Strakapoud velký dokáže obydlí člověka značně poničit. Jak ho odradit?
Strakapoud velký je v Česku velmi rozšířeným šplhavým opeřencem. Na první pohled se tento krásně zbarvený pták jeví jako neškodný, avšak je tak trochu noční můrou některých lidí, kteří vlastní nemovitosti. Dokáže totiž vyhloubit dutinu i ve fasádě domu. Nezastaví ho žádné materiály. Poškodit dokáže jak dřevostavby, tak i tepelně izolované budovy.
Abyste dokázali své obydlí ochránit, je zapotřebí pochopit, co strakapoud velký k životu potřebuje. Nejsnáze jeho škození zastavíte v momentu, kdy mu například poskytnete náhradní zdroj potravy. Hloubením otvorů si strakapoud také vytváří hnízdo, proto mu můžete zkusit postavit i ptačí budku.
Strakapoud velký a jeho charakteristika
Tělo strakapouda je velké asi dvacet centimetrů a pokryto bývá standardně bílým, černým a také červeným peřím, které je viditelné především v ocasní části. Samci mají kromě toho i červené zbarvení týlu. Zobák má strakapoud velký velmi pevný, je tak uzpůsobený pro klování do tvrdých předmětů, respektive do dřeva kmenů stromů. Stromy si vybírá takové, které jsou značně napadené škůdci. Pozná tedy velice dobře, kde s jistotou najde potravu v podobě hmyzu. Typické je pro samce strakapouda jakési bubnování zobákem o dutinu stromu. Tímto chováním pouze láká samičky, potravu si hledá tak, že odštipuje jednotlivé kousky stromové kůry.
Strakapoud velký v blízkosti člověka
V některých případech strakapoud velký opouští své přirozené prostředí v lese a hloubí otvory i v zateplení fasád domů, nebo vyklovává díry v dřevostavbách. V tom prvním případě nebylo dodnes s jistotou zjištěno, proč k takovému chování strakapoud přistupuje. Někteří odborníci se domnívají, že tohoto opeřence lákají určité látky, kterými je zateplení napuštěné. Také se může pták domnívat, že narazil na měkký hmyzem napadený strom, avšak ve výsledku má člověk poškozené obydlí a strakapoud beztak nic nenalezne. U dřevostaveb může být problém o něco složitější. Zde byste měli určitě více zpozornět. Je tu totiž možnost, že váš dům ze dřeva je napaden škůdci, proto se do dutin dřevěného materiálu strakapoud dobývá. V tomto případě je tedy nasnadě zajistit i likvidaci hmyzu. V konečném důsledku je však nejnutnější strakapouda efektivně odradit, aby nepáchal čím dál větší škody a omezil se jen na své přirozené prostředí v lese.
Strakapoud velký a účinné metody vedoucí k jeho odrazení
Pokud se potýkáte s problémem, že strakapoud velký škodí vašemu obydlí, zaměřte se na tyto body:
- Na zahradě vysaďte ovocné stromy a keře. Nezapomeňte ale na jeden důležitý fakt. Měly by stát co nejdál od vašeho domu. Strakapoud velký se tak zaměstná sladkými bobulemi a neměl by škodit na fasádě vašeho obydlí.
- Vytvořte makety dravců, či jiné odpuzovače a ty zavěste na fasádu domu. I těmito metodami můžete docílit toho, že strakapoud velký přestane hloubit dutiny v zateplení. Zkusit můžete také například dvě plastové lahve, pruhy alobalu, nebo CD nosiče, které se ve světle lesknou a ptáka odradí.
- Chovejte dravé ptáky: tento koníček je však vhodný jen pro zapálené jedince do sokolnictví. Pokud budete mít na zahradě voliéru se sokoly, káňaty, nebo poštolkami, strakapoud se zaručeně nepřiblíží.
- Postavte ptačí budku a umístěte do ní lůj. Strakapoud velký se tak bude soustředit na místo, kde má potravu. Lůj má ve velké oblibě, zejména pak sádlo hovězí. Budku, či krmítko však opět pověste co nejdál od svého domu.
- Umístěte na dům předměty vydávající hlasitý zvuk. Například zvonky, které ve větru budou cinkat o sebe. Strakapoud velký dostane strach a odlétne.
- Zateplení můžete před strakapoudem ochránit také použitím pletiva, nebo pověšením plachty na fasádu domu.
Strakapoud velký je zákonem chráněný živočich, proto se vyvarujte jakýmkoliv agresivním metodám, které by vedly k jeho cílené likvidaci. Zakázáno je po strakapoudech střílet, nebo je například trávit. Pakliže si nebudete vědět rady s tím, jak jejich přítomnost v okolí domu zredukovat, obraťte se na odbory životního prostředí. Odborníci vám poskytnou pomoc v podobě případného odchytu, nebo doporučí účinnější nástrahy na ptáky.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku