Japonská zahrada u vás doma

Japonská zahrada u vás doma

Místo, kde se člověk zklidní a bude mu příjemně, takové potřebuje v dnešní uspěchané době každý. Právě japonská zahrada tohle dokáže nabídnout. Představuje totiž jakousi oázu klidu, míru a harmonie. Japonskou zahradu je možné vytvořit i na docela malinkém prostoru, proto pokud o ní přemýšlíte, pusťte se s chutí do toho!

Čtěte také:

Jak vybrat rostliny a květiny podle Feng Shui pro správné proudění energií?

Chov ryb: sladkovodní ryby můžete chovat i v rybníku na zahradě jako okrasu

Japonské zahrady začínají být čím dál více oblíbené i v našich končinách. Zkušení zahrádkáři, ale i úplní začátečníci si rádi vytváří na svém pozemku pohodové oázy, v kterých mohou alespoň na chvíli zapomenout na hektický život okolo. Zeleň přirozeně uklidňuje a když k tomu ještě připočtete zurčení potůčku, nebo fontány, je výsledek dokonalý. Japonská zahrada u vás doma je ideálním řešením, pokud chcete mít na dosah krásné místo, kde vám bude dobře.

Japonská zahrada a její historie

Pokud bychom se chtěli dozvědět více o japonské zahradě a její historii, museli bychom se ohlédnout o téměř tisíc let zpátky. Již samotný název může napovídat, že okrasná japonská zahrada vznikla v Japonsku, nenechte se tím však mýlit. Poprvé světlo světa spatřila kolem roku 1192 nového letopočtu kdesi v Číně. Konkrétní podobu japonské zahrady, jak známe dnes, tak ovlivnila Čína a mimo jiné také Korea. V Japonsku se pak tento styl úpravy zahrad začal kopírovat a stal se nedílnou součástí místní kultury. Ovlivněn je v zemi ale i náboženstvím jako je budhismus, taoismus a šintoismus. Japonské zahrady je v zemi možné zpozorovat především v městských parcích nebo u místních chrámů.

Japonská zahrada a její druhy

Jak již bylo zmíněno, japonská zahrada bývá nejčastěji v Japonsku spatřována u chrámů, můžete ji ale také vidět na některých soukromých pozemcích, především pak u zámožnějších obyvatel, takové zahrady se nazývají rajské. Dále jsou v Japonsku k vidění takzvané čajové zahrady, kde se provádí všemi známé čajové obřady. Zde jsou ale některé další druhy:

  • Japonská zahrada, která je vytvořena pomocí umělých kopců, kamenů a písku a říká se jí karesansui, zde vodní prvky nenaleznete. Je určena především pro meditující.
  • Japonská zahrady doplněná malými jezírky a velkými jezery nazývající se cukijama. K vidění je nejčastěji právě v centrech japonských měst a určená je k procházkám.

Japonská zahrada a její principy

Jestliže vás japonská zahrada nadchla a budete si ji chtít vytvořit i doma, na své zahradě, pak byste se správně měli držet několika málo principů, které jsou spojené s jejím založením.

  1. Prvním principem je napodobení přírody. Japonská zahrada by neměla budit dojem umělý, ale přirozený, stejně tak jako právě volná příroda.
  2. Druhým principem je umisťování předmětů specifickým způsobem. Japonci jí říkají formace hus v letu. Jedná se o linii, kterou byste se měli řídit, když se budete rozhodovat o tom, jak bude japonská zahrada uspořádaná.
  3. Třetím principem je uzavřenost. Tím je myšleno to, že japonská zahrada by si měla zachovat tvář harmonické oázy, která bude útočištěm před hektickým životem.
  4. Čtvrtý princip je zaměřený na jednoduchost. Nic se nemá přehánět, a tak i v tomto případě je lepší méně než více. Nehodí se, aby byla japonská zahrada překombinovaná více prvky naráz.
  5. Pátý princip se soustředí na perspektivu. Japonská zahrada by měla být na první pohled smysluplně rozmístěná. Do popředí se doporučuje umístit vodní plochy, větší kopce a do pozadí kopce malé.
  6. Šestým principem je nepravidelnost, která jde tak trochu ruku v ruce s prvním principem napodobení přírody. Hlavní myšlenkou je to, že nic není dokonalé, a tak by se člověk neměl snažit o dokonalost ani v zahradě. Japonská zahrada by měla mít rozmanité tvary.
  7. Sedmý princip souvisí s lichými počty. Japonská zahrada je známá spíše lichým počtem kamenů, keřů, stromů, jezer.

Japonská zahrada má ale nespočet dalších principů, které by se měly dodržet při její tvorbě. Avšak je zcela na vás, jak ji pojmete.

japan-2637648_960_720

Japonská zahrada – co potřebujete?

Vytvořit si svůj vlastní ostrůvek klidu není nic těžkého, nějaký ten čas to ale zabere. Japonská zahrada vyžaduje poměrně značný díl investice. Než se do jejího tvoření pustíte, navštivte zahradnictví a vyberte si podle svého, jaké prvky se vám budou líbit. Co se týká rostlinek, volte například lekníny, bambus, kapradí, magnolie, pivoňky. Ze stromů jsou vhodné třeba sakury, javory, jinany. Doplnit svou japonskou zahradu je možné i o různé druhy keřů a tolik typické bonsaje, které snad ani nemohou chybět. Dále je vhodné zakoupit do japonské zahrady rozmanité druhy mechů a kamenů větších rozměrů. Nabízí se také varianty kamenných můstků a lamp. Jestli chcete mít v japonské zahradě i nějaké ty vodní plochy, pak neopomeňte i vhodná jezírka, fontánky, pítka – předtím je ale dobré promyslet přívod vody do zahrady. Základem je pak materiál na plochu zahrady jako je písek, nebo oblázky. Na tvorbu umělých kopců je pak zapotřebí dostatečného množství půdy.

Japonská zahrada – jak postupovat?

Buď si můžete k vytvoření japonské zahrady najmout zahradního architekta, který vám s její výrobou pomůže, nebo se do toho můžete pustit sami. Japonská zahrada vyžaduje samozřejmě vhodný prostor, kde se bude vyjímat. Na rozloze vůbec nezáleží. I na malém prostoru můžete vykouzlit krásné věci. Rozvrhněte si pomocí plánku, co a kde budete chtít mít umístěné. Podklad pro svou zahradu volte nejlépe písčitý, nebo oblázkový. Je dobré pečlivě vybrat místa pro výsadbu keřů, stromů, bonsají a dalších rostlinek, abyste k nim měli dobrý přístup, co se týká případné zálivky a hnojení. Pokud budete chtít rozmístit vodní plochy jako jsou jezírka a fontány, je dobré se obrátit na odborníky, kteří vám poradí jak na to technologicky. Umělé kopce pak vytvoříte pomocí vhodné půdy.

Fantazii se meze nekladou, a tak je zcela na vás, jak bude vaše japonská zahrada vypadat. Když se budete řídit svými vnitřními pocity, neuděláte chybu nikdy. Vybírejte tak, abyste se v zahradě cítili krásně a dobře se vám v ní odpočívalo. Také počítejte s tím, že japonská zahrada vyžaduje údržbu. Proto se s ní nudit opravdu nebudete.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Planta naturalis: osivo pro založení květnaté louky
Společnost Planta naturalis přispívá k obnově…
Zahradnictví v Tursku nabízí rostliny, nářadí i hnojiva
Péče o zahradu nikdy nekončí a stále je…

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Sůl Himalájská růžová jemně mletá 500g DNM

Kamenná sůl z Pákistánu Himalájská sůl je kamenná sůl…
27 Kč

Ayur Elixir 7 Dasamoolarishata Siddhalepa

Ájurvédský bylinný elixír, dodává energii Elixír…
390 Kč

Echinaceové bonbony 50g ESI

Chutné bonbony s Echinaceou a vitamínem C  Echinaceové…
112 Kč

C-KOMPLEX Formula 1000, 60tbl. VH

Postupné uvolňování, se šípky a echinaceou Vitamin C pro…
142 Kč

Tea Tree Oil 100% 25ml Dr.Popov

Olej z čajovníku australského (Tea Tree…
210 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…