stimulace

Jak jsme již uvedli výše, nedílnou součástí reminiscenční terapie je senzorická stimulace a využívání předmětů, které pomohou vyvolat konkrétní vzpomínky. Z toho důvodu se také doporučuje příbuzným, aby seniorům do domovů vozili i předměty, které jsou spojeny s jejich životem. Senioři a osoby s demencí by měli mít možnost spát na vlastním polštáři či si číst vlastní knihu, to jim výrazně pomáhá při začlenění své osoby a usouvztažnění s minulostí.

Pomůcky se používají k pozitivnímu podněcování vzpomínek. Nejčastěji se pracuje s fotografiemi, obrázky, kresbami, ale také novinami, filmy nebo hudebními nahrávkami. Kromě konkrétních předmětů (mince, medaile, pohledy) lze pracovat s obecnými pomůckami, které však u jedince vyvolají konkrétní jedinečné vzpomínky. Používají se např. nahrávky běžných zvuků – vlaků, zvířat, dětí nebo hudebních nástrojů. Tyto univerzální zvuky pak vedou v rámci vzpomínkové terapie k vyvolání jedné jedinečné vzpomínky, o které se pacient může blíže rozhovořit. Důležitou součástí senzorické stimulace je zapojení i dalších smyslů – hmatu (ohmatání kamínků), čichu (přivonění ke kávě) ad.

Vzpomínková terapie pro seniory i osoby s demencí

Podle mnohých výzkumů je reminiscenční terapie účinná u zdravých seniorů, vede k jejich začlenění do společnosti, vyrovnání se s minulostí i upevnění jejich vztahu s rodinou a zaměstnanci ústavu. Obzvlášť účinná je terapie u osob postižených demencí. Podle odborníků jsou osoby s Alzheimerovou chorobou schopny reagovat na známé podněty, které jsou uloženy v dlouhodobé paměti. Odborníci se také shodují, že právě reminiscenční terapie pomáhá nemocným znovu najít svou důstojnost a rozvíjet smyslové vnímání.

Pod vedení zkušeného empatického terapeuta přináší vzpomínková terapie výrazné účinky a vede k celkovému zkvalitnění života jedinců. Základem kvalitní terapie je schopnost vciťování se, vedení a spoluprožívání. Proto jsou často skvělými terapeuty sami zaměstnanci ústavů, kteří jednotlivé pacienty dobře znají a mají k nim důvěru.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…