Angličtina pro děti? Cizí jazyk by se měly děti učit od tří let
Je angličtina pro děti v dnešní době opravdu nutností? Cizí jazyk by se údajně měly učit i nejmenší děti. Díky moderním technologiím se svět zmenšil. Cestujeme, studujeme v zahraničí, pracujeme na druhém konci zeměkoule. Aby to však bylo realizovatelné, je právě nutné k českému jazyku přibrat ještě cizí jazyk.
Ideálně tedy angličtinu, která se stala jakousi branou mezi světy. Kdy však s výukou cizího jazyka začít? Angličtina pro děti se už běžně objevuje v mateřských školách, ale patří vůbec cizí jazyk do vybavení dítěte? A pokud ano, jak na to?
Cizí jazyk? Ne každý má dvojjazyčné manželství
Je třeba si uvědomit, že z pohledu dítěte je každý jazyk „cizí“. První rok života věnuje objevování svého těla, jeho možností a hlavním komunikačním prostředkem jsou více než slova gesta a „mininkovština“. Teprve kolem prvního roku se objevují první slova. Mateřský jazyk i „cizí jazyk“ se dítě učí od svých rodičů. Výhodu tedy mají ti, kdo žijí v dvojjazyčném vztahu, kdy každý z rodičů mluví svou mateřštinou. Pak je taková angličtina pro děti hračkou. My ostatní se musíme porozhlédnout po kvalitním kurzu.
Angličtina pro děti – kdy začít?
Angličtina pro děti se objevuje už jako možnost „kroužku“ v mateřské škole. Důvod je prostý. Podle vědeckých studií se mozkové okruhy spojené s jazykem vyvíjejí právě v období od prvního do šestého roku. Nejvíce flexibilní jsou pak přibližně do čtyř let. Ideálním časem tedy je, aby dítě cizí jazyk potkalo již kolem třetího roku. Výuka však neprobíhá „drcením se“ slovíček a pochopením gramatiky. Angličtina pro děti je spíše hrou, ve které se s cizím jazykem seznamují. Zejména s jeho zvukem a rytmem.
Proč je dobrá angličtina pro děti?
Mezi nejčastější důvody, které rodiče uvádějí jako důvod, proč by se jejich dítě mělo učit cizí jazyk patří:
- zvýšení šance na dosažení vyššího vzdělání
- snadné dorozumívání se při cestování
- možnost studia v zahraničí
Někteří rodiče začleňují angličtinu pro děti již v mateřské škole i z důvodu, aby výuka na prvním stupni nebyla takovým šokem.
Angličtina pro děti – nejde jen o učení
Je určitě zajímavostí, že podle veřejného výzkumu až 85 % rodičů chápe angličtinu pro děti spíše jako další formu vzdělání než jako zábavu. Přitom lze cizí jazyk skvěle zařadit i do aktivit, které na první pohled nemají s výukou mnoho společného. Je třeba si uvědomit, že předškolní dítě a nebo prvňáček nasává informace jako houba.
A pokud mu cizí jazyk podáme způsobem, který je mu přirozený a navíc hravý, rychle to vstřebá. Pokud rodič prezentuje cizí jazyk jako „povinnost“ a „nutnost“, dítě muže začít výuku trošku bojkotovat.
Cizí jazyk – každý den chvilku
Nejen angličtina pro děti, ale cizí jazyk obecně je třeba se „učit“ postupně, po kapkách. Ideální je stav, kdy si každý den do života pár slovíček zařadíte. Může to být situační záležitost, kdy například u malování zopakujete barvy a nebo se na ulici naučíte, jak se řekne pes, dům a nebo autobus. Tím, že udržujete okruhy v mozku aktivní, cizí jazyk se přirozeně ukládá. Zkuste zařadit anglické písničky, pohádky s jednoduchými slovíčky nebo obrázkové příběhy. Knihy nemusíte ani kupovat, široký výběr má i veřejná knihovna.
Angličtina pro děti – jak najít kvalitní kurz
V současné době je výuka jazyků v běžných školách spíše na horší než lepší úrovni. Pokud uvažujete o kroužku mimo školní třídu, měli byste zvážit několik faktorů. Jak postupovat při výběru kurzu?
- Ujasněte si, co je vaším cílem (např. zvládnutí studia, skutečná znalost, příprava na zkoušky).
- Zkoukněte nabídky kurzů ve vašem okolí nebo okolí školy/školky, kam dítě dochází. Přeci jen dlouhý přesun je organizačně náročnější.
- U menší dětí existují varianty, kdy na cizí jazyk chodí i s rodičem.
- Udělejte si čas a přečtěte si recenze o škole (nejen na jejich stránkách), ideálně dorazte i na ukázkovou hodinu.
- Prostudujte systém výuky – většina škol má vyvinutý vlastní systém.
- Ptejte se na organizaci: Kolik dětí je na hodině? Jak dlouho hodina trvá? Jaké pomůcky dostanete (učebnice, CD, pracovní listy …)? A dále: Počet hodin, možnost náhrad, domácí úkoly aj.
Cizí jazyk – kolik stojí kurz
Samostatnou kapitolou je samozřejmě cena kurzu. Neexistuje jednoznačný návod na to, co je v pohodě a co už je drahé. Je třeba nejprve zvážit, co vlastně od kurzu čekáte. Pokud jen jakési doučování, pak může být cena nižší. Jestliže chcete vyšší kvalitu či méně žáků ve třídě, pak je lepší si připlatit. Angličtina pro děti předškolního věku bývá navíc náročnější. Učitel nejen učí, ale je zároveň i jakýmsi vychovatelem, musí zaujmout. Výuka cizího jazyka může být i individuální. Zkuste se porozhlédnout ve vašem okolí, zda tam nemáte zdatného studenta, který by si rád přivydělal. To se však hodí spíše pro školní děti.
Diskuse k článku