Zatmění Slunce a zatmění Měsíce: Co jsou zač a kdy nás čekají?
Už odedávna nás fascinovalo dění na obloze. Mezi ty nejvzácnější jevy patří bezesporu zatmění Slunce. Ale ani zatmění Měsíce neuvidíme každý den. Neustálé pohyby měsíčních těles způsobují, že se někdy navzájem překrývají. A právě to je důvodem, proč můžeme zatmění pozorovat. Zjistěte, jak zatmění Slunce i zatmění Měsíce vznikají, jak je poznat a kdy nás čekají!
Nejbližší zatmění Slunce v Česku uvidíme v roce 2021
Zatmění Slunce je velkolepý zážitek. Tento vzácný astronomický jev se na obloze objevuje jednou za pár let. Jedinečný úkaz zatmění Slunce není pro celý svět stejné. Abychom ho mohli vidět, vždy záleží na lokalitě, ve které se zrovna nacházíme.
- Poslední úplné zatmění Slunce jsme v České republice mohli vidět v roce 2015.
- Nejbližší zatmění slunce na území České republiky uvidíme až 10. června 2021, ale bude jen prstencové.
- Úplné zatmění Slunce nás v České republice čeká 12. srpna 2026.
Co je to zatmění Slunce?
Zatmění Slunce nastává, když se Měsíc v úplňku dostává přesně mezi Slunce a Zemi. Zcela zastiňuje Slunce, my ze Země tak vidíme Měsíc, který překrývá Slunce. Měsíc zabraňuje tomu, aby se na Zemi dostávaly sluneční paprsky, a vrhá tak stín. Na druhou stranu Měsíc není natolik velký, aby mohl vrhat stín na celou planetu. Stín je proto jen na některých částech povrchu Země. Kvůli tomu, že jsou Měsíc a Slunce neustále v pohybu, se mění i pozice stínu. Proto můžeme vidět zatmění Slunce v různých částech světa v jiný čas.
Zatmění Slunce není jen jedno
Úplné zatmění Slunce
Země, Měsíc i Slunce se dostávají do jedné přímky. Ze Země můžeme pozorovat, jak Měsíc zcela překrývá Slunce, a na obloze vidíme tmavý kotouč.
Prstencové zatmění Slunce
Země, Měsíc a Slunce jsou také v jedné ose, ale s tím rozdílem, že Měsíc nepřekrývá Slunce celé. Kolem Měsíce lze vidět jasný prstenec, což je obrys Slunce.
Částečné zatmění Slunce
V tomto případě není Země, Měsíc a Slunce v jedné ose. Měsíc proto překrývá Slunce jen z části. Na rozdíl od předchozích typů zatmění Slunce, to částečné je viditelné z mnohem větší oblasti na Zemi. Přečtěte si, jaké jsou fáze Měsíce.
Kombinované anebo hybridní zatmění Slunce
Nejvzácnější jev nastává, když z jednoho místa vypadá zatmění Slunce jako úplné, zato z jiného jako prstencové.
Úplné zatmění měsíce uvidíme v roce 2025
Zatmění Měsíce můžeme pozorovat z různých částí Země. Oproti zatmění Slunce je zatmění Měsíce podstatně delší. Dokonce může trvat až 106 minut. Navíc se zatmění Měsíce děje častěji. Může se objevit dvakrát až třikrát do roka. Na druhou stranu, není to pravidlo. Nemusí se také objevit vůbec.
- Poslední úplné zatmění Měsíce bylo 21. ledna 2019.
- Částečné zatmění Měsíce uvidíme 16. července 2019.
- Na nejbližší úplné zatmění Měsíce se můžeme těšit až v roce 2025, konkrétně 7. září. Sice už 16. května 2022 nastává taktéž úplné zatmění Měsíce, ale z našeho území se bude jevit jen jako částečné.
Co je to zatmění Měsíce?
Zatmění Měsíce je jev, kdy se Země dostává mezi Měsíc a Slunce. Tyto tři tělesa se dostávají do jedné osy, ale na rozdíl od zatmění Slunce, jsou v jiném pořadí. A to Slunce, Země a až pak Měsíc. Pokud se tyto tři nebeská tělesa dostanou do jedné osy a k tomu je úplněk, vzniká zatmění Měsíce. Pokud vás zajímá Měsíc, bude vás zajímat i LUNÁRNÍ KALENDÁŘ. Přečtěte si také, jaké úplňky nás čekají v 2019.
Existují tři druhy zatmění Měsíce
- Polostínové zatmění Měsíce: Měsíc se dostává pouze do zemského polostínu. Z povrchu Země si běžný pozorovatel polostínového zatmění Měsíce skoro nevšimne.
- Částečné zatmění Měsíce: Když se Měsíc dostává do plného stínu Země pouze zčásti, nastává částečné zatmění Měsíce.
- Úplné zatmění Měsíce: Poté, co se Měsíc dostane zcela do plného stínu Země, objevuje se nejznámější, úplné zatmění Měsíce. Často je měsíc zbarvený do oranžova až ruda.
Přečtěte si také o rituálu při zatmění Slunce či Měsíce.
Diskuse k článku