Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?
Jak se chová dům za deště? A co přijde ve chvíli, kdy pršet přestane? Jednoduše si to můžete představit na situaci, kterou všichni moc dobře znáte. Co je lepší oblečení do deštivého počasí – pláštěnka, nebo outdoorová bunda s membránou? Většina by jistě volila možnost číslo dvě. Outdoorová bunda, ideálně v kombinaci s funkčním trikem, nepromokne, neprofoukne, ale zato odvede pot z těla pryč. Oproti tomu pláštěnka sice před deštěm ochrání, člověk se v ní ale na oplátku pěkně zapaří, pokud jí nesundá okamžitě, jak přestane pršet. Je možné, že by se domácnost chovala stejně jako lidské tělo? Pobytem v domě nebo v bytě se vytvoří poměrně značné množství vlhkosti, kterou je třeba odvětrat, obálka domu však zároveň musí své obyvatele ochránit před vrtkavými výkyvy počasí. Pokud jí zabalíte do neprodyšného zateplovacího systému, bude to v ní vypadat, jako když si proti dešti oblečete pláštěnku – sice vás ochrání, příjemně se v ní ale cítit nebudete. Na rozdíl od nadšeného výletníka si taky dům jen těžko „pláštěnku“ po dešti vysvlékne a propocené tričko vymění za nové. Mnohem lepší je proto při výstavbě nebo rekonstrukci domu volit správně vyladěné „outdoorové oblečení“, které si s vlhkostí poradí. Nebude se tak hromadit uvnitř a nevytvoří ideální prostředí pro růst a množení plísní. V sázce je totiž nejen pohodlí, ale zdraví celé rodiny!
Vlhkost už nebude problém, ale jak na to?
Stejně jako je důležité správně vrstvit funkční outdoorové oblečení, nestačí jen vybrat vhodný materiál tepelné izolace, ale pečlivě zvolit i správnou skladbu celé obvodové stěny a střechy. Dům s dobře navrženou obálkou se vám odvděčí nejen ochranou před chladem v zimních měsících, ale také dokáže v létě dlouho dobu odolávat nepříjemným vedrům. Umí odizolovat venkovní hluk a odvětrává vlhkost vzniklou uvnitř domu tak efektivně, že nedá šanci žádným plísním, které by snad chtěly začít růst. Velmi dobrou schopností při odvádění vlhkosti z domácnosti vyniká celulóza – tedy izolace vyrobená z rozvlákněného dřevitého papíru. Ze dřeva si vzala jen ty nejlepší vlastnosti, díky tomu právě vlhkost nemá žádný vliv na její životnost ani schopnost dobře izolovat. Je doslova její přirozeností na sebe vázat vzdušnou vlhkost v takové míře, v jaké se uvnitř vyskytuje, a zase ji uvolňovat ve chvíli, kdy je pro to vhodná příležitost. Dům zabalený v celulóze se jednoduše nebude pařit, díky tomu v něm nebudou bujet plísně a vznikne tak zdravé a příjemné prostředí pro život.
Zdarma přírodní klimatizace
Víte, proč se letní horka vždycky lépe zvládají v zeleni? Protože je tam mnohem více vlhkosti než v rozpáleném městě. Z toho důvodu je žádoucí, aby se ve velkých vedrech v domě uvolnilo do vzduchu množství vlhkosti, která se postará nejen o příjemnější prostředí, ale také o šetření energie. Funguje to jako přírodní klimatizace. Když se voda odpařuje, snižuje se okolní teplota. Proto je ideální vlastností zdravé izolace, aby kromě schopnosti vlhkost z interiéru odvětrat, uměla část také „schovat“ na horší časy. Materiály, které dokážou vlhkost pojmout a zase jí uvolnit, jsou proto při stavbě domu vítané. A právě takovou vlastnost mají celulózová vlákna, která fungují trochu jako piják, tedy savý papír, kterým se vysoušejí inkoustové kapky. Celulóza dokáže například rychle vysát vodu ze zvlhlého zdiva a bezpečně ji odvést pryč. Protože je to izolace vyrobená z velké části z novinového papíru, stačí si připomenout, jak zmačkané noviny rychle vysuší promočené boty. A plíseň nemá žádnou šanci.
Když se dům může „nadechnout“
První vlna zateplování měla vyřešit velké tepelné ztráty, jak bude fungovat starý dům, zabalený do neprodyšného zateplovacího systému, se příliš neřešilo. Vlhkost, kterou člověk vytváří jakoukoliv svojí činností – od dýchání, přes vaření až po sprchování, ale jednoduše musí někudy ven. A když se použijí těsnější okna a původní cihlová nebo kamenná zeď se obalí vrstvou izolace, vlhkost najednou nemá kudy utéct, hromadí se a plísně mohou vesele růst v celém domě. Pro děti i dospělé trpící alergií nebo dokonce astmatem se pak takové bydlení stane noční můrou. Proto nastal čas všímat si kromě syntetické klasiky i moderních přírodních „zdravých“ izolací, které izolují teplo stejně dobře, jako jejich konkurenti, s přirozenou vlhkostí se ale dokážou vyrovnat mnohem lépe. Umožní tak domácnosti volně „dýchat“ a přitom šetří energie.
Není zdravé prostředí, ve kterém se budete cítit dobře jak vy, tak vaše děti, tou správnou motivací pro zvážení všech možných alternativ, které dnes na trhu existují? Podívejte se také na www.izolujzdrave.cz
Diskuse k článku