Společné bydlení s rodiči - noční můra nebo praktické soužití?

Společné bydlení s rodiči - noční můra nebo praktické soužití?

Situacím, kdy na společné bydlení s rodiči jednoho z partnerů dojde, se však přesto některé páry nevyhnou ani v dnešní době. Jsou to většinou ekonomické, finanční důvody, které k vícegeneračnímu soužití vedou. V případě takovéhoto soužití je třeba mnohých ústupků, kompromisů, porozumění a tolerance na obou stranách, aby mohlo společné bydlení s rodiči být pohodové, klidné a život šťastný.

Čtěte také:

Mezigenerační vztahy a nevyhnutelné střety generací

Společné bydlení s rodiči nemusí automaticky znamenat katastrofu

Soužití partnerů či mladých manželů společně s rodiči není nutným předpokladem pro to, aby partnerský život nebyl příjemný a spokojený a vztah se rozpadal. Trhliny ve vztahu se mohou objevit z mnoha různých důvodů, je však pravdou, že žití více generací pod jednou střechou klade na všechny zúčastněné zvýšené nároky. Paradoxně velmi často se právě tam, kde se objevuje největší snaha „mít se rádi“ a vycházet spolu, objevují výrazně obtížné a složité situace.

Potenciálních rizikových faktorů pro vztah se v takové situaci objevuje celá řada. Od prvopočátku se vlastně jedná o nevyrovnanou situaci, kdy jeden z páru zůstává na svém, tedy v teritoriu, které zná, kam patří, zatímco druhý se tam může ještě dlouho cítit do jisté míry jako host. Pak už je vcelku jedno, zda zvaný nebo nezvaný. Na vzájemnou adaptaci generací jsou kladeny rovněž jisté nároky a na vině neshod mohou být i běžné provozní záležitosti dennodenního chodu domácností.

Dnes je však mezigenerační bydlení spíše výjimkou, mnohé starší lidi tento vývoj docela nepříjemně zaskočil. Postavili si velké rodinné domy s představou, že s nimi jejich děti budou nejen vyrůstat, ale i žít v dospělosti. Realita je však mnohdy úplně jiná. Rodiče, kteří se již nacházejí v důchodovém věku a žijí ve velkém domě sami, mívají třeba i potíže s jeho údržbou apod.

Ke společnému bydlení s rodiči vedou většinou hlavně praktické důvody

Vícegenerační bydlení se může stát zkouškou partnerského vztahu. Společným bydlením s rodiči může vznikat mnoho konfliktních situací. Díky těm se mnohdy i ukáže, do jaké míry jste s partnerem jednotní, schopní se dohodnout a případné vznikající konflikty řešit. Pokud je vztah spokojený, neměli by rodiče být příčinou rozpadu jinak fungujícího partnerství.

Ke společnému soužití s rodiči vedou většinu mladých párů hlavně finanční a praktické důvody, z vlastního rozhodnutí by ho většina lidí spíše nevolila. Dnes se k němu uchyluje asi jen 7% párů.

Rozdílnost domácích pravidel, zaběhlého řádu, povah, věku i souvisejícího životního stylu vede logicky ke vznikajícím třecím plochám. Záleží pak převážně na tom, jak zúčastnění umí vzniklé problémy řešit, zda jsou vůbec ochotni je řešit a zda se dokáží přizpůsobit druhým, tolerovat jejich zvyky a představy o životě atd.

Co vyřešit, než přistoupíme na společné bydlení s rodiči?

Již od samého počátku společného soužití by mělo být jasné, že jde o dvě rodiny, tedy dvě samostatné jednotky. Proto jde jednak o „rozdělení“ si teritoria a v neposlední řadě také o jeho respektování.

  • Chceme-li vstoupit na území druhé rodiny, měli bychom k tomu vždy přistupovat tak, že jdeme na návštěvu. Klepání na dveře by mělo být samozřejmostí, stejně jako fakt, že nejdeme na návštěvu k druhé rodině, pokud nejsou doma.
  • Užívání společných prostor by mělo být rozhodně také od počátku upraveno pravidly.
  • Nezapomeňte rovněž prodebatovat a nastavit si financování nákladů, které jsou se společným soužitím spojené.
  • Dojde-li na neshody, pak by koalice s partnerem měla být vždy přednější, než koalice s rodiči nebo sourozenci.

Bydlení, kde bytové prostory nejsou úplně oddělené

Soužití v domě nebo bytě, kde bytové jednotky od sebe nejsou zcela odděleny, je ještě o něco náročnější. Příležitostí pro střety je tu totiž samozřejmě vzhledem k těmto okolnostem ještě mnohem více. Problematickými místy v bytě se v rámci takovéhoto soužití stávají hlavně koupelna a kuchyně. Vyhrocené situace se mohou na tak malém prostoru rychle kupit.  

Emoce při společném bydlení s rodiči

Do veškerých vzájemných vztahů mezi lidmi vstupují vzájemné sympatie a antipatie. Ať už totiž chceme nebo ne - emoce nevymažeme a často je velice důležitý i prvotní kontakt partnera a rodičů. Dost záleží na prvním dojmu, který u potenciální tchyně a tchána vyvoláte. Pravidla pro premiérové setkání nejsou zas až tak náročná a nesplnitelná, v podstatě je lze odvodit z pravidel slušného chování. Rodiče mají samozřejmě právo si na partnera vytvořit vlastní názor, nemusíte jej sice zcela sdílet, ale na druhou stranu se jím nemusíte v žádném případě řídit. Ve vlastním zájmu však tomuto názoru naslouchejte. Rodiče si mohou všimnout něčeho podstatného, co jsme my sami ve fázi zamilovanosti přehlédli. Podloženou kritiku od kritiky manipulativní poznáte podle toho, že se konkrétně vyptáte na to, co jim na partnerovi vadí.

Přináší-li společné bydlení s rodiči časté konflikty, je třeba situaci rychle řešit.

Soužití s rodiči manželky nebo partnerky

Soužití s rodiči ženy bývá z mnoha důvodů snazší. Většina střetů v domácnosti většinou vzniká na základě běžného provozu domácnosti a matka a její dcera většinou přeci jen mívají podobnější domácí návyky, než snacha s tchýní. V rodině ženy je také menší riziko žárlení, začne-li se tchýni v domácnosti najednou pohybovat o generaci mladší žena. Ta z toho mnohdy může skutečně znejistět, zvláště netají-li se tchán sympatiemi, které k ní chová.

Společné bydlení s rodiči - nevýhody

  • Ztráta soukromí: Oddělené obývané prostory ani samostatný vchod neubrání jisté ztrátě soukromí, která vás při společném soužití s rodiči čeká. Připravte se na to, že rodiče budou mít dokonalý přehled o tom, kdy z domu odcházíte, kdy se vracíte, kdo vás navštěvuje a s kým se stýkáte
  • Neočekávané návštěvy: Pro většinu rodičů je náročné respektovat, že by k vám neměli bez ohlášení chodit. Hrozí, že k vám zavítají častěji, než byste očekávali a přáli si. V takovém případě je vhodné si s nimi i partnerem o takové situaci citlivě promluvit a pokusit se přenastavit pravidla pro navštěvování se.
  • Finanční neshody: I když to není pravidlem a v některých domácnostech vše funguje hladce a bez potíží, mohou se při společném bydlení objevit neshody ohledně plateb. To může vyústit v dlouhodobé a opakované konflikty.
  • Konflikty a nedorozumění: Při společném bydlení je riziko neshod samozřejmě o něco vyšší, než kdybyste žili sami. Hádky na každodenním pořádku mohou společné bydlení s rodiči velice znepříjemnit.
  • Stále pod kontrolou: Kam jdeš? S kým? Kdy se vrátíš domů? Takovýmito otázkami častují dospělí svoje děti a dospívající. Rozhodnete-li se ke společnému bydlení pod jednou střechou, pak riskujete, že se takovýmto dotazům nevyhnete ani v dospělosti.

Společné bydlení s rodiči - výhody

  • Finanční výhody – levnější bydlení: Společné bydlení je výhodné v tom, že se o náklady podělíte. V dnešní době může jít o nezanedbatelné finanční položky.
  • Rodiče pohlídají dům: Jedete-li na dovolenou, či trávíte celé dny v práci, pak rodiče dům nejen ohlídají, ale mohou i vyvětrat, vybrat schránku, převzít poštu, zalévat kytky, postarat se o domácího mazlíčka apod.
  • Hlídání pro potomky: Nemáte-li vyloženě rodiče, kteří hlídat děti odmítají, pak je společné bydlení velice výhodné. Rodiče potomka pohlídají, když jdete do práce nebo si jen potřebujete odskočit nakoupit apod.
  • Výpomoc v péči o domácnost: Maminky v důchodu nejen často vaří, ale i rády vypomohou s domácností. Jste-li hodně zaneprázdněná, pak i toto může hodně pomoci.
  • Nejste sama doma: Tato výhoda se týká především žen na mateřské dovolené, mají-li partnera, který často odjíždí na služební cesty nebo bývá dlouho v práci. Žena bydlící s rodiči se necítí tak opuštěná a může část dne trávit ve společnosti prarodičů svého potomka.

Třígenerační soužití v jedné domácnosti

Pro mnohé rodiče vzniká další dilema nejen při společném soužití. Jak dalece prarodičům diktovat, jak se mají k vnoučatům chovat? Pokud totiž prarodiče hlídají, dělají to tak ze své vlastní vůle a vnášejí tak do celé záležitosti i svůj pohled na věc.

Pro vnoučata je vícegenerační soužití v mnoha směrech přínosné. Kromě toho, že prarodiče mohou občas vypomoci a pohlídat, se děti sžívají se staršími lidmi. Pozorování dennodenního života a postupného stárnutí ostatních členů rodiny vede také k tomu, že děti přirozeněji vnímají životní změny a samotné stárnutí a pak je některé věci v životě tolik nezaskočí.

Nezapomínejte, že vše, co děti vidí, na ně působí. Rodiče i prarodiče jsou jim vzorem a tak bychom jim měli jít příkladem v tom, jak se k sobě chováme. Spory na denním pořádku a chybějící vzájemná úcta i tolerance jistě nejsou tím pravým, co chceme svým potomkům předat.  

Bydlení s rodiči bez partnera

Jedním z důvodů, proč dospělé děti volí společné bydlení s rodiči, může být i to, že nemají důvod stěhovat se jinam. Týká se to hlavně mužů a žen, kteří jsou single, zatím nenašli toho pravého partnera pro život, ale přesto nechtějí být sami. Při bydlení s rodiči si pak vzájemně vypomáhají. Dobré vzájemné vztahy jsou však v takové situaci žádoucí, pokud to nefunguje, pak může být i takovéto soužití spíše pro zúčastněné pohromou, než odpočinkem a pohodou.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Klimeš consulting, spol. s r.o.: vedení účetnictví a daňové poradenství, Hodonín
Daňové poradenství zahrnuje náročné administrativní…
Personální agentura ZOXÍ: práce a brigády Brno
Hledáte zaměstnance do provozu obchodů, skladů či…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

ZELENÁ KÁVA bez příchuti 50g DNM

Instantní kávovinová směs. Neobsahuje lepek.  Zelená káva…
164 Kč

TULSI INDICKÁ RŮŽE BIO 25 sáčků

Čaj oslavuje synergii tří nejčistších bylin Tulsi (bazalky…
101 Kč

MALACHIT náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků malachitu, navlečených na…
98 Kč

JASPIS ČERVENÝ troml

Tromlovaný kámen o velikosti 4x3cm, váha cca 45g Každý…
49 Kč

Vlasový prášek ARITHA HESH

Přírodní šampon v prášku na mastné vlasy, lupy a k hojení…
89 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…