Potravinoví moli jako nezvaní hosté. Jak se jich zbavit?
Řada domácností se potýká s téměř nekonečným bojem s hmyzem, který dokáže napáchat obzvlášť v kuchyni velké škody, jsou jimi potravinoví moli. Potravinoví moli jsou nezvaní hosté a pokud se u vás zabydlí, horko těžko se jich budete zbavovat. Sami o sobě se v domácnostech nezačnou vyskytovat, obvykle si je rodina přinese z obchodu v mouce, cukru, či jiných potravinách. Posléze si je nic netušíc může roznést po celé kuchyni a do skoro všech potravin.
Jak se bránit bodnutí hmyzem? Zatočte se svěděním a otokem
Vyrobte si domácí repelent proti klíšťatům a komárům a zatočte s obtížným hmyzem!
Nejraději mají potravinoví moli především mouku, čokoládu a vlastně všechno sypké. Pokud suroviny napadnou, jsou prakticky na vyhození. Domů se je nemusíte donést pouze s nákupem, mohou se k vám přestěhovat například od sousedů, nebo jen tak vlétnou oknem, neznámo odkud. Je to hmyz vlezlý a houževnatý.
Potravinoví moli – co jsou vlastně zač?
Potravinoví moli se nazývají latinsky Ephestia kuehniella, neboli Zavíječi mouční. Země jejich původu je Asie, odtud se dostali postupně do celého světa. První případy výskytu potravinových molů v Evropě byly zaznamenány někdy kolem 19. století, kdesi v Německu. Potravinoví moli jsou v podstatě takoví malí motýli, světlé šedohnědé barvy. Měří něco málo přes dva centimetry. Vyvíjejí se z bíle zbarvených larev, velkých asi jeden centimetr. Ty samičky kladou nejraději právě do již zmíněných potravin – čokolády, kakaa, mouky, cukru. Těžkou hlavu z nich mají především výrobci mouky, dříve také mlynáři.
Samička potravinového mola je schopná za svůj život naklást neuvěřitelné množství larev, někdy až 300. Vývoj larvy v dospělého jedince trvá v běžné pokojové teplotě asi 3 měsíce. Potravinoví moli si hoví v teplém prostředí. Neaktivní jsou v zimních měsících.
Potravinoví moli – jak si doma počínat, aby se neobjevili
Pokud chcete předcházet tomu, aby se potravinoví moli zabydleli ve vašich dobrotách, je potřeba se zaměřit na tyto kroky:
- Pravidelně kontrolujte nádoby a obaly s moukou, cukrem, v podstatě vším, do čeho by mohli potravinoví moli proniknout. Důkladně tyto obaly zavírejte, nesmíte ponechat sebemenší otvor, který potravinoví moli rádi využijí.
- Dbejte na hygienu a čisté prostory ve špajzu, kuchyňské lince, zkrátka všude, kde máte potraviny uskladněné. Pravidelně je omývejte, dezinfikujte.
- Pokud je to možné, neskladujte doma více potravin, než je nutné. Čím více toho budete mít, tím je větší riziko, že by se potravinoví moli mohli vyskytnout.
Potravinoví moli – co dělat, když už se zabydlí v našem obydlí?
- Veškeré potraviny, kde potravinoví moli přebývají, nebo máte snad podezření, že by zde mohli přebývat preventivně vyhoďte.
- Vykliďte špajz, kuchyňskou linku, všechna místa, kde se potravinoví moli vyskytli a řádně omyjte dezinfekcí, vysajte, můžete také použít běžné insekticidy na lezoucí hmyz.
- Pro případný monitoring přítomnosti a množství potravinových molů si pořiďte mololapky. Pomohou vám detekovat to, zda jste je opravdu vyhubili, nebo se ve vaší domácnosti nadále zdržují.
- Všechny nové potraviny pečlivě zavírejte, aby se nedostali potravinoví moli dovnitř.
- Pro jistotu velký úklid a dezinfekci skříněk můžete i několikrát opakovat.
Potravinoví moli se neradi vzdávají. Počítejte tedy s tím, že boj s nimi ve vaší domácnosti bude náročný a může trvat dlouho, než se jich úplně zbavíte. Pokud nejste příznivcem chemického zneškodnění hmyzu, můžete využít i čistě přírodní prostředky, které míváte běžně v domácnosti. Jsou jimi například: kůra z citrónu, sušený hřebíček, pepř, nebo klasické mýdlo. Kdo má zahrádku a pěstuje levanduli, může ji proti potravinovým molům také použít.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku