Víte, jak se správně starat o živé vánoční dekorace?
Vánoční dekorace mohou krásně ozdobit náš byt v době nejhezčích svátků v roce. Pomohou nám v tmavém ročním období trošku rozzářit naše domovy a potěšit tak naši psychiku. Mez typické vánoční dekorace patří vánoční hvězda, vánoční kaktus, zelené jmelí a samozřejmě ozdobený vánoční stromeček. Jak se o živé vánoční dekorace postarat, aby byly i na Štědrý den krásné?
Vánoční dekorace: Jak udržet vánoční stromeček čerstvý
- Před umístěním vánoční dekorace do stojanu kmen zkraťte. Díky čerstvému řezu lépe přijímá vodu.
- Pořiďte si zavlažovací stojan - existují různé průměry. Díky váze vody je stromeček i více stabilní. Strom přijímá vodu pletivem pod kůrou, proto musí kůra dosahovat pod hladinu!
- Do stojanu s vodou můžete vánoční stromek umístit již po zakoupení a nechat ho na třeba na terase.
- Mějte vánoční stromek co nejdéle v chladném prostředí (balkón, zimní zahrada).
- Pomozte stromku v teplé místnosti pravidelným zvlhčováním - stačí dát vodu do rozprašovače a jednou za den jej postříkat.
- Věšte ozdobičky více ke kmínku, aby větve nebyly přetíženy.
- Pořiďte si stromeček v květináči. Ovšem takový, aby neměl osekané kořeny. Jen takový vydrží opravdu dlouho, případně je i možné jej na jaře přesadit.
Jaký vánoční stromek zvolit?
Zvažte, jak dlouho bude u vás doma stromeček ve formě vánoční dekorace opravdu stát a teprve podle toho vybíjejte. Nejkrásnější bývá smrk, avšak vydrží nejkratší dobu (rychle opadává). Na druhou stranu nejdéle vydrží borovice, která však není vždy tak esteticky dokonalá. U obou typů navíc máte šanci získat ty, které byly vypěstovány v ČR. Jedle se zpravidla dováží ze severských zemí (Dánská). Nejpravidelnější tvary mívá jedle kavkazská.
Vánoční stromek v květináči
- Umístěte stromek na světlém místě, ale co nejdále od topení (vzdálenost by měla být alespoň 1 metr).
- Ideální teplota je kolem 20 ˚C. Pokud máte v místnosti výrazně více stupňů, nenechávejte zde stromek déle než 14 dní.
- Nezapomeňte, že jde o specifickou pokojovou rostlinu, proto ji pravidelně zalévejte.
- Zalévání spíše menší zato častější. Tato vánoční dekorace je citlivá na přelití.
- Přihnojujte speciálními tabletami (obvykle stačí na 1 rok).
- Vynechejte prskavky a voskové svíce.
Vánoční kaktus – co udělat aby vykvetl včas?
Mezi velmi oblíbené vánoční dekorace patří i vánoční kaktus, který vás může na Štědrý den potěšit krásnými květy. Pochází z pralesních oblastí Jižní Ameriky a řadí se mezi krátkodenní rostliny. K životu jim stačí méně než dvanáct hodin osvitu a do květu jdou až v druhé polovině roku, kdy se dny krátí. Přestože vánoční kaktus patří mezi nenáročné pokojové rostliny, je třeba pár kroků učinit:
- Důležitým faktorem je teplota. Pokud jej máte v místnosti s teplotou nad 22˚C, bude skvěle růst, ale ke květu se mít nebude. Je třeba jej umístit někam, kde se teplota pohybuje maximálně 15˚C.
- Zamezte přímým slunečním paprskům, případně dešti.
- Udržujte zde spíše vlhčí prostředí (jinak poupata mohou opadat).
- Pozor na mrazy!
- Omezte zálivku až do doby viditelného nasazení poupat. Teprve pak se vraťte k „normálnímu“ zalévání. Vánoční kaktus zbytečně nepřelévejte ani nyní, jinak uhnijí kořeny. Po odkvětu zase zálivku omezte.
Vánoční hvězda patří mezi nejpopulárnější vánoční dekorace
Efektní vánoční dekorace je i vánoční hvězda, která je však na rozdíl od vánočního kaktusu trošku náchylnější na zimu a zejména průvan. Pokud ji pořizujete na vánočních trzích či v prodejně, kde je umístěna u dveří, rostlinka pravděpodobně nebude zcela v pořádku. Stejně tak nepodceňte přepravní obal a nechte si ji důkladně zabalit. Pozor na střídání teplot. Jakmile se „nachlazená“ rostlina ocitne v teple shodí nejen poupata, ale i barevné listy. Vám tak zůstane jen nevzhledný pahýlek. Jaká jsou pravidla ke správnému pěstování této pokojové rostliny?
- stálá teplota okolo 20˚C avšak mimo dosah topných těles
- zamezte průvanu (například při větrání ji přemístěte na bezpečné místo)
- zalévejte výhradně odstátou vodou v pokojové teplotě
- zemina musí být „jen“ mírně vlhká, tato pokojová květina nesmí stát ve vodě (voda by neměla zůstávat ani v podmisce)
Vánoční hvězda na příští rok
Pokud vám vánoční hvězda odkvete není třeba ji vyhazovat. Můžete ji bez problémů pěstovat po celý rok. Seřízněte ji na cca 10 centimetrů. Pozor, bílé latexové mléko, které teče ze stonku, může být pro vaši pokožku dráždivé. Po seříznutí stonek na chvilku vložte pod vroucí vodu nebo podržte nad plamenem svíčky, aby se místo zacelilo. Rostlinku poté držte v chladnějším, ale světlejším místě a pohnojte ji. Během roku porostou jen zelené listy. Aby vykvetla, je třeba ji uskladnit v temnotě po dobu minimálně 50 dní, a to 12 hodin denně.
Diskuse k článku