Levandule po zimě – v březnu je ten pravý čas na stříhání levandule
Levandule lékařská je v Česku velmi oblíbenou bylinou a na své bylinkové zahradě nebo skalce ji má téměř každý zarytý zahrádkář. Levandule je oblíbená zejména pro nenáročné pěstování. Aby levandule po celý rok dobře kvetla, je ale potřeba ji jednou za čas sestříhat a provést lehkou údržbu. A na stříhání levandule je čas právě teď – na jaře.
Levandule lékařská (latinským názvem Levandula Angustifolia) je polokeř, který se řadí do čeledi hluchavkovitých. Vyznačuje se bohatou květenou, výraznou barvou a nezaměnitelnými tříslovinami, které produkují známé levandulové aroma.
Právě díky tomuto aromatu je levandule tolik oblíbená po celém světě. Její kolébkou je jih Francie – Provence, kde se jí ročně vypěstuje a sklidí až několik tisíců tun. Levandule se používá jak pro aromaterapii, tak pro potravinářský či farmaceutický průmysl nebo kosmetiku.
Levanduli znali už staří Římané
K domácímu použití je levandule nejzajímavější pro své uklidňující a stimulující účinky. Čaj z levandule, odvar, bylinná koupel nebo aromatický olej pomohou při podrážděnosti, nervozitě, bolesti hlavy nebo nespavosti. Jedinečné léčivé účinky levandule dokládá fakt, že fialové květy používali už staří Římané.
Název | Levandule lékařská (Levandula Angustifolia) |
Čeleď | Hluchavkovité (Lamiaceae) |
Rod | Levandule (Lavandula) |
Výška | 60 - 120 cm |
Barva | fialová - růžová (různé odstíny) |
Doba sběru | červen - srpen |
Obsažené látky | třísloviny, silice, terpeny, hořčiny |
Pěstování | suché hlinitopísčité půdy |
Využití | kosmetika, farmacie, aromaterapie, kulinářství |
Levandule po zimě
Levandule lékařská je poměrně nenáročná rostlina. K správnému růstu potřebuje jen tři věci – dostatek prostoru, správnou půdu a vhodnou zálivku. První pravidlo se týká zejména květináčů. Pokud budete pěstovat levanduli v interiéru, opatřete ji dostatečně velký květináč.
Levandule dále potřebuje vhodné živiny z půdy. Místo, kde se nejčastěji pěstuje (jih Francie), nám napoví, že levanduli stačí suché podnebí s občasnou zálivkou. Rostlině vyhovují suché půdy s dostatečnými živinami a pravidelná zálivka, při které nesmí dojít k přemokření.
Podobnou (až nulovou péči) vyžaduje levandule i přes rok. Na konci vegetačního období, což je obvykle srpen, je vhodné levanduli jemně zbavit odkvetlých květů a zazimovat. Další úpravy rostliny jsou ale vhodné až na jaře. Vysvětlíme proč.
Proč je stříhání levandule na jaře vhodné?
Stříhání je pro levanduli velmi důležité. Ovlivňuje totiž tvar rostliny, kvalitu květenství i celkovou „výdrž“ rostliny na celý rok. Při sestříhání rostliny se do ní řezem dostává voda a možné infekce, proto není vhodné levanduli stříhat na podzim. Před zimou je totiž levandule oslabenější, a tak se potřebuje zatáhnout a připravit své výhonky na zimu. Pokud tedy levanduli ve velkém ostříháte na podzim, může se vám stát, že vám přes zimu zmrzne – jelikož jí zbude málo částí ke zregenerování. Stříhání levandule je tedy vhodné až na jaře.
Jak na stříhání levandule?
Stříhání levandule je velmi jednoduché a zvládne ho zahrádkář – začátečník. Připravte se ostré zahradnické nůžky a nádobu na uschlé části rostliny.
1. Levandule musí být na stříhání připravená. Měla by mít otevřené a viditelné pupeny.
2. Odstraníme omrzlé části – seschlé květní stonky (s hnědou barvou) a odumřelé vrchní části výhonů.
3. Zachováváme přitom tvar rostliny, který by měl být kulatý.
4. Ve zkratce lze stříhání levandule přiblížit tak, že sestřihneme vrchní přebývající části rostliny, které jsou hnědé, odumřelé nebo zmrzlé a rostlině tak už nemohou nic přinést.
5. Pozor! – na nedostatečný, nebo příliš hluboký řez. Ten by zabránil rostlině, aby obrazila novými výhony a omezil její růst.
Proč je pravidelný řez pro levandule důležitý?
Že je stříhání levandule pro rostlinu nezbytné, vám potvrdí každý zkušený pěstitel této voňavé rostliny. Tyto nejčastější důvody, vás o nutnosti stříhání levandule přesvědčí.
-
Střih je nezbytný pro kompaktní tvar rostliny.
-
Ovlivňuje také celkový dojem z polokeře.
-
Stříhání levandule má vliv na množství květů v sezóně.
-
Správně provedený řez zabraňuje dřevnatění rostliny v budoucnu.
-
Pravidelné stříhání levandule prodlužuje její životnost.
-
Záruka výhonů i v pokročilém věku rostliny.
-
Díky pravidelnému řezu je možné snižovat výšku rostliny.
A teď už víte o stříhání levandule a její úpravě všechno. Péče o levandule po zimě se tedy nemusíte bát. Správný řez levandulím jen prospěje. Pokud se budete o levandule vhodně starat, mohou vám vydržet v krásné formě a květenství až 10 let a více.
Jaké máte vy zkušenosti se zkracováním levandule? Dejte nám vědět dolů do komentářů.
Diskuse k článku