Komunisté ho málem umučili, on ale léčil i spisovatele Hrabala. To byl páter Ferda
Možná jste o něm už slyšeli – farář František Ferda, který léčil lidi, aniž by je kdy spatřil tváří v tvář. Připadá vám to neuvěřitelné a říkáte si, že tohle přeci není možné? Připravili jsme pro vás příběh člověka, který pomohl vyléčit desetitisíce lidí.
Narodil se 31. března 1915 na statku nedaleko malého městečka Spálené Poříčí a již od dětství měl blízko k hudbě a k přírodě. Byl výborným hráčem na trubku, později dokonce založil kvartet, se kterým vystupoval. Osudovou se mu nestala hudba, ale příroda. Patřil mezi znalce a milovníky bylin a přírodního léčitelství. Právě díky těmto znalostem a téměř nadpřirozeným schopnostem mu bylo umožněno léčit lidi, a to zázračným způsobem – na dálku, bez toho aniž by je viděl.
Páter Ferda – od vězení k léčitelství
Páter Ferda vystudoval bohosloveckou fakultu v Praze, v roce 1939 byl vysvěcen na kněze a svou první mši sloužil nedaleko místa, kde se narodil, ve Spáleném Poříčí. O více než 10 let později, tedy v roce 1951, byl zatčen na farnosti v Nechvalicích a byl, stejně tak jako mnoho dalších duchovních za dob komunismu, uvězněn. Postupně prošel věznicemi v Ostravě, Opavě, Jáchymově a také proslulým Mírovem. Propuštěn byl až po dlouhých devíti letech, a to díky amnestii v roce 1960. Po propuštění z vězení nemohl sloužit jako duchovní, ale okusil těžkou dřinu v plzeňských pivovarech, kde pracoval jako bednář.
Vše začalo dopisem od neznámé ženy
Právě během této doby k němu dorazil dopis nemocné ženy, která nemohla chodit, a farář František Ferda v sobě objevil něco, o čem neměl ani ponětí. Usilovně přemýšlel nad tím, jak by mohl dotyčné ženě pomoci a během pár chvil měl, dle svých vlastních slov, pocit, že „schází z cesty a propadá se do bažiny.“
V tom okamžiku přesně věděl, jaké má žena problémy, jednalo se o žaludeční kameny. Právě tento dopis spustil lavinu a páter Ferda se stal člověkem, který dokázal určit diagnózu z dopisu, z očí nebo psychickým napojením se na druhého. Přečtěte si více o emoční inteligenci.
Farář František Ferda překvapil i světové odborníky
Taková zpráva, jakou byl zázračný léčitel páter Ferda, nemohla ujít odborníkům nejen v tehdejším Československu, ale ani ve světě. František Ferda několikrát navštívil vědecké konference v Moskvě a Miláně. Právě během nich ho vědci seznamovali s různými pacienty a chtěli po něm, aby se pokusil určit diagnózy.
Po tom, co páter Ferda vyřkl diagnózu, byla krev pacientů posílána do laboratoře a páterova tvrzení prověřována. Vědci nestačili žasnout – veškeré choroby, které páter Ferda pacientům určil, se shodovaly s laboratorními výsledky.
Páter Ferda léčil všechny - bez rozdílu
V roce 1978 se Ferda začal naplno věnovat léčitelství. Denně určil diagnózu maximálně 30 lidem, kteří za ním přišli. Neodmítal nikoho, dokonce ani vrcholné představitele komunistického režimu, a to i přesto, že právě páter Ferda byl jedním z těch, kteří byli sledováni agenty StB a pod krycím jménem „Felčar“ na něj byla vedena složka.
Zrovna tento spis patřil mezi první, které byly v roce 1989 policií spáleny. Některé zdroje tvrdí, že právě páter Ferda prodloužil život tehdejšímu prezidentovi Ludvíku Svobodovi o několik let. Farář František Ferda zemřel 7. července 1991 a je pochován na sušickém hřbitově.
Hrabal, Gott a další
Nejen Ludvík Svoboda, ale i další známé osobnosti, ať už z politické či kulturní scény, si chodili k Ferdovi pro radu. Mezi nejznámější patřil pravděpodobně Bohumil Hrabal, který o setkání s páterem Ferdou dokonce napsal ve své knize Život bez smokingu, kde popsal nejen svou návštěvu u faráře, ale také údiv svého přítele, který ho doprovázel.
Farář František Ferda a jeho pravidla pro zdraví
- Kuřáci by měli inhalovat česnek, aby došlo k pročištění plící. Přečtěte si o léčivých účincích česneku.
- Měli bychom snídat málo, ale naopak si dopřát bohatou večeři.
- Pokud chcete pít pivo, dejte si dvanáctku. Přečtěte si, jak na domácí výčep.
- Rýže a těstoviny maximálně dvakrát do týdne.
Dodržujete některá z těchto pravidel? Pokud ano, tak budete, podle pátera Ferdy, zdraví až do smrti!
Diskuse k článku