img

Tetování: trvalá kérka, nebo raději jen henna tetování?

Tetování je staré jako malba sama. Lidé si svou kůži nechávali barevně zdobit už od pravěku. Někdy měly kresby symbolizovat příslušnost ke kmeni, jindy měly rituální nebo šamanský charakter a v některých případech se lidé zkrátka chtěli jen ozdobit. Hojně se tetování začalo šířit hlavně v 19. století, a to díky zcestovalým námořníkům, později potom vojákům. A kérky byly odjakživa spjaty také s vězením, kde symbolizovaly příslušnost ke gangům nebo vězeňským spolkům.

Čtěte také:

Piercing provází člověka déle než tetování

Zatímco dříve bylo tedy tetování doménou hlavně nespoutaných a divokých mužů, dnes můžeme tetování běžně najít také u žen a vůbec u lidí různého věku i společenských vrstev. Doba je zkrátka otevřená a svobodná, a tak už nám žádné konvence nebrání vyjádřit skrze naše tělo přesně to, co chceme.

Proč tetování? Smrt blízkého nebo životní postoj

O historii tetování už tedy víme, jaké jsou ale důvody lidí pro to nechat si potetovat část těla dnes? Lidé se nejčastěji nechávají tetovat, jelikož má pro ně tetování nějaký skrytý symbol. Může to být třeba datum narození dítěte, stejně jako oblíbená činnost nebo jméno člověka, který zemřel. Jako symbolické tetování se považují také květiny, nejrůznější geometrické tvary, slova nebo různé znaky. A význam může být i rituální nebo experimentální. V případě experimentu se většinou jedná o snahu vyzkoušet něco nového nebo o touhu najít sám sebe. Naopak o reprezentativní význam se jedná ve chvíli, kdy člověk chce jen ozdobit své tělo a propůjčit mu punc jedinečnosti.

NÁŠ TIP:

Při výběru salonu, ve kterém si necháte tetování vytvořit, dbejte především na reference - hygiena prostředí je velmi důležitá. Přečtěte si na Academy Spektrum Zdraví vše o žloutence.

Jak vybrat motiv pro tetování?

Toužíte po tetování, ale pořád si nejste jistí jeho motivem? Pak se zkuste zamyslet nad tím, co by pro vás mělo symbolizovat. Zda vaši oblíbenou činnost, životní postoj nebo třeba příslušnost k subkultuře. Pro životního minimalistu budou charakteristické jednoduché čáry, pro příslušníka veganské subkultury veganský nápis a pro cestovatele třeba mapa nebo kompas. Možnost je zkrátka nepřeberně a fantazie je v tomto případě na prvním místě.

Na co si dát při výběru tetování pozor

Vyvarovat byste se naopak měli všech nahodilých nápisů nebo jmen. Tabu by pro vás měla být hlavně jména přítele nebo přítelkyně. I když máte pocit, že budete se svým milým až do konce života, je mnoho jiných způsobů, jak to vyjadřovat. Přece nechcete skončit jako hlavní hrdina českého filmu Léto s kovbojem, který si nechal přes prsa vytetovat jméno své poslední lásky, a pak se divil, že to té následující vadí. Pokud na jméně přesto trváte, řekněte tatérovi, aby tetování vytvořil tak, aby ho bylo v případě nutnosti možné překrýt jiným vzorem.

Máte už jasno o vzoru, ale nedaří se vám najít vhodný tatérský salón? Způsobů, kde hledat je mnoho. Nejjednodušší a nejlepší je ale osobní doporučení přes známé. Využít můžete i náhody u cizího člověka. Pokud u někoho uvidíte tetování, které se vám bude líbit, nestyďte se a rovnou se dotyčného zeptejte, kde k němu přišel. A využít můžete samozřejmě i internet, ale nabídek je tam tolik, že to budete mít o dost těžší. Jakmile budete mít sjednanou schůzku, můžete se už jen těšit, případně bát.

Existuje několik pravidel, které byste před samotným tetováním měli dodržovat.

 • 24 hodin před tetováním nepijte alkohol
 • noc před tím se dobře vyspěte
 • nekonzumujte drogy ani omamné látky
 • vyvarujte se nápojů s vysokým množstvím kofeinu nebo teinu
 • před tetováním se najezte, v žádném případě do studia nechoďte nalačno
 • zkontrolujte, zda tetovací studio používá nové jehly pro každého klienta
 • nenechávejte se tetovat, pokud jste těhotná
 • tetovat se nedoporučuje ani epileptikům nebo diabetikům
 • zeptejte se svého tatéra na vše, co vás zajímá nebo vám není jasné

Kdy je nejvhodnější doba nechat se tetovat?

Po samotném zákroku se pokožka těla hojí zhruba týden. Každý den je pak nutné tetované místo ošetřovat antibakteriálním mýdlem a potírat krémem. Navíc by člověk neměl tetované místo až měsíc vystavovat slunci, nedoporučuje se také venkovní koupaní. Proto je nejvhodnější dobou na pořízení tetování podzim nebo zima. Pokožka si na tetování zvykne, vše se krásně zahojí a s prvními slunečními paprsky můžete směle vyrazit na první opalovačku.

Henna tetování

Henna tetování jako dočasná alternativa

O tetování hennou už jste určitě slyšeli, ale víte, z čeho se prášek vlastně vyrábí? Henna je tropický keř, který roste hlavně v oblastech se suchým a horkým klimatem jako je Střední východ nebo Indie. Hnědočervený prášek vzniká rozemletím usušených lístků tohoto keře. Používá se nejen pro henna tetování, ale také pro přírodní barvení vlasů nebo pro jinou kosmetiku.

Tetování hennou je skvělé hlavně v tom, že je dočasné a bezbolestné. Na rozdíl od běžného zákroku se totiž neaplikuje jehlami, ale štětečky a pery, a proto vůbec nebolí. Další výhodou je, že vydrží zhruba 14 dní až měsíc, po kterém se nanesený obrázek začne postupně vytrácet. Henna tetování je tedy velmi výhodné pro všechny nerozvážlivce, kteří sice po ozdobení touží, ale nejsou si jistí, zda si například správně zvolili vzor.

Pokud si chcete nechat udělat henna tetování, máte dvě možnosti. Tou první je samozřejmě navštívit salón, zaplatit za zákrok, vybrat si motiv, a nechat si tetování namalovat. A tou druhou možností je vymyslet si vzor, koupit a namíchat si barvu, a pak si i henna tetování nanést na kůži sám. Možná se vám malůvka hned napoprvé nepovede, ale určitě z něho budete mít větší radost, než kdybyste si ho nechali namalovat ve studiu.

Jaké druhy henna barev existují?

 • hnědý henna pudr: Je neznámější, aplikuje se hlavně na oblast nohou a rukou.
 • černý henna pudr: Směs klasické henny a přidaných látek, může vyvolávat alergické reakce.
 • červený henna pudr: Spíše atypický, vhodný pro slavnostnější události a pro světlejší barvy kůže.
 • rostlinný henna pudr: Směs henny a bylinek, často se používá pro barvení vlasů.
 • neutrální henna pudr: Není tak častý, užívá se hlavně pro rituální obřady.

Jak si vyrobit henna tetování?

Ve specializovaném obchodě nebo na internetu si kupte vybranou henna barvu nebo naplněné henna pero. Doma si prostudujte návod a vymyslete si vzor, který si chcete nakreslit. U dívek vypadají krásně především arabské a orientální vzory, které jsou vhodné na oblast hřbetu rukou, případně na nárty u nohou.

Dalším krokem je příprava pokožky. Kůži si několik dní nekrémujte, místo toho si udělejte pořádný peeling. Vašim cílem je, aby vybraná část kůže byla co nejjemnější a nejhladší. Při henna tetování je pak nejdůležitější, aby byla kůže celou dobu napnutá. Pro aplikaci můžete použít zmíněné henna pero, párátko, jehlu nebo malý štěteček. Začínejte od složitějších motivů k těm jednodušším. Po aplikaci nechte váš výtvor v klidu 3 hodiny zaschnout.

Co si ujasnit před tetováním

Názory na tetování se mohou různit, ale jedno je jasné. Je to dlouhodobý závazek, mnohdy dokonce i na celý život. Ještě než se vypravíte do tetovacího salónu, měli byste si proto položit několik otázek a řádně zvážit své možnosti. Pokud u některé z otázek totiž zapochybujete, možná pro vás tetování není to pravé nebo ještě potřebujete čas.

 1. Mám v hlavě srovnané důvody, proč chci mít tetování? Stojím si za svým názorem?
 2. Jsem smířený s tím, že je trvalé? Umím si představit mít ho na těle i za 10 let?
 3. Vím přesně, co musím udělat před samotným tetováním?
 4. Mám vybraný seriózní tetovací salón?
 5. Jsem schopný snést kritiku mého okolí?
 6. Mám jasno o motivu? Má pro mě zvolená symbolika nějaký význam?
 7. Chci černobílé nebo barevné tetování?
 8. Jsem si jistý, že se nejedná jen o chvilkovou touhu, ale že je pro mě kérka to pravé?
 9. Nestačí mi pouze henna tetování?

Pokud jste na zmíněných devět návodných otázek dokázali jasně odpovědět a za svými názory si stojíte, pak je pro vás tetování to pravé a určitě se takového kroku nemusíte bát. Přejeme vám šťastné hledání a pořízení vaší dobrovolné jizvy.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Láska a vztahy

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Těhotenství, děti

Nejlepší rostlinné máslo? Připravte si jej z oříšků a semínek

Rostlinné máslo – přísady: 3 hrnky slunečnice ½ lžičky mořské soli 2 lžičky medu sirup z agáve Rostlinné máslo – příprava: Slunečnicová…

Životní styl

Je řidičák na auto v pokročilém věku pasé? Důležité je nebát se a věřit si

Primárně si vyberte vhodnou autoškolu, která má již na internetu několik kladných recenzí od absolventů. Firmu, jež nabízí řidičák na auto, můžete…

Ezoterika

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Wellness

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Řemesla

Vyrobte si vlastní mýdlo. Domácí výroba mýdla krok za krokem

Výroba mýdla z mýdlových hmot nabírá na oblibě, protože jejich použití je velmi jednoduché a zvládnou ho za pomoci rodičů i děti. Domácí výroba mýdla…

Rozvoj osobnosti

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Recepty

Plněné avokádo vejcem

Troubu rozehřejeme na 200 °C. Avokádo rozpůlíme a zbavíme pecky. Důlek v obou půlkách pomocí lžičky zvětšíme, aby se do něj vešlo vejce. Zakápneme…

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…