Žádné známkování, předměty ani zkoušení. Znáte Unschooling?
Co kdyby se dítě samo rozhodlo, co se naučí? Výuka by už nezáležela na školních osnovách, ani na učitelích. Dítě by totiž bylo svůj vlastní učitel. Právě o tom je Unschooling. Už si získal popularitu po celém světě a své příznivce si našel i u nás. Ti věří, že dítě se učí proto, že chce. Ne proto, že musí.
První školní den je tady! Věci do školy, které musíte zařídit během prvního školního týdne
Unschooling je vlastně přesným opakem současného školství. Autorita učitele, stejně jako přesně dané učivo, zde nenajdeme. V Unschoolingu je na prvním místě samo dítě. Jak ale potom takové učení vypadá? Učí se tím, že věci pozoruje, samo si dohledává informace a baví se o nich s ostatními. Učí se i hraním. Unschooling vychází z toho, že nejlépe si člověk zapamatuje věci, které ho zajímají a které zrovna potřebuje. Unchooling je opakem klasického vzdělávání.
Unschooling znamená konec školy
- Rozhodně nečekejme, že Unschooling známkuje. Stejně tak v něm nenajdeme hodnocení, testy, písemky, zkoušení a rozdělení podle věku do tříd.
- Pro opravdu dobrý Unschooling je důležité, aby mělo dítě co nejpodnětnější prostředí. Zavřené doma se toho příliš nedozví.
- Podle této metody jsou děti od přírody zvědavé a učenlivé. Učí se v podstatě neustále, a to v každé chvíli svého života. Už od narození se malé dítě učí chodit, mluvit a nástup do školního systému v šesti letech toto učení brzdí.
- Dítě by mělo rozvíjet své zájmy, dovednosti a vše, co ho zajímá. Nemusíme mu dávat příkazy anebo omezení.
- Děti by samy měly rozhodovat o svém vlastním životě. Unschooling je vede k odpovědnosti už od malička.
- Na prvním místě je pro Unschooling rodina. Ne vzdělávací systém. Na děti bychom měli mít dostatek času, starat se o jejich koníčky, odpovídat na jejich otázky a pomáhat jim rozvíjet se v tom, co zrovna budou chtít.
- I Unschooling věří v pravidla. Stanovuje hranice vysvětlováním a porozuměním. Nevěří na systém odměn a trestů.
- Rodiče by proto dítěti měli důvěřovat a ve spontánním učení ho neomezovat. Nikdy by dítě k učení neměli nutit.
- Připravte dítěti zdravé školní svačiny, které mu můžete dávat během dne.
Unschooling: Od vláčků až k fyzice
Unschooling má oproti běžné domácí výuce jeden velký rozdíl. Rodiče nejsou učitelé. Tím je dítě. Sledování vlastních zájmů a učení se potřebným věcem je vlastně přesně to, jak se učíme před nástupem do školy, ale i po ukončení školní docházky. I dospělý člověk se musí v práci učit novým dovednostem, které dosud nedělal. Z vlastní iniciativy a podle toho, co zrovna potřebuje. U dítěte se tak zájem o květiny například rozvine ve studování biologie. Začne číst knihy o květinách, učit se jejich názvy a zjišťuje, jak příroda funguje. Anebo se skrz vlaky dostane k učení o fyzikálních procesech.
V České republice není opravdový Unschooling možný
Unschooling má ve světě dvě formy. V první se dítě učí doma samo. V druhé navštěvuje vzdělávací centra, která se nesou v duchu Unschoolingu. Někteří zastánci chtějí, aby dítě navštěvovalo zájmové kroužky, jiní chtějí dítě co nejméně ovlivňovat. Vždy ale záleží na zákonech konkrétní země. V některých, jako je třeba i Česká republika, je školní docházka povinná. V jiných je povinné vzdělávání obecně, takže rodiči stačí prokázat, že se dítě vzdělává a vyvíjí. U nás musí dítě v domácí výuce jednou za čas školu navštívit kvůli přezkoušení. Tím dokážou, že školní systém dodržují. Takže v České republice nejde Unschooling ve své čisté formě provozovat.
Zakladatel bojoval za práva dětí
Jako první přišel s pojmem Unschooling John Holt. V překladu to znamená „odškolení,“ což je přesně to, o co Holt usiloval. Bojoval za práva žáků a za reformu školského systému. Chtěl, aby se škola stala přátelským místem. Později ale zjistil, že škola vyhovuje představám většinové společnosti o tom, jak se mají děti učit. A tak se rozhodl jít vlastní cestou. Domov je podle něj místem, kde se toho dítě naučí nejvíc. Proto byl velkým zastáncem domácího vzdělávání. Když dítěti poskytneme svobodu, bude se učit samo. Ne proto, že musí, ale protože chce.
NEPŘEHLÉDNĚTE:
Jak se učit s dětmi doma? Rady a tipy, jak učení doma hravě zvládnout!
Diskuse k článku