Spála

Spála
09. 01. 2020

Spála je infekční streptokokové onemocnění. Nemoc se latinsky označuje jako scarlatina a často o něm můžeme slyšet také ve spojení s názvem spálová angína. Název onemocnění vychází z typických příznaků, kdy po vymizení prvotní výražky dochází k olupování začervenalé kůže a stav připomíná popálení.

Původcem spály je dle popisu bakterie streptokokus – Streptococcus pyogenes ze skupiny A (vzácně ale též C a G). Bakterie produkují tzv. erytrogenní toxin, který pak vede k typickým příznakům. Spála patří do skupiny onemocnění typických pro dětský věk. Zdrojem bakterií je člověk a to buď nemocná osoba s příznaky nebo nosič bezpříznakový. Onemocnění se nejčastěji vyskytuje u dětí vě věku 5-15 let věku.

Čtěte také:

Pátá dětská nemoc

Vysoce infekční nemoc

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen průběh nemoci se mírně liší. Muží i ženy bývají nemocí nakaženi přibližně stejně často atypickým ročním obdobím je zima a jarní měsíce. Onemocnění je známé po staletí, již Hippocrates se o něm zmiňuje v době před naším letopočtem. V minulosti ale patřilo onemocnění ke smrtelným nemocněním, ale díky antibiotické léčbě (antitoxin byl objeven v roce 1924) se dnes spála řadí ke klasickým infekčním nemocem dětského věku, které může provázet řada komplikací, ale většina případů především v moderním světě končí brzkým uzdravením.

Příčiny vzniku spály

Za spálovým onemocněním stojí bakterie Streptococcus pyogenes. Spála je kapénkové onemocnění a bakterie se do organismu dostává vdechnutím horními dýchacími cestami. Streptokokus klasicky způsobuje záněty nososhltanu a angíny. Bakterie skupiny A má ale trošku jinou strategii. Jakmile se bakterie dostane do citlivého organizmu, začne produkovat pyrogenní toxin. Osoby, které se s  pyrogenním toxinem v minulosti ještě nesetkaly, nemají dostatek protilátek a začnou se u nich projevovat klasické příznaky. Toxin je někdy označován také jako superantigen, jelikož dokáže způsobit silnou imunitní reakci. Jelikož existuje několik druhů těchto antigenů, ne vždy u nemocného vznikne doživotní imunita proti opakování nemoci.

Příznaky a průběh spály

Spála má vždy typické příznaky. U nemocného se objeví 12 hodin až 7 dní po nakažení bakterií charakteristická vyrážka a rudý „jahodový“ jazyk. Na jazyku se objeví také bílý povlak, který se během několika dní sloupe, takže vzhled povrchu jazyka obravdu připomíná jahody. Onemocnění provází také horečka, zvracení, bolesti břicha, výrazná bolest v krku a bolestivé polykání, únava a petechie, což jsou drobné červeno fialové tečky na kůži. Zvětšení krčních mandlí provází jejich hnisavý povlak bílé či nažloutlé barvy a zvětšení krčních uzlin. Pro spálu je typická absence kašle čirými. Vyrážka je také velmi charakteristická. Objeví se během dvou dní po záčátku bolesti v krku. Kůže je rudá s drobnými papulkami připomínající „husí kůži“ nebo smirkový papír. Kůže může také svědit. Vyrážka povětšinou začíná v oblasti ohybu loktů a šíří se na trup a končetiny. Tváře jsou rudé s klasickým blednutím kolem úst.

Přibližně během sedmi dní vyrážka začne světlat a kůže se slupuje. Loupání kůže může trvat i několik týdnů. Příznaky a průběh spály mohou mít různé varianty u různých pacientů. Záleží na věku nemocného nebo etnickému pozadí nemocného. Děti mladší pěti let mohou mít velmi atypický průběh a diagnostika nemoci tím může být trošku komplikovaná. Pokud jsou příznaky nemoci igorovány a nedojde k zahájení léčby, můžee očekávat vznik komplikací. K těm patří dehydratace při horečce nebo křeče pokud je horečka vysoká. K závažnějším komplikacím řadíe také peritonsilární nebo retrotonsilární absces, mastoitida nebo záněty paranasálních dutin. Ve vážnějších případech se onemocnění může rozšířit lymfatyckými cévami nebo krví po těle a vzniká sepse, zápal plic, endokarditida nebo meningitida. Pro streptokoka skupiny A je také charakteristická možnost vzniku autoimunitní odpovědi se vznikem komplikací jako je akutní revmatická horečka, glomerulonefitida. Artritida, zánět srdečního svalu nebo neurologické poruchy. Obecně můžeme říct, že spála z počátku připomíná klasickou angínu, celý proces nemoci je ale komplikovanější.

Diagnostika spály

Zkušený infektolog je schopen diagnostikovat spálu podle typických příznaků. Klasická výražka, vzhled jazyka nebo celkový průběh spály jsou poměrně charakteristické. Přesnou diagnostiku je možné získat mikrobiologickou kultivací, kdy se provede výtěr z krku nebo vyšetření krve. Krevní obraz vykazuje zvýšený počet bílých krvinek, C-reaktivní protein (CRP) je zvýšený. Možné je vyšetřit také specifické protilátky proti streptokoku ze vzorku krve. K diagnostice může napomoct řada klasických příznaků. Filatovův příznak je zarudnutí obličeje s blednutím kolem úst a Šrámkův příznak jsou bílé pupínky na ušních boltcích a na kůži kolem nehtů. Když shrneme zmíněné diagnostické metody, lze říct, že je možné spálu diagnostikovat dle klasických klinických příznaků, ale vždy je lepší použít další test, abychom s jistotou mohli vyloučit jiná onemocnění s podobným průběhem. Ideálním testem je výtěr z krku a následné mikrobiologické vyšetření vzorku nebo detekce antigenu či protilátek ze vzorku krve.

Léčba spály

Spála je streptokokové, tedy bakteiální onemocnění a tudíž je nejvhodnější léčebnou metodou podání antibiotické léčby. Klasicky se jako lék volby používá penicilin po dobu asi deseti dní. Pokud jsou antibiotika nasazena rychle, příznaky onemocnění se zmírní během několika dní a nemocný se cítí lépe. K antibiotikům je možné přidat léky ke snížení horečky a bolesti v krku. Většinou se doporučuje paralen nebo ibuprofen, což je skupina léků řadících se mezi nesteroidní protizánětlivé léky.

Olupování kůže ale ovlivněno antibiotiky není a pokračuje i po vymizení dalších příznaků spály. Cílem rychlého zahájení antibiotické léčby je prevence komplikací jako je gromerulonefritida nebo revmatická horečka, která může vést k závažnému poškození srdce u nemocnho dítěte. Antibiotická léčba také přeruší řetěz přenášení nákazy z dítěte na dítě a slouží také jako prevence dalšího šíření spály. Nemocný nění přenašeč emoci po přibližně 24 hodinách po záhajení antibiotické léčby. Výše zmínený penicilin je ve formě tablet. Některé menší děti nejsou schopné spolknout tablety, proto je možné užívat aoxicilin, který existuje také ve formě sirupu a má stejně dobré účinky jako penicilin. Pro nemocné, kteří nejsou schopni pozřít žádný lék ústyje možné použít tak zvaný penicilin G, který se  aplikuje injekcí do svalu. Výhodou je, že k úspěšnému vyléčení spály stačí pouze jedna injekce.

spala

V dnešní době stoupá výskyt alergií na penicilinová antibiotika, proto je potřeba myslet na další možnosti léčby. V takovém případě je možné se přiklonit k cefalosporinům, klindamycinu nebo erytromycinu. Pokud dojde k závažné komplikaci spály a tou je vznik peritonsilárního abscesu, je možné uvažovat o chirurgickém odstranění krčních mandlí a dranáži hnisu z abscesu. Antibiotická léčba se ale nasazuje i po odstranění mandlí, protože samotné vyoperování nezaručí zničení všech streptokoků. Alternativní léčba spály neexistuje a nedoporučuje se, jelikož bez léčby antibiotiky hrozí příliž mnoho závažných komplikací. Podpůrná léčba kloktáním nebo zábaly ale mohou být velmi užitečné a ulevit od bolesti a horečky. K hydrataci je možné použít čaj z břícy, přesličky, máty a lékořice. U velmi malých dětí je ale opatrnost při užívání bylin na místě. Olupování kůže může svědit a je tedy možné kůži promazávat krémem.

K samotné léčbě patří také důsledná hydratace nemocného. Horečka a bolest krku, kde nemocný nechce polykat a málo pije, mohou vést k rychlé a nebezpečné dehydrataci a to především u nejmenších dětí. Dnes se dají v lékárně pořídit speciální nápoje, které obsahují potřebné elektrolyty a cukr pro korekci dehydratacenebo je možné osladit dětský čaj a přidat malé množství soli. Důležitou součástí léčby je také klidový režim a pokud možno dítěti nechat několik dní a rekonvalescenci bez výrazné zátěže. Pokud je někdo zastánce homeopatické léčby, společně s užíváním antibiotik je možné užívat také Belladona 9CH při horečce, Mecurius Solubilis 9CH při hnisavých mandlích nebo Sulfur 9CH u vyrážky.

Prevence spály

Spolehlivá metoda prevence spály neexistuje. Účinná očkovací látka nebylo dosud představena, proto je nutné uvažovat, jak zabránit nákaze bakterií, jinak. Základem prevence většiny kapénkových nemocí je důkladné a časté mytí rukou, zakrývání úst při kašli či kýchání a používání jednorázových kapesníků. Kapesníky je ideálně možné po použití spláchnout do záchodu. Osoby by neměly sdílet skleničky, příbory a jiné pomůcky. Pokud mluvíme o dětském kolektivu, je velmi důležité izolovat již nakažené dítě a zahájit včas antibiotickou léčbu. Dítě nemocné spálou by mělo minimálně 24h od první dávky antibiotik zůstat v domácím prostředí a vyhýbat se kolektivům a veřejnosti obecně. Doporučuje se klidový režim, ale tato možnost je individuální dle stavu a povahy dítěte.

U osob, které z nějakého důvodu trpí onemocněním způsobeném streptokoky skupiny A opakovaně, je možnou metodou prevence dlouhodobé užívání antibiotik. Tato metoda se ale používá jen u výjimečných případů, u opakovaných revmatických horečkách nebo u onemocnění srdce. Problém je, že existuje mnoho poddruhů streptokoka A, proto stejné antibiotikum nemusí vždy fungovat. Zastánci otužování doporučují spíše podporovat imunitní systém dětí tímto směrem, vhodné je také v období zimních a jarních měsíců zvýšit příjem vitamínů, nejlépe v podobě čerstvého ovoce a zeleniny a celkově zbytečně nepřetěžovat organismus.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Seboroická dermatitida

Kůže se skládá ze tří základních částí: pokožky, škáry a podkožní tukové tkáně. Svrchní tenká vrstva pokožky (epidermis) je tvořena několika…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…