Zázrak jménem pitná voda. 7 nečekaných důvodů, proč nám pití vody prospívá

Zázrak jménem pitná voda. 7 nečekaných důvodů, proč nám pití vody prospívá

Každý slyšel, že pití vody je pro nás zdravé. Ale víme proč? Pitná voda má celou řadu výhod, o kterých často ani nevíme. A byla by škoda je nevyužít. Kromě hydratace organismu nás také zbavuje špatného dechu, kocoviny a bolesti hlavy. Navíc podporuje činnost našeho mozku a dodává energii. Výčet jejich pozitiv ale nekončí. Zjistěte, proč je pitná voda pro naše tělo opravdovým požehnáním!

Čtěte také:

Drahokamová voda - a jak na čištění pitné vody?

I pitná voda z kohoutků je prospěšná

Oproti jiným zemím světa má Česká republika jednu velkou výhodu. Tou je kvalitní pitná voda z kohoutků. Nemusíme proto vodu jen kupovat. Pokud je naše pití vody z kohoutku dlouhodobé, vyplatí se pořídit si přístroj na filtraci vody. Čističky totiž neumí vodu zbavit zbytků léčiv anebo pesticidů. Proto se v ní občas mohou objevit. S přístrojem na filtraci budeme mít jistotu, že je pitná voda opravdu čistá. Přečtěte si, jak na rozbor pitné vody. Pokud chcete vodu filtrovat, vyzkoušejte drahokamovou vodu

1. Pitná voda zlepšuje dech

Díky pití vody budeme mít svěží a čistý dech. Pokud nepijeme dostatek vody, naše tělo je dehydratované. Snaží se tekutiny šetřit a zastavuje tvorbu slin. To nemá za následek jen sucho v ústech, ale i špatný dech. Důležitou funkcí slin je zbavování zubů plaku, odstraňování zbytků jídla a udržování dutiny ústní čisté. S nedostatkem vody bohužel zůstávají ústa zanesená, bakterie se množí a tím vzniká špatný dech. Pokud nás zápach z úst trápí, vyzkoušejme častější pití vody. Pitná voda nám může opravdu pomoci.

2. Pití vody zmírňuje kocovinu

Jedním z důvodů, proč po pití alkoholu zažíváme kocovinu, je dehydratace. Za bolestí hlavy, suchostí v ústech stejně jako za vyčerpáním stoji močopudné vlastnosti alkoholu. Zbavuje nás tekutin a způsobuje některé příznaky kocoviny. Proto při konzumaci alkoholu vždy pamatujme na pití vody. Po každé sklence alkoholu vypijme jednu sklenku vody. Stejně tak na pití vody mysleme před spánkem. Ráno nás nebude kocovina tolik trápit.

3. Pitná voda zlepšuje fyzickou kondici

Dostatek vody a dobrá fyzička spolu úzce souvisí. Naše svaly jsou totiž ze tří čtvrtin tvořené vodou. Pokud nepřijímáme dostatek tekutin, naše fyzická výkonnost jde dolů. Výzkum ukázal, že ztráta pouhých 2 procent vody v těle se na fyzičce silně odrazí. Vrcholoví sportovci můžou vypotit až 10 procent vody. Nezapomínejme proto na dostatečné pití vody. Zvláště, pokud se věnujeme sportu anebo cvičení. Pitná voda nám tak pomůže dosáhnout těch nejlepších výsledků.

4. Pití vody zlepšuje náladu a zvyšuje energii

Pitná voda má obrovský vliv na náš mozek a nervový systém. Nedostatek tekutin zhoršuje náladu, soustředěnost a výkon. Tělo je unavenější a vyčerpanější. Někdy dokonce i úzkostnější. Vliv pití vody na mozek dokázaly i studie. Pokud chceme být spokojenější a výkonnější, nezapomínejme na dostatečné pití vody.

pití pitné vody2

5. Pitná voda zlepšuje bolesti hlavy a migrény

Bolest hlavy nás dokáže vyřadit z běžných denních aktivit. Musíme sahat po prášcích, které někdy nepomůžou. Často za bolestí hlavy stojí dehydratace. Té ale můžeme zabránit. Pitná voda může bolestem hlavy předejít. Zvláště, pokud je dostatečné pití vody dlouhodobé. Jestliže nás bolest hlavy už zaskočila, pití vody zmírní její průběh. Podobně může pitná voda předcházet migrénám a zmírňovat její dopady.

6. Pití vody pomáhá zhubnout

Pití vody podporuje zdravé hubnutí. Pitná voda pomáhá odstraňovat tuky a také nám dává pocit plnosti. Navíc zlepšuje metabolismus. Vyzkoušejme pití vody před každým jídlem. Nebudeme tak hladoví a nastartujeme organismus.

7. Pitná voda zbavuje tělo toxinů

Toxiny a škodlivé látky tělo často vylučuje potem. Ale abychom opravdu mohli nečistoty vypotit, potřebujeme dostatek vody. Toxinů se zbavujeme i močí. Při nedostatečném pitném režimu se tvoří moči jen málo a toxiny zůstávají v těle. Dokonce můžou až způsobit tvorbu ledvinových kamenů. Pitná voda proto působí jako přírodní detoxikant. Přečtěte si, jak na pitný režim podle ajurvédy.

Diskuse k článku

  • Marie

    23:45 2. 1. 2020 +1
    Na dostatek tekutin nedám dopustit. Dřív jsem to hodně zanedbávala a taky jsem to cítila. Byla jsem často unavená a trpěla bolestmi hlavy. Když jsem na to začala víc dbát tak mi bylo hned lépe. Pořídila jsem si filtrační láhev http://www.penepex.cz/kategorie/filtracni-konvice-a-lahve/filtracni-lahve/ a piji především čistou vodu. Omezila jsem i kávu a raději si uvařím caro nebo čaj.

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…