Remoska je stále v kurzu! Vyzkoušejte rychlé a jednoduché recepty z remosky
Remoska a její historie
Remoska je jeden z historických důkazů o šikovnosti českých ručiček. Tento ryze český vynález totiž spatřil světlo světa již v roce 1957 a velmi brzy se stal oblíbeným pomocníkem mnoha domácností. Není divu, remoska zvládne zastoupit elektrickou troubu i plynový sporák, umí totiž péct, vařit, dusit, smažit, rozmrazovat a dokonce i ohřívat. Pro to vše vám stačí trocha místa a elektrická zásuvka. Skvěle se tak hodí do menších kuchyní i na chaty. Díky své životnosti a nenáročnosti na údržbu si ale své místo vydobyla i v dnešní moderní době. Uvařit s ní totiž zvládne i naprostý kuchařský začátečník, a to rychle a bez zbytečného nádobí.
Jak remoska funguje?
Většina remosek se skládá ze tří základních dílů – mísy, víka a podstavce. Mísa s nepřilnavým povrchem slouží k umístění veškerých potravin, podstavec pak usnadňuje manipulaci s remoskou a dává jí stabilitu. Velmi důležitou součástí remosky je pak její víko. To je totiž vybaveno topnou spirálou, která zajišťuje rovnoměrné pečení, vaření i dušení. Víko remosky ale obsahuje i důležité ventilky, které umožňují odvod přebytečné páry během přípravy pokrmu. Potraviny si tak i při dlouhém pečení zachovají svoji šťavnatost, vůni a důležité vitamíny. Víko je pak vybaveno také vypínačem a napájecí šňůrou. Stačí tak zastrčit remosku do zásuvky a během několika okamžiků se můžete pustit do vaření.
Výhody remosky
Hlavní výhodou remosky je bezesporu její jednoduchost. Na rozdíl od trouby zde totiž nemusíte řešit správné nastavení teploty, programu či roštu, vše jednoduše vložíte do mísy, zakryjete víkem a pečete bez dalších starostí. Remoska vám tak šetří drahocenný čas, nervy, ale samozřejmě i místo a náklady na energie. Vaření v remosce je navíc o mnoho zdravější. Nepřilnavý povrch remosky totiž umožňuje vaření pouze s minimálním množstvím tuku.
Jakto, že jsou pokrmy z remosky tak dobré a šťavnaté a jejich příprava trvá jen chvíli? Tajemství je v proudění tepla. V běžném pečení v troubě se totiž nejdříve ohřívá okolní vzduch, který až následně začne ohřívat jídlo. Teplo v remosce ale vchází přímo do surovin. Celá příprava je tak o poznání rychlejší a levnější a navíc nedojde k nežádoucímu vysušení jídla.
Recepty z remosky – předkrmy a chuťovky
Pečené papriky plněné mletým masem
Ingredience
- 400 – 500 g mletého masa (ideálně mix vepřového a hovězího)
- 4 velké červené papriky
- 1 cibule
- 400 g sekaných rajčat v konzervě
- 1 vejce
- 1 – 2 stroužky česneku
- strouhanka dle potřeby
- mléko dle potřeby
- sůl
- pepř
- majoránka
- bobkový list
- tymián
- 1 lžička cukru
Pečené papriky plněné mletým masem - recept
Mleté maso ochutíme solí, pepřem a majoránkou, přidáme utřený česnek dle chuti. K masu poté přidáme několik lžic mléka a strouhanku tak, aby vznikla hustá směs, která se dá tvarovat. Papriky seřízneme na vrchu a odříznout pokličku si schováme. Papriky zbavíme jader a důkladně je umyjeme. Vyčištěné papriky plníme masovou směsí. Naplněné papriky vložíme do remosky, masovou směs zasypeme na jemno pokrájenou cibulí a přikryjeme čepičkou. Vše pak podlijeme vodou a pečeme asi 20 minut. Po 20 minutách přidáme jemně nasekaná konzervovaná rajčata, která dochutíme cukrem, solí, pepřem, tymiánem a bobkovým listem. Vše pečeme dalších 15 minut. Hotové plněné papriky podáváme ještě teplé.
Sváteční nádivka z remosky
Ingredience
- 300 g uzeného masa nebo slaniny
- 5 tvrdších rohlíků
- 300 ml mléka
- 6 vajec
- čerstvé bylinky dle chuti
- sůl
- pepř
- muškátový květ
- majoránka
- máslo na vymazání remosky
- strouhanka na vysypání remosky
Sváteční nádivka z remosky – recept
Rohlíky i uzené maso nakrájíme na drobno, vložíme do remosky a krátce zapečeme. Mezitím si oddělíme žloutky od bílků. Žloutky rozmícháme s mlékem. Směs žloutků a mléka poté přidáme k rohlíkům a slanině. Přidáme pokrájené bylinky dle chuti. Skvěle se hodí například čerstvá petržel, pažitka, špenát nebo kopřivové listy. Ochutíme solí, pepřem, majoránkou a špetkou muškátového květu. Na závěr jemně vmícháme sníh z ušlehaných bílků. Směs navrstvíme do remosky a pečeme do zlatova. Sváteční nádivku jíme samotnou nebo jako přílohu k pečenému kuřeti.
TIP: Vegetariáni mohou uzené maso vynechat. Nádivka je výborná i pouze s bylinkami a čerstvými špenátovými listy.
Recepty z remosky – hlavní chody
Hovězí na červeném víně
Ingredience
- 500 g hovězího masa (zadní)
- 3 velké cibule
- 3 PL olivového oleje
- 1 plechovka krájených rajčat
Na marinádu
- 100 ml červeného vína
- 2 PL vinného octa
- 4 kuličky celého pepře
- 3 stroužky česneku
- 3 bobkové listy
- 4 kuličky nového koření
- 2 hřebíčky
- 1 celá skořice
- sůl
- pepř
Hovězí na červeném víně – recept
Hovězí maso omyjeme, očistíme a nakrájíme na stejně velké kostky. Z červeného vína, vinného octa, plátků česneku a koření vytvoříme marinádu. Maso vložíme do marinády, důkladně promícháme a necháme uležet alespoň 7 hodin. Cibuli oloupeme a nakrájíme na drobno. V remosce rozhřejeme olivový olej a smažíme cibuli do růžova. Poté přidáme kousky masa a necháme zatáhnout. Přidáme zbytek marinády a konzervovaná rajčata. Vše pak ještě podlijeme vodou tak, aby bylo maso ponořené. Přiklopíme víkem a dusíme asi 90 minut do měkka. Hovězí na červeném víně podáváme s bramborovým pyré.
Kapr na česneku
Ingredience
- 4 filety z kapra
- 150 ml bílého vína
- 3 PL olivového oleje
- 5 stroužků česneku
- 2 velké cibule
- čerstvá petrželka
- sůl
- pepř
- bobkový list
- 1/2 citronu
Kapr na česneku – recept
Porce kapra omyjeme, osušíme a pokapeme citronovou šťávou. Poté maso dochutíme solí a pepřem dle chuti a potřeme prolisovaným česnekem. Porce naskládáme do remosky, přidáme bílé víno a trochu oleje. Vše pak zasypeme na kolečka pokrájenou cibulí a petrželkou. Přidat můžeme také bobkový list a několik kuliček celého pepře. Kapra pečeme v remosce do změknutí asi půl hodiny. Podáváme ihned, ideálně s bramborem nebo s chlebem a zeleninovou oblohou.
Vepřové kostky na rozmarýnu
Ingredience
- 700 g vepřové plece
- 2 velké červené cibule
- 3 stroužky česneku
- 2 snítky čerstvého rozmarýnu
- 3 lžíce sádla
- sůl
- pepř
Vepřové kostky na rozmarýnu – recept
Vepřovou plec omyjeme, očistíme a nakrájíme na větší kostky. V remosce rozpustíme sádlo a zprudka na něm opečeme maso. Přidáme na kolečka pokrájenou červenou cibuli a na plátky nakrájený česnek. Přidáme jednu snítku rozmarýnu, sůl, pepř a podlijeme vodou. Vepřové maso pečeme do měkka asi hodinu. Během pečení maso podléváme výpekem, v případě potřeby přidáme vodu. Hotové maso ozdobíme druhou snítkou čerstvého rozmarýnu a podáváme s vařeným bramborem.
Francouzské brambory
Ingredience
- 800 g brambor
- 4 vejce
- 150 g slaniny
- 100 ml smetany
- 1 cibule
- 3 stroužky česneku
- 3 PL olivového oleje
- citronová kůra
- citronová šťáva
- sůl
- pepř
Francouzské brambory – recept
Brambory důkladně omyjeme a překrojíme na půlky nebo na čtvrtky. Smícháme olivový olej, kůru z půlky citronu, lžíci citronové šťávy a na jemno nastrouhaný česnek. Přidáme malou lžičku soli. Vzniklou marinádu promícháme s brambory, vložíme do remosky a pečeme asi 20 minut.
Mezitím si pokrájíme slaninu na drobné kostičky. Cibuli oloupeme a pokrájíme na hrubo. Vše přidáme k bramborám, promícháme a pečeme dalších 10 – 15 minut, dokud brambory zcela nezměknou.
Vejce promícháme se smetanou, směs dochutíme solí a pepřem. Vzniklou směsí přelijeme brambory v remosce, vypneme ji a necháme dojít asi 5 minut. Francouzské brambory podáváme s kyselou okurkou nebo zelným salátem.
Recepty z remosky – sladké pokrmy a moučníky
Rýžový nákyp s meruňkami
Ingredience
- 130 g rýže
- 700 ml mléka
- 50 g másla
- 100 g krupicového cukru
- 2 vejce
- 500 – 700 g meruněk (kompotovaných nebo čerstvých)
- rozinky dle chuti
- vanilkový cukr
- sůl
- tuk na vymazání remosky
- strouhanka na vysypání remosky
Rýžový nákyp s meruňkami – recept
K mléku přidáme špetku soli a přivedeme ho k varu. Přidáme propláchnutou rýži, polovinu másla a vaříme za stálého míchání doměkka. Rozinky ponoříme do horké vody a necháme bobtnat. Žloutky oddělíme od bílků. Z bílků a části cukru vyšleháme sníh.
Poté co nám rýže změkne, ji necháme chvíli vychladnout. Poté k ní vmícháme zbytek másla a cukru. Přidáme rozinky, žloutky a vanilkový cukr. Na závěr jemně vmícháme sníh. Polovinu rýžové směsi vložíme do vymazané a strouhankou vysypané remosky. Poklademe půlkami kompotovaných nebo čerstvých meruněk. Vrstvu ovoce poté přikryjeme zbytkem směsi. Pečeme do zlatova asi 20 minut.
TIP: Rýžový nákyp chutná skvěle i s jiným ovocem – doporučujeme švestky nebo jablka.
Ovocný koláč z remosky
Ingredience
- 100 g tuku (např. Hera)
- 150 g krupicového cukru
- 140 g hrubé mouky
- 3 vejce
- 200 ml mléka
- ½ prášku do pečiva
- citronová kůra
- ovoce dle chuti (např. rybíz, maliny, třešně, švestky, jablka hrušky…)
Ovocný koláč - recept
Oddělíme žloutky od bílků. Žloutky společně s tukem a cukrem utřeme do pěny. Postupně přidáváme hrubou mouku a vlažné mléko, přidáme prášek do pečiva a vypracujeme hladké těsto. Remosku vyložíme pečicím papírem nebo vysypeme hrubou moukou. Rozetřeme těsto a poklademe ho sezónním ovocem dle naší chuti. V případě potřeby ovoce dosladíme vanilkovým cukrem. Pečeme do zlatova asi 30 minut. Před ukončením pečení zkontrolujeme těsto pomocí špejle.
TIP: Pokud obalíte ovoce v hrubé mouce, zajistíte, že se v koláči nepropadne na dno.
Máte také nějaké zaručené recepty z remosky? Podělte se s námi v komentáři pod článkem.
Diskuse k článku