Nenávidí feministky muže? Je feminismus ekvivalent šovinismu? Odpovíme vám!

Nenávidí feministky muže? Je feminismus ekvivalent šovinismu? Odpovíme vám!

Samotné označení – feminismus – vzniklo v druhé polovině 20. století, kdy se dostává do popředí zájmu, užíval se také název ženské hnutí. Samotná hnutí se štěpí do mnohých křídel a směrů, od variant poměrně umírněných, až po směry nejradikálnější, které vyjadřují a propagují vyloženě nepřátelský vztah k mužům. K feminismu se také vztahuje celá řada mýtů a polopravd (viz níže).

Čtěte také:

Život s despotou je peklo na zemi. Dá se přežít?

Historie feminismu

Když se řekne feminismus, řada lidí si představí především jeho starší formu, označovanou jako první vlna. Ta byla součástí i naší historie v předkomunistické době. Druhá vlna naši republiku celkem minula, protože tento myšlenkový proud se v komunistické době nerozvinul, nebyl připuštěn.

První vlna probíhala od poslední třetiny 18. století až do roku 1930. Představitelky této první vlny ženského hnutí volaly především pro přiznání základních práv, která se deklarativně přisuzovala všem lidem, ve skutečnosti však pouze mužům. Šlo o zcela nejzákladnější práva občanská a politická – právo na vzdělání, právo volit, právo na majetek. Za Velké francouzské revoluce poprvé se svými požadavky ženy vystoupily ve formě masového hnutí, přednesly je Konventu, ten je však nejen vykázal, ale okamžitě sáhl k dalšímu omezení práv žen. V Anglii se pak ženám bojujícím za právo volit začalo říkat sufražetky.

Zásadní otázkou je rozdělení, a to poměrně ostré, mezi mužskou a ženskou rolí = žena a muž jsou odlišné bytosti a je jim vyprojektován rozdílný životní program. Pro moderní evropské zákoníky byl vzorem Napoleonův kodex (Code civil) z roku 1804. Ten potom napodobovaly mnohé další země. U nás to byl Všeobecný občanský zákoník z roku 1811. V tomto zákoníku je uvedeno, že manžel je povinen manželku živit, na úřadech je manželka zastupována manželem, o výchově a výživě dětí rozhoduje otec, manželka je povinna poslouchat manželovy příkazy a majetková práva má pouze manžel. Při rozluce nesmí žena vychovávat chlapce staršího 4 let a dívku starší 7 let. Děti pak automaticky přecházejí do péče otce. Po smrti manžela pak žena nemůže být jedinou poručnicí dětí, musí se najít spoluporučník - muž.

Požadavky první vlny feminismu byly následující:

  • možnost stejného vzdělání pro ženy i muže, rovnoprávný přístup ke vzdělání
  • rovnocenné platové ohodnocení za stejnou práci
  • uznání volebního práva a vlastnictví majetku žen

První vlna feminismu byla přeci jenom nakonec úspěšná, když došlo k odstranění legislativních překážek, pak se na nějakou dobu ženské hnutí odmlčelo. Před nástupem druhé vlny však vzniká několik základních děl, které uvažování o ženské otázce proměňují. To, jak jsou ženy společensky situovány – že svoji důstojnost zakládají na úspěších svého muže, je shledáno problémem. Ženy žijí v imanenci, v režimu obnovování základních životních funkcí a muži v transcendenci, řádu tvoření a přesahování. Ženy tuto svoji roli přijímají, ale nevyplácí se jim to, jsou tak totiž odsunuty do druhořadé pozice. Reálné postavení žen se v tomto mezidobí rovněž proměňuje, ve 30. letech 20. století přibývá žen s vysokoškolským vzděláním – právniček, vědkyň, lékařek apod. Během druhé světové války ženy rovněž prokázaly své schopnosti ve veřejném životě. Po válce, kdy došlo ke společenskému rozmachu, byli muži opětovně schopni své ženy uživit a tak byly „zahnány“ zpět do domácnosti. Měšťanská představa toho, že ženina spokojenost tkví v péči o manžela a děti se tak navrací. Tentokrát však tento názor zasahuje i ženy vysokoškolsky vzdělané, a tak je situace vnitřně mnohem vyhrocenější a konfliktnější. Z toho důvodu dochází ze strany mužů k opětovnému názoru, že přístup k vysokoškolskému vzdělání by měl být ženám omezen.  

Po obrovské vlně konzervatismu, která nebyla pro ženy právě příznivá, se začala formovat druhá vlna feministického hnutí. V souvislosti s hnutím hippies nabyla po roce 1968 masové podoby. Měšťanský model plně odmítala, součástí takovéhoto postoje byl i požadavek, aby ženy o sobě rozhodovaly samy. Toto ženské hnutí se z hnutí hippies brzy vydělilo a zformovalo se jakožto samostatný proud. Výdobytky, kterých bylo v první vlně dosaženo, byly: kontrola nad vlastním tělem, právo na potrat a přístup ke všem profesím.

Vzhledem k tomu, že ženy měly v době druhé vlny přístup ke vzdělání, feministické hnutí se z velké části přesunulo na univerzitní půdu. Tam se etablovalo jako univerzitní obor, mezi akademičkami a aktivistkami se tak vytvořilo jisté napětí, neoddiskutovatelné však je přispívání výsledků výzkumů k ovlivňování stavu společnosti. Druhá vlna přináší nová témata a přístupy. Pozornost se začíná soustředit na dvě základní roviny, v těch se začíná hledat původ nerovností mezi pohlavími, hledá se také pohled na kulturu v nejširším slova smyslu.

V Českých zemích se po druhé světové válce druhá vlna feminismu téměř neprojevila. Komunistický režim sice na jednu stranu nastolil příznivé podmínky pro ženy a prosadil některé jejich požadavky, byl to například vstup do veřejné sféry, podpora zaměstnanosti žen, proklamovaná rovnost pohlaví a systém školek a jeslí. Na druhé straně mnoho prostoru k seberealizaci a svobodu volby nenabízel. 

Uzavřenost komunistické společnosti vůči západnímu světu způsobila, že myšlenky feminismu k nám pronikly v oslabené formě až počátkem 90. let.

Fotolia_72829307_XS

Největší mýty o feminismu

1. Feministky jsou ženy, které bojují proti mužům a muže nenávidí

Feministky nepropagují nenávistné postoje vůči mužům, ale snaží se zrovnoprávnit nerovně nastavený systém mezi muži a ženami ve společnosti.

2. Feministky jsou proti sňatkům a mateřství

Ani tento mýtus není pravdivý, mnohé feministky jsou vdané a mají děti. Naopak říkají, že šťastná rodina je důležitou hodnotou, ale netouží mít za manžela patriarchálního despotu, který by je omezoval v jejich právech a rozletu a nutil je být jen doma s dětmi a starat se o domácnost. V rovnoprávném vztahu je muž rovnocenným partnerem, který respektuje jejich touhu po seberealizaci a kariéře a rozumí tomu, že tyto potřeby jsou u ženy stejné, jako u něj.

3. Feminismus je ekvivalentem k mužskému šovinismu

Feministky se nesnaží zvýhodňovat ženské pohlaví, ani nehlásají sexistická názory proti mužům. Snaží se o rovnoprávnost obou pohlaví.

4. Pouze ženy jsou feministkami

Ani toto není úplně pravda. Feministkou či feministou se může stát každý, kdo věří v rovnost pohlaví a chce tuto myšlenku podporovat a rozvíjet. Gender studies nestudují na školách pouze ženy.

5. Feministky nepečují o svoji ženskou krásu

Toto tvrzení zdaleka není pravdou. Být feministkou neznamená vzdát se líčidel ani vysokých podpatků a přestat o sebe dbát. Feministka může být kdokoliv, preference jejího vzhledu a péče o sebe je jen na ní samotné.

6. Feministky jsou ženy vyznávající sexuální svobodu

Rovněž to není tak úplně pravda. Feministky se pouze rozhodly, že budou mít tolik sexuálních partnerů, kolik sami uznají za vhodné. Jde o zbourání zažitých standardů, že muž s mnoha sexuálními zkušenostmi je hvězda, zatímco žena s četnější sexuální zkušeností automaticky "poběhlice". Obě pohlaví jsou si v tomto ohledu rovna a je jen na nich, jak budou žít a pro jaký sexuální život se rozhodnou.

7. Ženy již lepšího postavení ve společnosti dosáhly, proto není feminismu již třeba

Ačkoliv již došlo ve společnosti k mnohým změnám, stále jsou témata k řešení v ohledu rovnosti mužů a žen nasnadě. Jedním z takovýchto témat je existence tzv. skleněného stropu - neviditelné bariéry v ohledu dosažení kariérních postupů a finančního ohodnocení za stejnou práci a schopnosti u mužů a žen.

Jaké jsou důvody pro pokračování feminismu v dnešní době?

Teoreticky mají v dnešní době v České republice ženy stejné šance jako muži. Mohou studovat, pracovat, budovat kariéru, realizovat se a podobně. 

Přitom se však musí stihnout postarat o rodinu a i v tomto případě se udržovat přitažlivé. Rodinu si však žena nepořídila sama, a proto by jí měl její partner pomáhat, nikoliv automaticky očekávat, že žena se zvládne postarat o rodinu i o něj. I v dnešních poměrech stále ženy vydělávají menší částky než muži, je to dáno představou, že žena má doma svého živitele, tudíž nemusí vydělávat tolik. A také se občas argumentuje tím, že žena má doma rodinu, o kterou musí pečovat, není tudíž tolik ceněnou pracovní sílou, neboť se od ní neočekává takové pracovní nasazení a výkon. Jedná se sice o situaci, která skutečně může některým ženám vyhovovat, avšak tím, že je aplikována plošně, stává se její charakter poněkud diskriminačním.

Jedním z dalších problémů, který je specifický pro Českou republiku, je používání příjmení. Ve většině jazyků a zemí jsou ženská a mužská příjmení stejná, neidentifikujete tedy ihned podle jména, zda jde o ženu či muže. I ženy v České republice se rozhodly, že chtějí mít v tomto ohledu svobodnou volbu a sami se rozhodnout, zda si chtějí ke svému příjmení přidat koncovku –ová. Některá příjmení se navíc přidáním koncovky ještě více komplikují, například ta dlouhá nebo nezvyklá, tuto koncovku nemívají příliš v oblibě ani ženy žijící nebo pracující v zahraničí. Feministky navíc poukazují na to, že tato koncovka je přivlastňovací a vyjadřuje, že jste něčí.   



Diskuse k článku

  • Marek

    18:03 12. 1. 2016 0
    Reagoval jsem na Vase prispevky . Prece musite pocitat s tim, ze s Vami nekdo nemusi souhlasit a rekne nazor svuj.
    Jinak clanek neni antifeministicky, naopak objektivni a fakticy diagnostikuje vecne co to feminismus vlastne je. Samozrejme pokud jste cetla vice nez nadpis clanku ;-) ktery narazi na vseobecne vnimani feminismu spolecnosti. Hezky vecer. M.
  • Jiřina

    12:20 12. 1. 2016 0
    Protože mi zde stále dokola podsouváte názory, které jsem nikde neuvedla, ani se s nimi neztotožňuji, shledávám naši diskuzi za zcela zbytečnou a neplodnou. Račte si, prosím, znovu (tentokrát pozorně) pročíst celou diskuzi, a své antifeministické názory směřovat do míst, kterých se to týká (tj. např. k článku), mě je feminismus fuk. Pokud Vám můj příspěvek, týkající se bezdětných žen připadá irelevantní a mimo téma, pak na něj nemusíte reagovat...Děkuji
  • Marek

    11:58 11. 1. 2016 0
    Pouze reaguji na Vase argumenty, dalsi Vase prispevky argumentuji feministicky a mluvite o tom ze zeny maji v praci hendikepy. Kdyz zobecnujete jak zeny jsou na tom spatne, pak nemuzete vytrhavat jednotlivosti z kontextu, kdyz zeby nemohou mit deti (mimochodem i muzi). To neni politicka debatat. Proste nemate pravdu, ja vidim kolem zeby casto jako schopnejsi a sikovnejsi v praci a lepe hodnocene nez muze a vidim to v praxi..a to hlavne zeny co maji deti, jsou vyzralejsi, vnimavejsi a zkusenejsi. Takze i Vase " bezdetne" argumenty maji stejne moznosti. A to ze nekdo nemuze mit deti z neho nedela mensi zenu nebo muze, je neprirozene nechtit deti. Ale to sem nepatri uz.
  • Jiřina

    08:50 11. 1. 2016 0
    Naopak. Muže miluji ;-)
  • Jiřina

    08:48 11. 1. 2016 0
    Milý Marku, píšete velice obsáhle, ale obávám se, že odpovídáte někomu zcela jinému, než mě. Naprosto nechápu, z čeho usuzujete, že jsem feministka (račte přečíst můj první příspěvek, kde se zmiňuji o tom, že ženám se v našich podmínkách dle mě žádná příkoří nedějí). Pouze jsem se tu zastala žen, které z jakéhokoliv důvodu nemají děti. Běžte říct ženě, která děti mít nemůže, že není skutečnou ženou a něco jí musí chybět, jak tu píšete...?! V mém druhém příspěvku byla ironická odpověď na Váš názor ohledně přírodních zákonů, což jste zřejmě bohužel nepochopil...
  • Monča

    00:43 11. 1. 2016 0
    Teda Vy ty chlapy musíte ale nenávidět. :-)))
  • Marek

    00:24 11. 1. 2016 0
    Milá Jiřino, obávám se, že drtivá většina žen se Vám vysměje a nebude s Vámi souhlasit. Běžte do ulic a ptejte se. Je obecná zkušenost, že ženy, které feminizují jako By nejsou pro nikoho zajímavé. Pro Ženy proto, že pravá žena nemá zájem od sebe odhánět chlapy hádáním se o práva, která už dávno má a pro muže nejsou feministky zajímavé už tak nějak pudově a intuitivně. A to jestli je chlap bez dětí menší chlap..? To jen pozvrzuje jak absolutně nevnímáte a nevíte nic o skutečné ženskosti. Když je chlap zajímavý..není idiot, chodí do práce a vypada aspon prumerne a ještě nema deti a jeste je muze mit, tak je pro Zeny hod e zajimavy. Prece Zena hleda chlapa, ktery ji zajisti a vsechny sve prostredky bude investovat jen do ni a do jejich deti. Rikejte si co chcete ale na kazdy Vas neprirozeny argument proti chlapum a utlacovani Zen dostanete snadne vracečky s kterými nic neudelate a minimalnr nekde uvnitr nudete vedet ze je to ptavda. :-). A to jen proto, ze mam pravdu, protoze nejde o zadne argumenty, ale o prirozene procesy, pudy.a tisiceletou spolecenskou evoluci, kterou se vsi uctou nemuze zmenit par nazoru ovlivnenych osobnimi problemy a vlastni nevyrovnabosti a neprijetim sebe sama. A co se tyka Zen - Matek, neznam uctyhodnejsich bytosti mezi lidmi a casto se o takove Zeny skutecni Muzi radi staraji a vazi si jich! A tak to ma byt, protoze takhle to funguje! Howk.
  • Jiřina

    09:44 10. 1. 2016 0
    Jistě. A mužům je geneticky daná potřeba rozsévat - takže muži, jímž neběhají potomci po celém regionu, nejsou skuteční muži a něco jim chybí :-D? Je smutné, když za ženy mluví pár žen, ale absurdní, když za ně mluví muži ;-)
  • Marek

    12:03 2. 1. 2016 0
    to nedela spolecnost, ale priroda. Je pravda, ze zena co nema deti, neni nikdy skutecnou zenou, je to poznat, zeny Matky se chovaji jinak a vlastne jsou i mnohem vic sexy :-). Kdyz zena nenaplni svuj zivot tim , ze se stane matka, neco ji chybi. Muz ma makat a litat a snazit se, aby zenu, matku a deti, ktere mu zena privedla na svet, uzivil a zabezpecil. Rikejte si co chcete, to co je dane geneticky a vyvojem desitek tisic let nelze nijak obkecat. Nevim, A at nemluvi par zen za vsechny zeny. Hezky novy rok :-)
  • Jiřina

    20:12 30. 12. 2015 0
    "...když si žena vybere nebýt ženou...nemít děti"....a to je právě ono: bezdětná žena NENÍ ženou?! Proč? A bezdětný muž tedy není mužem? Nebo mužem není muž, který nebuduje kariéru? Nesouhlasím s tím, že ženy berou nižší plat, ani s tím, že by byly nějak znevýhodňované...ale proč, sakra, společnost stále posuzuje ženy podle jejich rodinného stavu, zatímco u mužů se to víceméně neřeší?
  • Rosta

    20:44 29. 12. 2015 0
    A co delas ? ..konkretne za praci? Zrny stale tvrdi ze za stejnou praci berou mene. Ja vin, ze za stejnou praci berou stejne. Stejne jako v nasi firme. Obvykle se zjisti ze zena dela jinou praci nez muz za jine penize. Apropos, managersky jsem vyrostl ve velke ceske firme, kterou vedly zeny a muzi mely vetsinou podrizene role. Majitel vedel ze jsou zeny peclivejsi a loajalnejsi, tak z nich udelala managerky. Tech par zenskych co mluvi za ostatni zeny jen zenam delaji zle. Kdyz si zena vybere nebyt Zenou..nemit deti a jdou za karierou,jsou casto uspesnejsi nez muzi. Tak to je!
  • Dany

    20:35 29. 12. 2015 0
    Diky za nazor, Kamile. Nicmene si myslim, ze zde nevidis opravnene misto pro feminismus je castecne zpusobeno tim, ze se te primo problemy spojene s nerovnopravnosti pohlavi netykaji. Nejsem absolutne fanatik, myslum, ze za spoustu problemu si mohou zeny samy. Za nektere cela spolecnost vcetne muzu, kteri v pripade ze zeny nebudou stat o plne zrovnopravneni, budou muset prevzit vudci roli (ekonomickou, ochranovatelskou...) v rodine. Coz se jim dost casto dnes nechce. Ale proc to vsechno pisu, nevim, jestli jsem nebo nejsem feministka, je mi to fuk. Jedine, co me fakt stve, je to, ze neberu stejne penize za stejnou (mnohdy i peclivejsi) praci. Zajimave ale je, ze ta peclivost se ode me jako od zeny automaticky ocekava. Od chlapu uz tolik ne. Delam ve stavebnictvi, skoly mam stejne. Co delam spatne?
  • Stáňa

    13:50 9. 6. 2015 0
    Já feministky nemám ráda, vadí mi, že svými názory obecně mluví za ženy, jsem žena a nevidím problém, kde feminismus ho vytváří. A blbé silácké kecy chlapů mi nevadí, protože je to k smíchu :-)
  • Kamil

    11:16 9. 6. 2015 0
    Hezká teorie, většina těch věcí je tak, jak je v článku píšete, víceméně přijatelná. Praxe feminismu je ale trochu jiná.
    Žena je v péči o dítě mužem nahraditelná jen zčásti a doufám, že tento fakt budou ženám nadále připomínat alespoň jejich děti, když už my muži budeme podezřelí, že to děláme jen z lenosti pomáhat.
    Příjmení si může každý už dávno pokud vím svobodně vybrat, pokud má nějaká žena tak málo sebevědomí, že jí český tvar jejího příjmení překáží.

    A jinak potkávám feminismus zpravidla v agresivní podobě, plně srovnatelné s tupým mužským šovinismem nejhorších pivních buranů. Oškliví se mi to oboje stejně.
    Já osobně dnes žádné oprávněné místo pro feminismus nevidím, stejně jako nevidím oprávněné místo pro mužský šovinismus. Věřím v rovnost pohlaví, ale doufám, že jen proto mě nebude nikdo urážet tvrzením, že jsem feminista. Rovnost není stejnost.
  • Zobrazit další komentáře

Akční nabídka

tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč
tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Klimeš consulting, spol. s r.o.: vedení účetnictví a daňové poradenství, Hodonín
Daňové poradenství zahrnuje náročné administrativní…
Personální agentura ZOXÍ: práce a brigády Brno
Hledáte zaměstnance do provozu obchodů, skladů či…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Chilli mleté 50g DNM

Ostré koření Pro svoji velmi palčivou chuť a výrazné aroma…
33 Kč

Mýdlo se santalem a kurkumou 100g

Mýdlo pro hebkou pokožku Kombinace santalu, mléka a koření…
69 Kč

Mandlový olej za studena lisovaný 500ml ESI

Kvalitní olej určený k masážím i k přípravě jídel Složení:…
292 Kč

Detoxikační náplasti PŘÍRODNÍ 14ks

14 ks detoxikačních náplastí na chodidla Detoxikační…
349 Kč

Čaj VÁHY 30g, Dr. Popov

Čaj pro narozené ve znamení Vah (24.9. – 23.10.) Bylinný…
50 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…