Sebepoškozování v pubertě jako závislost. Na těle si ubližují nejčastěji mladé dívky

Sebepoškozování v pubertě jako závislost. Na těle si ubližují nejčastěji mladé dívky
06. 12. 2017

Puberta patří často k velmi citlivému a těžkému období, se kterým se každé dítě vyrovnává rozdílnými způsoby. Mezi typické projevy patří vzdor vůči autoritám, rodině nebo výkyvy nálad. Co když ale vaše dítě dospívání nezvládá a na řadu přichází psychické problémy ve formě sebepoškozování? Pomůžeme vám psychické obtíže dítěte identifikovat, seznámíme vás s jejich příčinami a poradíme, jak potomka co nejlépe ochránit.

Jaké jsou příčiny sebepoškozování v pubertě?

Mnozí teenageři dokáží zvesela brnkat na nervy svých rodičů, provokovat je, odmlouvat a dělat naschvály. Můžeme říci, že tyto projevy patří ještě v rámci mezí ke zdravému zvládání puberty vašeho dítěte, které začíná hledat samo sebe a postupně se osamostatňuje. Bohužel jsou ale i případy, kdy dítě reaguje na své problémy v pubertě sebepoškozováním, které může v nejhorších případech končit pro celou rodinu nešťastně. Příčin sebepoškozování v pubertě bývá několik. Může se jednat o touhu získat pozornost okolí, vyhnout se nepříjemným pocitům, nebo o touhu po bolesti.

Čtěte také:

Jak se zbavit deprese? Udělejte maximum pro své duševní zdraví

Sebepoškozování velmi úzce souvisí se sebehodnocením, identitou, pocitem bezpečí a s jistotou. Pokud se dítě cítí osamocené, nejisté, nevyzná se ve svých pocitech, nevěří si nebo zažívá ve škole šikanu, může se stát, že začne se sebedestruktivním chováním. Dalšími příčinami může být nedostatek lásky nebo stres, mezi vyhrocené případy patří také týrání nebo sexuální zneužívání. A čeho mladí lidé tímto chováním docílí? Často si díky ubližování dítě uleví od bolesti a trápení, protože nevidí jiné východisko ze své situace. Když přijde na to, že mu sebepoškozování pomáhá, stává se z něj určitý zlozvyk, se kterým je velmi těžké přestat.

Sebepoškozování jako závislost

Sebepoškozování v pubertě je určitým projevem snížené schopnosti dítěte vypořádat se se svými emocemi. Pro dítě je sebemrzačení prostředkem úlevy a útěchy a může mít několik forem:

  • Řezání se žiletkou nebo nožem na předloktí i stehnech
  • Pálení se cigaretou/sirkami/zapalovačem
  • Vytrhávání vlasů, chlupů nebo řas
  • Škrábání kůže do krve, trhání kůže
  • Rytí do ran nebo jizev
  • Kousání se
  • Bodání se nožem nebo nůžkami
  • Bouchání sebe sama
  • Údery o zeď či zem

Sebepoškozování je mnohdy pro dítě jediná věc, kterou má ve svém těžkém období puberty pod kontrolou. I když se po sebepoškozování objeví úleva, následují další bolestivé pocity, lítost či sebeobviňování. To vše vede pravděpodobně k dalšímu poškozování, a tak můžeme o tomto sebedestruktivním chování hovořit jako o závislosti. Sebepoškozování v pubertě se projevuje pravidelným ubližováním, se kterým je těžké přestat. Jakmile si jednou dítě ublíží a zjistí, že mu tím uleví, padá do začarovaného kruhu, z něhož je mnohdy těžké vystoupit. A rozhodně to dítě nezvládá samo. Tato závislost se týká jak dívek, tak i chlapců. Někteří jedinci jsou však ohroženi více.

Sebepoškozování v pubertě

Kdo je nejvíce ohrožen?

Sebemrzačením jsou ohroženi především mladí lidé ve věku 11-25 let. Mnohé výzkumy ukazují, že ohroženější jsou dívky. Zdá se, že sebepoškozování v pubertě je 3krát až 4krát častější právě u dívek. I když se sebepoškozování týká více dívek než chlapců, mnohá data ukazují, že se počet chlapců a mladých mužů za posledních 40 let zdvojnásobil. Nemůžeme však přehlížet nikoho. Téma sebemrzačení v pubertě je velmi vážné a může se objevit u kohokoliv.

Jak sebepoškozování v pubertě zabránit?

Nejlepší je samozřejmě začít s prevencí, aby dítě nemělo důvody se sebepoškozování v pubertě začít. Jedná se ale o nelehký úkol, který mnohdy nezvládají rodiče ani pedagogové ve škole. Je dobré mluvit po pocitech, které dítě trápí a neustále ho ujišťovat o tom, že vše není tak černé, jak se na první pohled zdá. Pokud dítě se sebepoškozováním již začalo a my mu chceme zabránit, doporučuje se několik kroků:

  • Dítě by si mělo promluvit s někým, komu může důvěřovat
  • Může pomoci zapisovat si své pocity a nálady do deníčku
  • Pro zklidnění je dobré poslouchat hudbu, kreslit, číst nebo napočítat do deseti
  • Pomalé a hluboké nadechování nosem a vydechování ústy
  • Soustředit se na konkrétní prostředí, které nám pomůže přesměrovat myšlenky jinam
  • Vyhledat odbornou pomoc

Slyšíte volání o pomoc?

Je mylné se domnívat, že sebepoškozování v pubertě má krůček od sebevraždy. Je nutné rozlišovat tyto dva pojmy a uvědomit si jejich příčiny. Ubližování si není nedokončený akt či nepovedený pokus o sebevraždu. Sebepoškozování v pubertě je určitým způsobem boje člověka se životem, a nikoliv rezignací na něj, jak je tomu v případech sebevraždy. Člověk, který se mrzačí, trpí často depresemi a beznadějí, má sebevražedné fantazie, často je více agresivní a smrt vnímá méně definitivně. I když k takovému chování dochází v soukromí a poté je zakryto oblečením, jedná se o jistý způsob volání o pomoc.

Rodiče by měli být v průběhu puberty dítěte bystří a všímat si neobvyklých projevů dítěte. Pokud zjistí, že se jejich dítě mrzačí, je potřeba ihned zakročit. Ovšem jemně, s citem a často i za pomoci odborníka. Ne vždy mají rodiče dostatek sil a znalostí na to, aby svému dítěti mohli citově přiblížit. Proto se neváhejte obrátit na psychologa nebo psychiatra, díky nimž můžete dítě vytáhnout z bludného kruhu sebepoškozování.

Mladí lidé mohou mít také problém s kritickým hodnocením jejich vzhledu a související anorexií. Přečtěte se víc!



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…