Oční vady jsou u lidí čím dál tím častější, existují ovšem bezbolestné způsoby jejich nápravy
Dalekozrakost, krátkozrakost, šedý zákal, astigmatismus a syndrom suchého oka – to jsou nejčastější oční vady, se kterými se lékaři setkávají. Moderního člověka obklopují technologie téměř 24 hodin denně. Neustále je vystaven počítačům, televizím, mobilům a dalším obrazovkám, jejichž záření má na kvalitu zraku nemalý vliv. Dlouhodobé sledování televize nebo práce na počítači, do toho připočtěme špatné osvětlení v práci, ve které jsme kolikrát celý den, jednostranné složení výživy a nedostatek vitamínů, a problém je na světě. Některé oční vady mohou být vrozené, jiné jsou důsledkem namáhání očí nebo úrazu, další přicházejí s věkem. Naštěstí existují moderní metody léčby těchto vad, které jsou bezpečné, rychlé a bezbolestné.
Dalekozrakost lze napravit laserovým zákrokem
Při dalekozrakosti vidíte dobře na dálku, ale máte problém zaostřit na malou vzdálenost.
Zajímavostí je, že touto oční vadou "trpí" každý z nás, a to bezprostředně po narození. Časem se zrak srovná, ale bohužel ne u všech jedinců. Příčinou dalekozrakosti mohou být také různé vady rohovky a oční čočky, nižší optická hustota některé části oka nebo změny oka způsobené některými nemocemi či úrazem.
Na léčbu dalekozrakosti lze v dnešní době využít i operační metody, které vadu trvale odstraní. Principem všech laserových metod na odstranění dioptrií je změna zakřivení oční rohovky. Optický systém oka je ve výsledku upraven tak, aby byl na sítnici schopen zobrazovat pozorované předměty co nejpřesněji. Vhodným řešením pro dalekozraké pacienty je laserový zákrok NeoLASIK HD® nebo FemtoLASIK Basic. Při obou metodách se nepoužívají žádné ostré nástroje a jsou bezbolestné a bezpečné.
Po operaci krátkozrakosti můžete do týdne k moři
Krátkozrací lidé vidí špatně na dálku.
Krátkozrakost patří k nejčastějším očním vadám, trpí jí asi 30 % lidí a jejich počet stále narůstá. Jde většinou o vrozenou vadu. Krátkozraký člověk při sledování vzdálených předmětů přivírá oči, děti mohou špatně vidět na tabuli a mít tak problém se soustředěním.
Bezbolestným řešením krátkozrakosti je laserová operace, a nebo implantace nitroočních kontaktních čoček ICL. „Dnešní technologie umožňují provést zákrok tak šetrně, že pacient například po laserové operaci NeoSmile může při dodržení doporučeného pooperačního režimu odjet už za týden k moři,“ potvrzuje ze své zkušenosti primářka Lucie Valešová z pražské kliniky DuoVize.
Operace šedého zákalu trvá 15 minut
Při šedém zákalu se nám vnímaný obraz začne překrývat "šedým závojem", který pak může u tmavnout a vést až k úplnému oslepnutí. Nejčastěji se šedý zákal objevuje po 65 věku života. Pravá příčina vzniku šedého zákalu zatím není známa, ale například cukrovka nebo vyšší dioptrické vady jeho vznik urychlují. Roli může hrát i špatný životní styl – hlavně kouření, drogy či špatná výživa.
Při operaci šedého zákalu oční klinika využívá klasický skalpel, ale použít se může také speciální femtosekundový laser, který se využívá právě pro takové oční vady. Jediným způsobem, jak šedý zákal odstranit, je operace. Při ní se postižená oční čočka z oka odstraní a nahradí se umělou oční čočkou. Před operací je nutné absolvovat vstupní vyšetření. „Moderní medicína umožňuje operovat bez bolesti, samotný zákrok trvá zpravidla patnáct minut a pacient po něm odchází domů,“ říká docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize v Brně.
Astigmatismus léčí lékař pomocí počítačového systému
Tato oční vada snižuje zrakovou ostrost a znemožňuje rozeznávání různých detailů. Jedná se o nerovnoměrné zakřivení rohovky a lidé při ní mhouří oči, když se dívají do dálky. Astigmatismus může také způsobovat migrény, šilhání nebo únavu.
„Astigmatismem trpí přibližně dvě třetiny našich pacientů. Často přicházejí s tím, se chtějí zbavit dioptrií do dálky nebo na blízko, případně je trápí šedý zákal, ale o tom, že mají současně i astigmatismus, často nemají tušení. Přitom jde o oční vadu, která výrazně zhoršuje kvalitu vidění,“ vysvětluje primářka Oční kliniky DuoVize Lucie Valešová. Zákrok, který odstraňuje astigmatismus probíhá za pomocí laseru, kdy se zarovná rohovka nebo se využívá nitrooční operace. Při ní lékař pomocí počítačového navigačního systému usadí do oka torickou čočku.
Syndrom suchého oka se řeší zvlhčujícími gely nebo chirurgickým zákrokem
Tato oční vada je v současnosti velmi častá, příčinou je porucha tvorby a toku slzného filmu na povrchu oka. Tím, že oko dostatečně neslzí, vznikají u člověka s touto vadou nepříjemné pocity, které provází neustálé dráždění oka, které může vést až k poškození povrchu oka. Příčinou bývá nejen nedostatečné množství slz, ale i jejich zhoršená kvalita. Slzy totiž obsahují vodu, hlen a olej a tyto tři složky oko chrání a zvlhčují.
I když se syndrom suchého oka objevuje nejčastěji u žen v menopauze, vliv na něj může mít i okolní prostředí – suché a zakouřené prostory, vítr, přetopené nebo naopak moc klimatizované prostory či dlouhodobá práce u počítače, a v neposlední řadě stres. U závažnějších forem syndromu lékaři předepisují zvlhčující gely, v některých případech je nutný jednoduchý zákrok, při němž se do slzných kanálků aplikují tzv. plugy, což jsou miniaturní zátky, které se zhruba za tři měsíce samy vstřebají.
Diskuse k článku
Bednář
Děkuji.
V. Bednář