Ájurvéda
Slovo Ájurvéda je vytvořeno ze dvou slov sanskrtu: "ayur", což znamená život a "veda", což znamená věda, moudrost, znalosti. Dohromady tedy "věda…
Co je to Ájurvéda?
Slovo Ájurvéda je vytvořeno ze dvou slov sanskrtu: "ayur", což znamená život a "veda", což znamená věda, moudrost, znalosti. Dohromady tedy "věda života". Ájurvéda představuje nejstarší celistvý lékařský systém (stáří se odhaduje na 5 000 - 10 000 let) o zásadách zdravého způsobu života. Rozšířila se z Indie a ovlivnila nejen tibetskou a tradiční čínskou medicínu, ale i lékařství starověkého Egypta a Řecka. Ájurvéda je z tohoto důvodu považována za "matku všeho léčení".
Ájurvéda je matkou všech medicín
Ájurvédské principy jsou univerzální a nadčasové a platí jako zdroj všech tradic přírodního lékařství. Ájurvéda považuje člověka za neoddělitelný a vzájemně propojený komplex těla, ducha, mysli a jeho životního stylu. Snaží se o celostní, praktickou a jednoduchou formu léčení s cílem odhalit hlubší příčiny a souvislosti našeho zdravotního stavu. Ájurvédským klíčem k fyzickému i psychickému zdraví je schopnost předcházet takovým návykům a stereotypům, které se později projeví jako příznaky nejrůznějších nemocí a chorob.
Duchovní podstata Ájurvédy
Ájurvéda ale není pouze zdravotní systém. Vnímá člověka jako neodělitelnou součást přírody. Je v předsvědčení, že lidské bytosti by měli žít v souladu s přírodou a stejně jako zvířata a rostliny využívat přírodní zákony a vytvářet v sobě rovnováhu a zdraví. Toto zaměření na vedení lidí k udržení zdraví pomocí přírody může člověka dovést zpět k jeho vlastnímu Já. Starověké texty ukazují, že Ájurvéda byla původně používána jako režim, který odstraňuje překážky na cestě k seberealizaci. V určitém bodě však začaly mít zdravotní aspekty přednost před spirituální formou léčení. Jak se Ájurvéda v posledních letech stává komerčně životaschopná, tyto duchovní aspekty ustupují do pozadí, přesto ale existují.
Výhody Ájurvédy:
-
nemá žádné vedlejší účinky
-
nabízí zdravý, dlouhý a šťastný život bez nemocí
-
poskytuje vědomosti o životě
-
uvolňuje mysl
-
je to nejen léčba, je to způsob života
-
ukazuje dobré a špatné stravovací dopady na život
-
pomáhá dosáhnout svobody
Celá Ájurvéda je založená na teorii pěti prvků. Těmi jsou země, voda, oheň, vzduch a éther
Zdraví podle Ájurvedy je chápáno jako rovnováha tří dóša (základních sil). Prána nebo Váta (vzduch), agni nebo Pitta (oheň) a soma nebo Kapha (voda nebo země). V různých kombinacích tvoří tři tělesné dóša:
Když se spojí vzduch a éter, vytvoří to, co je v Ájurvédě známo jako váta.
- VÁTA představuje princip pohybu, buněčného vývoje. Řídí nervové impulsy, oběh a dýchání.
Oheň a voda jsou prvky, které dohromady vytváří Pittu.
- PITTA představuje funkci metabolismu, včetně trávení a vzniku krve, vznik různých sekrecí a exkrementů, které představují konečné produkty činnosti tkání. Představuje proces transformace.
Voda a země dohromady tvoří Kaphu.
- KAPHA představuje funkce ochlazování těla, uchovávání tepla a jeho regulace. Je zodpovědná za růst a má funkci poskytování ochrany.
Nerovnováha těchto tří principů vede k nemoci. Převaha jednoho principu nad ostatními představuje různé psychologické typy. Každý člověk má jedinečný podíl těchto tří přírodních sil a ájurvéda nám dává možnost pohlédnout na každého jako na originální kombinaci a vytvořit mu konkrétní léčebný plán.
Ájurvédské byliny
Ájurvédské byliny často doplňují nutriční požadavky na pravidelné udržování svého zdraví. Ájurvédské bylinné směsi jsou kombinací mnoha různých bylin, které navzájem synergicky působí. Jednotlivé byliny se používají jen zřídka. Jelikož některé z ájurvédských bylin jsou považovány za nejúčinnější a silné adaptogeny na planetě - jejich příznivé působení je dokázáno ve více než 80%ˇvšech nemocí - jsou nezbytné pro podporování a udržování zdravého lidského těla. Ájurvéda umí velmi detailně popsat atributy těchto léčivých bylin a jejich správné použití a tím urychlit hojení a posílení orgánů a systémů v těle.
Diskuse k článku