Chcete se zbavit mšic? Pomohou berušky! Poradíme, jak berušky na zahradu přilákat a udržet je tam

Chcete se zbavit mšic? Pomohou berušky! Poradíme, jak berušky na zahradu přilákat a udržet je tam

Slunéčko sedmitečné je brouk s červenými krovkami, na kterých se vyjímá sedm černých teček. Lidový název pro slunéčko je beruška nebo berunka. Čeleď slunéčkovitých je velmi početná a rozmanitá, proto můžeme narazit i na berušky s jiným počtem teček. Pro všechna berušky je typický jejich charakteristický, polokulový tvar těla a pestré barvy krovek. Krom dětí, které mají berušky rády pro jejich veselý vzhled a snadnou rozpoznatelnost jsou velmi oblíbené i mezi zahrádkáři. Slunéčka jsou dravá a dravé jsou i jejich larvy a jsou schopny zkonzumovat velká množství mšic. Mšice jsou nepřítelem všech pěstitelů, protože konzumují rostliny a přenášejí na ně různé choroby.

Čtěte také:

Jak na mšice bez chemie?

Slunéčko sedmitečné

Slunéčko sedmitečné je jedním z našich nejznámějších a nejhojněji se vyslytujících brouků. Tělo slunéčka je asi 7 – 10 milimetrů dlouhé, tvar těla polokulovitý. Krovky jsou červeně zbarveny, se třemi černými tečkami na každé straně a jednou tečkou společnou pro obě krovky.

Berušky se živí mšicemi

Larva berušky bývá šedá, někdy s nádechem do hněda nebo modra, s četnými černými i ornažovými nebo červenooranžovými skvrnami. Vyskytuje se v oblasti střední Evropy, ale je hojně rozšířeno i jinde v Evropě. Žije na rostlinách, kde larvy i imaga pronásledují a loví mšice. Neživí se však jenom jimi.  

Rozmnožování berušek

Na jaře samičky snášejí vajíčka do menších skupinek na různé rostliny. Jedna samička berušky naklade 50-150 vajíček. Po pěti až deseti dnech se z nich líhnou pestře skvrnité larvy. Po čtyřech larválních stádiích se zakuklí na tři až šest týdnů. Kukly slunéčka jsou červenooranžové s černými skvrnami a najdeme je zavěšené hlavou dolů na spodních listech. Za chladnějších dnů se berušky shromažďují do velkých skupinek pod kameny, kořeny a klády, kde ve strnulém stavu zimu přečkají.

Slunéčka musí přezimovat aspoň jednu zimu, aby se mohla vylíhnout další, pokračující generace. Proto je vhodné na zahradě připravit na chladnější měsíce úkryt pro berušky.

Mšice

Druhů mšic je obrovské množství. Liší se velikostí i zbarvením. Jejich názvy obvykle pocházejí od názvu rostliny, kterou napadají – mšice zelná, mšice rybízová atd.

Mšice na zahradě

Napadení mšicí poznáte podle listů, začnou být zkroucené, povadlé, ztrácejí barvu. Při otočení listu najdeme na jeho spodní straně spoustu malých broučků, mšic. Kromě toho, že vysávají z rostliny šťávu, přenášejí také různé choroby. Při přemnožení mšic se může na listech objevit i černý mazlavý povlak. Objevíte-li mšice na jedné rostlině, pak se pokuste nejprve zničet mechanicky, odtrhněte listy, případně oddělte rostlinu od ostatních. Přečtěte si také, jak na mšice bez chemie. A další tipy, jak na mšice

Slunéčko sedmitečné je neznámějším požíračem mšic, na mšicích si pochunají i larvy slunéčka.

Další tipy, jak na mšice

  • Dalšími pomocníky z přírody jsou vosičky Aphidius colemani. Vosičky však lze použít pouze v uzavřených prostorách.
  • Kromě živočichů také zvýší pravděpodobnost toho, že se mšice objeví, správný výběr rostlin. Afrikány svým pachem mšice odpuzují a doporučuje se i lichořeřišnice.  
  • K boji proti mšicím lze použít roztok z vylouhovaných tabákových nedopalků, kterým postříkáte listy rostliny.
  • Postřik z rozdrceného česneku, nastříkaný na rostliny.
  • Kopřivový nebo pelyňkový nálev.
  • V interiérech pomůže zavěšená levandule.

berušky na zahradě2

Jak přilákat berušky do zahrady?

Berušky lze přilákat do zahrady jednoduchým cukerným roztokem. Cukerný roztok napodobuje lepkavé sladké orosení vylučované mšicemi. Slunéčka tato sladká rosa láká, neboť naznačuje přítomnost mnoha mšic. Někteří pěstitelé používají jednoduše kostku cukru, na kterou lze slunéčka rovněž nalákat.

Přilákat berušky můžeme také tím, že na zahradě vysadíme rostliny, které tyto brouky přitahují. Slunéčka sedmitečná mají rády pelargonie, muškáty a slunečnice.  

Úkryt pro berušky aneb jak si berušky na zahradě udržet?

Aby ráda na zahradě zůstávala, potřebují kromě potravy také úkryt pro berušky. Ideálně je to místo v zahradě, které není úplně udržované, například kousek zahrady s různým roštím, kameny, travou, kousky kůry apod.

Takovéto místo představuje přirozený úkryt pro berušky, kde mohou v klidu přezimovat. Oblibě se v současnosti těší i hmyzí domečky.

Můžeme vyrobit speciální přezimovací domečky - úkryt pro berušky. Jsou to jednoduché dřevěné krabičky, vyplněné senem a mechem, na jejichž spodním konci zůstane škvíra nejvýše centimetr vysoká. Umístíme je pod stromy a na další vhodná a klidná místa.  



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Planta naturalis: osivo pro založení květnaté louky
Společnost Planta naturalis přispívá k obnově…
Zahradnictví v Tursku nabízí rostliny, nářadí i hnojiva
Péče o zahradu nikdy nekončí a stále je…

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Prášek do myčky 2,7kg ALMACABIO

Prášek pro zářivě čisté a lesklé nádobí, dermatologicky…
470 Kč

Olej KALINJI (Černucha setá) 100ml Fudco

Olej z černuchy seté Po mnoha století se používá jako…
351 Kč

BIO Aktivní dlouhověkost (GUDUCHI) 60kps.

Guduči neboli Amrita v kapslích Složení 1 kapsle: 350 mg …
239 Kč

FERROLIN C 30 kapslí ESI

Doplněk stravy obsahující železo, Vitamín C, kyselinu…
224 Kč

PROPOLIS pastilky s mátou ESI

Propolisové pastilky s mátou 30 ks Propolisové pastilky s…
120 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…