Poznejte strašidelný Halloween. Tradice a zvyky pochází už od Keltů
Zatímco my slavíme svátek Všech svatých neboli Dušičky, ve světě se stává stále populárnějším Halloween. Strašidelný svátek ale není jen o vyřezaných dýních a děsivých kostýmech. Halloween má dlouhou historii, která začala právě v Evropě. Prozradíme, jaké má Halloween tradice a čím je tento svátek jedinečný.
Halloween: Co je zač?
- Halloween připadá na poslední den v říjnu. Tedy den před svátkem Všech svatých. Pokud naše ratolesti chtějí Halloween oslavit, nemusíme si vybírat. Stihneme oba svátky.
- Halloween je záležitostí převážně anglicky mluvících zemí, jako jsou Spojené státy, Austrálie, Nový Zéland anebo Anglie.
- Tradičně děti na Halloween nosí strašidelné převleky. Dnes už je ale zvykem, že se děti převlékají do nejrůznějších kostýmů, od pohádkových postav až po známé osobnosti.
- Na Halloween tradice velí, že děti chodí v sousedství dům od domu a koledují sladkosti. Obvyklá je říkanka „Trick or treat,” která se dá přeložit jako „Koledu, nebo něco provedu.” Když děti koledu nedostanou, můžou provést kanadské žertíky, jako třeba pomalování dveří zubní pastou.
- Samotné slovo Halloween je zkráceninou anglického „All Hallows' Eve,” tedy Předvečer všech svatých.
- Dříve na Halloween chodili koledovat muži a chlapci o peníze. Dokonce někdy museli i tančit. Později se od zvyku upustilo a koledování se přenechalo dětem.
- Mezi novější zvyky patří i takzvané scary farm. Jedná se o moderní halloweenskou zábavu pro mladé. Jsou to uměle vytvořená místa, která připomínají prostředí hororu.
- Typickými symboly jsou dýně, netopýři, čarodějnice, černé kočky, sovy, výři, kostlivci a nejrůznější příšery a strašidla.
- Barvami halloweenu jsou oranžová a černá, někdy i zelená a fialová.
- Na Halloween se pečou speciální sladkosti se strašidelnými motivy, vyzkoušejte strašidelné recepty na Halloween.
Proč se halloween neobejde bez dýně?
Skoro každý, kdo slaví halloween vyrábí lucerny s dýní. Americké město Boston dokonce na Halloween zapálilo více jak 30 tisíc luceren. Vyřezávané dýně mohou mít nejrůznější motivy. Ale nejčastěji vyrábí se škodolibým obličejem. Jsou nazvané jako Jack-o’-lantern, česky jako Jackova lucerna. Přečtěte si, jak na vyřezávání dýní.
- Jack-o’-lantern byl podle legendy zlý, krutý a líný člověk. Když si pro něj přišel ďábel, aby ho odvedl do pekla, Jackovi se mu podařilo ho přelstít. Nejprve dostal dva roky života navíc, poté slib, že do pekla nepůjde vůbec. Zanedlouho Jack umřel, ale v nebi ho nechtěli přijmout kvůli jeho zhýralému životu, v pekle zase kvůli úmluvě. A tak musí Jack bloudit po světě. Lucerny se svíčkou ho mají zahřát a ukazovat cestu.
- Lucerny se ale vyráběly ještě před vznikem legendy o Jackovi. Dříve měly dýně se svíčkami symbolizovat duše tragicky zesnulých blízkých.
- A nevydlabávaly se jenom dýně, ale i řepa, tuříny anebo brambory.
Halloween: Tradice pochází už od Keltů a Židů
Halloween vznikl v Irsku. Jako ve všech křesťanských zemích se zde slavil svátek Všech svatých, u nás známý jako Dušičky. Společně s židovskou tradicí slavit i samotný Předvečer všech svatých tak v Irsku vznikl Halloween. Odtud se dostal v19. století do USA, kde se postupně stával stále populárnější. Odtud se také rozšířil do jiných anglicky mluvících zemí.
Podle některých historiků má ale Halloween tradice ještě starší. Pochází prý z keltských svátků Samhain, který oslavoval konec léta. Keltové si oblékali masky, tančili kolem ohňů a slavili boha Samhain, pána mrtvých. Věřili, že je tento svátek zvláštní nocí, kdy jim duše zemřelých můžou pomoct anebo naopak uškodit. Za úsvitu bůh Samhain duše odvedl zpět do světa mrtvých. Aby jim Keltové cestu pomohli snáze najít, zapalovali obrovské ohně. Převleky je zase měli ochránit před zlými duchy.
Komerční Halloween
Z oblíbeného svátku se rázem může stát komerčního záležitost trhu. A Halloween je ukázkový příklad. Ve Spojených státech je Halloween druhým nejkomerčnějším svátkem, hned za Vánoci. Celkově Američané utratí za Halloween více jak 6 miliard ročně. Spousta z tradic, které jsou dnes již běžné se ale naplno uchytily až ve 20. století. Kostýmy v roce 1930, říkanka trick or treat až v roce 1950.
Diskuse k článku