Jak zařadit prvky feng shui do svého domova
Feng shui je stará východní technika, jež má za cíl jediné: harmonizovat náš domov tak, abychom v něm cítili bezpečí, měli šanci si odpočinout a zároveň zde mohli načerpat energii potřebnou ke kvalitnímu životu. Stejně jako jóga není feng shui jen něčím chvilkovým a „naoko“. Je to životní styl, který zasahuje do všech oblastí lidského bytí, nejen do obydlí. Feng shui lze chápat i jako propracovaný systém vycházející z pozorování krajiny a jejího působení na život člověka. Jak využít znalostí feng shui ve své domácnosti?
Feng shui: Soulad pěti elementů
Filozofie feng shui je založena na principu pentagramu neboli harmonizaci pěti základních živlů – ohně, vody, vzduchu, kovu a země. Tyto elementy se vzájemně ovlivňují a teprve v okamžiku, kdy jsou zastoupeny v domácnosti všechny, v té „správné“ míře a na těch „správných“ místech, může energie domácností volně proudit. Tedy přinášet to vyživující a odnášet to, co již nepotřebujeme. Pokud je nějakého prvku někde moc anebo málo, vzniká disharmonie, která se dle myšlenek feng shui může odrážet i na náladě a zdraví obyvatel domácnosti. Daný nesoulad může zasáhnout i finanční stránku rodiny nebo narušovat vzájemné vztahy.
Feng shui: Strážci u dveří a čistá rohožka
Jak jsme naznačili, feng shui je celistvý pohled na svět, je filozofií s přesahem nejen do domácností, ale i do stylu oblékání, životních rytmů a přístupu ke zdraví. Jeho principy však je možné do života zařazovat postupně. I malá změna totiž dokáže velké věci. Začít můžete například vchodem do bytu. Uvědomte si, že vchod je jakousi bránou do vašeho soukromého prostoru. A stejně jako kdysi na hradech byli strážci, i vy byste měli nějaké pozvat. Není třeba rytířů ve zbroji, ale z hlediska energetického působení je vhodné dát ke vchodu například dvě květiny (z každé strany dveří jednu), dvě sochy anebo pověsit dva obrázky na stěnu. Velkou důležitost hraje i samotná rohožka. Tu je třeba pravidelně čistit a měnit! Vždyť je to právě ona, která zachycuje „špínu“ (nejen tu fyzickou) zvenku. A tu si přeci domů nosit nechcete…
Feng shui pro podporu spánku i vztahu
Další důležitou místností vašeho obydlí je ložnice. Vždyť zde je jakési intimní prostor rodiny. Základem je postel, ke které mají oba členové dobrý = rovnocenný přístup. Pokud jeden spí u stěny a musí do postele lézt přes toho druhého, obvykle má v rodině submisivnější (podřízenou) roli, a je jedno, zda na vědomé či nevědomé úrovni. Čelo postele by mělo být umístěno u stěny, jinak chybět pocit opory v životě. Pod postelí neuchovávejte žádné „staré“ památky. I ty totiž ovlivňují vaši energii (a ne vždy jsou vzpomínky radostné). I kvalita spánku může být narušena. Překvapením může být, že do ložnice nepatří zrcadla. Když už tam jsou, doporučuje se je na noc zastínit anebo umístit tak, že na ně nevidíte z postele.
Feng shui v kuchyni: Hranatý stůl a čistý sporák
Zatímco ložnice patří mezi „uzavřené“ části bytu, kuchyň je takovým společenským středem. Tuto funkci v moderních domácnostech často přebere obývací pokoj, ale všimněte si, že pokud přivítáte návštěvu a chystáte občerstvení, stejně se většina z vás natlačí do této místnosti. V kuchyni je důležitým místem sporák, který je symbolem blahobytu. Měli byste jej udržovat v čistotě, a hlavně pravidelně střídat plotýnky. Teprve tak můžete (u)vidět a sáhnout si na své dary. Zajímavostí také je, že jídelní stůl by měl být hranatý (ať už čtverec nebo „prodloužený“ čtverec zvaný obdélník) a ideálně dřevěný. Symbolizuje sepjetí se zemí a pevnost rodiny s jasnou strukturou a rolemi. Měl by být v prostoru, nikoli opřený o stěnu. Každý člen má přeci právo na vlastní přístup.
Feng shui v obýváku: Vzpomeňte si na svatý grál
Archetypální příběh krále Artuše a jeho rytířů kulatého stolu není ničím jiným než návodem, jak postavit svůj obývací pokoj. Většinou zde dochází k setkávání jednotlivých členů rodiny a nebo přijímání návštěv. Nábytek by měl být umístěn tak, abyste na sebe pohodlně viděli (tedy do kruhu). I konferenční stolek zde může být kruhový. Pomozte si například taburetkami. Umístění do tvaru „L“ nebo nábytek u jedné stěny vytváří bránu, kterou zpravidla přichází nežádoucí energie. Obývací pokoj by měl být spíš vzdušnější s tím, že dává prostor všem energiím, které se zde potkají. Zároveň by měl mít jakousi „pečeť“ majitelů. Dříve bychom to nazvali erbem.
Feng shui: Malý tip na závěr
Alespoň jednou za rok vyndejte z horních poliček nebo zadních částí skříní věci, které zde leží. Místa, která jsou „zahlcena“ a nehýbe se s nimi energeticky zahnívají. A stejně jako shnilé jablko ovlivní celou ošatku, i taková místa se postupně rozšiřují bytem. Vše, co již nepotřebujete rozdejte, vyhoďte anebo tomu vdechněte nový život. Vašemu životu se uleví, pokud nebudete nuceni nést tíhu této nepohyblivé energie.
Autor článku: Markéta Palatin
Diskuse k článku