Podzimní hnojení trávníku: Jak vybrat podzimní hnojivo, aby se tráva zelenala i na jaře?
Podzim je čas, kdy se příroda pomalu ukládá k odpočinku a platí to i v případě vašeho trávníku. Aby byl na jaře opět svěží a zdravý, musíte ho správně uložit ke spánku už nyní. Se začínajícími chladnými dny potřebuje trávník zvláštní péči, kromě pravidelného sekání, je ho třeba provzdušnit, odstranit usazené biologické nečistoty a použít speciální podzimní hnojivo. Vaše starostlivost bude na jaře odměněna pohledem na krásnou zelenou zahradu plnou života.
Podzimní hnojení trávníku je důležité, předchází mu ale několik kroků
Krásný trávník je chloubou každého domu, za jeho pěkným vzhledem ale vždy stojí pravidelná a pečlivá práce. Nenechávejte nic náhodě a připravte váš trávník na zimu důkladně. Důležité je především správně provedené podzimní hnojení, které je odlišné od hnojení v jiných částech roku. Než k němu však přikročíte bude potřeba provést několik dalších kroků.
1. Pohrabejte a posekejte
Aby tráva také na podzim žila a rostla, je nutné pravidelně z ní shrabávat listí. Nemusíte sebrat každý lísteček, se slabou vrstvou listí si poradí i sekačka. Jak často trávu na podzim sekat? Dokud roste, je pravidelné sekání nutné. Na podzim ale tráva roste pomalejším tempem, proto bude stačit, když jí posekáte jednou za týden až čtrnáct dní.
2. Proveďte vertikutaci
Trávník musí především dýchat. Toho dosáhnete provzdušňováním neboli vertikutací. Během vertikutace se provzdušní travní drn a odstraní se travní plst, která brání správnému růstu trávníku. Plst je vrstva odumřelých rostlin, plevele, mechu nebo zbytků posečená trávy a tvoří se na každém trávníku. Na vertikutaci malých travnanatých ploch vám postačí vertikutační hrábě, které zeminu jemně rozryjí. Na větší plochy si můžete pořídit vertikutátor na elektrický pohon.
3. Vysejte novou trávu
Letní sluníčko nebo třeba gril postavený na trávníku stále na tom stejném místě, mohou na vašem travním koberci vytvořit nevzhledná mrtvá místa seschlé a zežloutlé trávy. Abyste měli jistotu, že trávník bude příští rok zase plný života, doporučuje se na taková místa nově trávu zasadit. Nejprve starou trávu včetně kořínků odstraňte hráběmi, místo jemně můžete nakypřit vidlemi a vysejte travní směs. Novou travní směs můžete aplikovat také plošně na celou zahradu. Přísev se provádí od srpna do konce října, kdy nejsou teploty nižší než 12 stupňů.
Podzimní hnojení trávníku dodá trávě sílu na zimu
Proč je dobré trávník na podzim hnojit? Hnojením mu dodáte potřebné živiny, které potřebuje k tomu, aby se přes zimu zocelil a příští jaro začal zase směle růst. Jaký přínos má podzimní hnojení trávníku?
- Pomáhá dobrému přezimování trávníku.
- Zaručuje odolnost trávy proti mrazu.
- Působí preventivně proti houbovým chorobám.
- Pomáhá trávníku lépe čelit nepříznivým vlivům počasí.
Podzimní hnojivo se od jarního liší
Je důležité použít speciální podzimní hnojiva, která se svým složením liší od hnojiv používaných na jaře. V jarním období trávník potřebuje především látky podporující jeho růst, na podzim je naším cílem růst naopak spíše utlumit a rostlinu vyživit. V zimě trávník neroste na povrchu, ale sílí pod zemí. Když dostatečně vyživíme jeho kořeny, bude na jaře zdravý a plný síly. K tomu nám nejlépe pomůže právě podzimní hnojivo, které obsahuje potřebné látky. Které látky to jsou a jak na trávník působí?
- DRASLÍK - podporuje vyzrávání rostlinných pletiv a přispívá ke snížení obsahu vody v tkáních. Tím se výrazně snižuje riziko zamrznutí výhonků. Draslík se v půdě lépe pohybuje při nízkých teplotách, a proto ho rostliny mohou právě na podzim nejlépe využívat.
- HOŘČÍK - podporuje fotosyntézu a tím zabraňuje předčasnému žloutnutí listů.
- ŽELEZO - má příznivý vliv na obsah chlorofylu v rostlině a tím také podporuje fotosyntézu.
- SÍRA - pomáhá tvorbě bílkovin.
Naopak dusíku má podzimní hnojivo málo, podporuje totiž růst rostlin a využívá se proto v jarních hnojivech.
Jaké podzimní hnojivo vybrat?
Podzimní hnojivo se vyrábí v mnoha provedeních, které se liší cenou, velikostí i účinnými látkami, seženete je v sypké i tekuté formě. U prodejce nebo na obalu hnojiva naleznete informace o množství účinných látek v hnojivu, můžete se tedy rozhodnout podle toho, co váš trávník nejvíce potřebuje. Některá hnojiva jsou s přídavkem síry, jinde najdete přidané množství draslíku.
Podzimní hnojivo se prodává v balících různých velikostí, od pětikilových až po balíky s obsahem 25 kilo. Abyste odhadli, které balení koupit, počítejte přibližně množství 20 až 30 gramů hnojiva na metr čtvereční. Cena hnojiv se pohybuje okolo 200 korun za pětikilové balení. Podzimní hnojivo se vyrábí také v tekuté formě.
Horké léto může někdy půdu pořádně vyčerpat a trávník místy seschne. Chcete-li ho kromě použití hnojiva oživit i zasetím nové trávy, můžete zakoupit podzimní hnojivo s přídavkem travního osiva.
Jak a kdy provádět podzimní hnojení trávníku?
Kdy se do hnojení pustit? Do půlky září klidně směle používejte sezónní hnojiva, tráva ještě stále roste a teploty jsou poměrně vysoké jak přes den, tak v noci. Podzimní hnojivo začněte používat nejdříve ke konci září a nejpozději na začátku listopadu. Nižší teploty totiž umožní prospěšné látky dopravit až ke kořenům. Podzimní hnojivo rovnoměrně aplikujte na celou plochu trávníků. Abyste dosáhli opravdu rovnoměrného rozmístění, můžete využít rozmetadlo hnojiv, které seženete v zahradnických potřebách. Jeho cena se pohybuje v několika stovkách až tisících korun, podle toho, jak propracovaný systém zvolíte.
Diskuse k článku